Bricks Internationalisation - en to pt_PT translation catalogue (3843 entries)

en: "%s" imported.
pt_PT: “%s” importado.

en: "Coming soon" mode (HTTP status code 200) indicates that your site is available for search engine indexing.
pt_PT: O modo “Em breve” (código de estado HTTP 200) indica que o teu site está disponível para indexação pelos motores de busca.

en: "Maintenance" mode (HTTP status code 503) indicates that your site is temporary unavailable, signaling search engines to come back later.
pt_PT: O modo de “Manutenção” (código de estado HTTP 503) indica que o teu site está temporariamente indisponível, sinalizando aos motores de busca para voltarem mais tarde.

en: "Page Number" uses page numbers, "Offset" uses an offset value.
pt_PT: “Número de Página” usa números de página, “Offset” usa um valor de deslocamento.

en: %1$d orphaned elements found across %2$d posts. Click "Clean up all orphaned elements" to remove all orphaned elements from your site. Please backup your site before you proceed.
pt_PT: %1$d elementos órfãos encontrados em %2$d posts. Clica em “Limpar todos os elementos órfãos” para remover todos os elementos órfãos do teu site. Por favor, faz um backup do teu site antes de prosseguires.

en: %1$s about %2$s in the Bricks Academy.
pt_PT: %1$s sobre %2$s na Academia Bricks.

en: %1$s data for "%2$s" deleted.
pt_PT: Dados do %1$s para “%2$s” eliminados.

en: %1$s is not enabled for post type "%2$s". Go to "%3$s > %4$s" to enable this post type.
pt_PT: O %1$s não está ativado para o tipo de publicação “%2$s”. Vai a “%3$s > %4$s” para ativar este tipo de publicação.

en: %1$s of %2$s
pt_PT: %1$s de %2$s

en: %1$s out of %2$s global elements components were already converted to components.
pt_PT: %1$s de %2$s elementos globais já tinham sido convertidos em componentes.

en: %1$s out of %2$s global elements have been converted to components.
pt_PT: %1$s de %2$s elementos globais foram convertidos em componentes.

en: %1$s requires PHP version %2$s+.
pt_PT: %1$s requer PHP versão %2$s+.

en: %d class permanently deleted | %d classes permanently deleted
pt_PT[0]: %d classe eliminada permanentemente
pt_PT[1]: %d classes permanently deleted

en: %d orphaned elements found
pt_PT: %d elementos órfãos encontrados

en: %s added to this button if there is no active filter.
pt_PT: %s adicionado a este botão se não houver filtro ativo.

en: %s ago
pt_PT: há %s

en: %s allow you to render custom pages for the user login, registration, lost and reset password.
pt_PT: %s permitem-te renderizar páginas personalizadas para o login do utilizador, registo, recuperação e redefinição de palavra-passe.

en: %s are best configured before you start working on your site.
pt_PT: É melhor configurar %s antes de começares a trabalhar no teu site.

en: %s component block
pt_PT: Bloco de componente %s

en: %s components
pt_PT: Componentes %s

en: %s components in the block editor
pt_PT: Componentes %s no editor de blocos

en: %s file
pt_PT: Ficheiro %s

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
pt_PT: %s está atualmente a trabalhar neste post, o que significa que não podes fazer alterações, a menos que assumas o controlo.

en: %s layout
pt_PT: Layout %s

en: %s settings
pt_PT: Definições de %s

en: %s typography
pt_PT: Tipografia de %s

en: %s will be added to the most relevant HTML node.
pt_PT: %s será adicionado ao nó HTML mais relevante.

en: %s. Set template conditions or enable default templates.
pt_PT: %s. Define condições do modelo ou ativa modelos predefinidos.

en: %s. Template conditions precede default templates.
pt_PT: %s. As condições do template precedem os templates predefinidos.

en: %s: New contact form message
pt_PT: %s: Nova mensagem do formulário de contacto

en: (Cancel Reply)
pt_PT: (cancelar resposta)

en: (Function)
pt_PT: (função)

en: (no title)
pt_PT: (sem título)

en: 1 comment | %1$s comments
pt_PT[0]: 1 comentário
pt_PT[1]: %1$s comments

en: 1 day
pt_PT: 1 dia

en: 1 hour
pt_PT: 1 hora

en: 1 week
pt_PT: 1 semana

en: 20GB web space
pt_PT: 20GB de espaço web

en: 30 minutes
pt_PT: 30 minutos

en: 404 Error Page
pt_PT: Página de erro 404

en: A class with the same internal ID, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
pt_PT: Já existe uma classe com o mesmo ID interno, mas com definições diferentes neste site. Tens de substituir a classe existente no teu site ou descartar esta versão importada.

en: A class with the same name, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
pt_PT: Já existe uma classe com o mesmo nome, mas com definições diferentes neste site. Tens de substituir a classe existente no teu site ou descartar esta versão importada.

en: A font variation with this weight and style already exists.
pt_PT: Já existe uma variação de fonte com este peso e estilo.

en: A list of native actions on the selected hook that will be removed by Bricks.
pt_PT: Uma lista de ações nativas no gancho selecionado que serão removidas pelo Bricks.

en: ACF Date picker, for example, uses Ymd.
pt_PT: O seletor de data ACF, por exemplo, usa Ymd.

en: ACF Get Row Layout
pt_PT: ACF Obter Layout de Linha

en: AJAX add to cart
pt_PT: Adicionar ao carrinho via AJAX

en: AJAX loader
pt_PT: Carregador AJAX

en: API endpoint is not set or invalid.
pt_PT: O endpoint da API não está definido ou é inválido.

en: API key
pt_PT: Chave de API

en: API keys
pt_PT: Chaves API

en: API settings
pt_PT: Definições de API

en: Absolute header
pt_PT: Cabeçalho absoluto

en: Accept
pt_PT: Aceitar

en: Accepts multiple addresses separated by comma
pt_PT: Aceita múltiplos endereços separados por vírgula

en: Access breakpoints manager
pt_PT: Aceder ao gestor de pontos de interrupção

en: Access class manager
pt_PT: Aceder ao gestor de classes

en: Access color palettes
pt_PT: Aceder às paletas de cores

en: Access content (HTML) settings
pt_PT: Aceder às definições de conteúdo (HTML)

en: Access element conditions
pt_PT: Aceder às condições dos elementos

en: Access element hide
pt_PT: Aceder à ocultação de elementos

en: Access element interactions
pt_PT: Aceder às interações dos elementos

en: Access font manager
pt_PT: Aceder ao gestor de fontes

en: Access icon manager
pt_PT: Aceder ao gestor de ícones

en: Access page settings
pt_PT: Aceder às definições da página

en: Access pseudos & selectors
pt_PT: Aceder a pseudos e seletores

en: Access query loop builder
pt_PT: Aceder ao construtor de loop de consulta

en: Access query manager
pt_PT: Aceder ao gestor de consultas

en: Access remote templates
pt_PT: Aceder a modelos remotos

en: Access revisions
pt_PT: Aceder a revisões

en: Access style (CSS) settings
pt_PT: Aceder às definições de estilo (CSS)

en: Access template settings
pt_PT: Aceder às definições do modelo

en: Access theme styles
pt_PT: Aceder aos estilos do tema

en: Access variable manager
pt_PT: Aceder ao gestor de variáveis

en: Accordion
pt_PT: Acordeão

en: Accordion layout at breakpoint
pt_PT: Layout de acordeão no breakpoint

en: Account
pt_PT: Conta

en: Account creation on "My account" page is not enabled.
pt_PT: A criação de conta na página “A minha conta” não está ativada.

en: Across sessions
pt_PT: Entre sessões

en: Action
pt_PT: Ação

en: Action URL
pt_PT: URL da ação

en: Actions
pt_PT: Ações

en: Actions after successful form submit
pt_PT: Ações após o envio bem-sucedido do formulário

en: Activate license
pt_PT: Ativar licença

en: Activate your account
pt_PT: Ative a sua conta

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
pt_PT: Ativa a tua licença para editar com o Bricks, receber atualizações com um clique e aceder a todos os modelos da comunidade.

en: Activation status
pt_PT: Estado de ativação

en: Active
pt_PT: Ativo

en: Active Filters
pt_PT: Filtros ativos

en: Active Plugins
pt_PT: Plugins ativos

en: Active Tab
pt_PT: Separador ativo

en: Active background
pt_PT: Fundo ativo

en: Active border
pt_PT: Borda ativa

en: Active box shadow
pt_PT: Sombra da caixa ativa

en: Active class
pt_PT: Classe ativa

en: Active classes
pt_PT: Classes ativas

en: Active color
pt_PT: Cor ativa

en: Active filter
pt_PT: Filtro ativo

en: Active filters
pt_PT: Filtros ativos

en: Active filters count
pt_PT: Contagem de filtros ativos

en: Active rating icon
pt_PT: Ícone de classificação ativa

en: Active rating typography
pt_PT: Tipografia de classificação ativa

en: Active styles
pt_PT: Estilos ativos

en: Active typography
pt_PT: Tipografia ativa

en: Adaptive height
pt_PT: Altura adaptável

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Add "%root%" via keyboard shortcut "r + TAB".
pt_PT: Adiciona “%root%” através do atalho de teclado “r + TAB”.

en: Add "brx_code_errors" as an URL parameter to show PHP errors if needed.
pt_PT: Adiciona “brx_code_errors” como um parâmetro URL para mostrar erros PHP se necessário.

en: Add "position: relative" as needed
pt_PT: Adicionar “position: relative” conforme necessário

en: Add / Search for
pt_PT: Adicionar / procurar por

en: Add / Search for templates
pt_PT: Adicionar / Procurar modelos

en: Add Item
pt_PT: Adicionar item

en: Add New
pt_PT: Adicionar nova

en: Add New Custom Font
pt_PT: Adicionar nova fonte personalizada

en: Add New Template
pt_PT: Adicionar novo template

en: Add New Template Bundle
pt_PT: Adicionar novo pacote de templates

en: Add New Template Tag
pt_PT: Adicionar nova etiqueta de template

en: Add a "Toggle" element to your page that targets this Offcanvas to open it.
pt_PT: Adiciona um elemento “Toggle” à tua página que tenha como alvo este Offcanvas para o abrir.

en: Add a font variant
pt_PT: Adicionar uma variante de fonte

en: Add at least two colors to create a gradient.
pt_PT: Adicione pelo menos duas cores para criar um gradiente.

en: Add context
pt_PT: Adicionar contexto

en: Add context to dates on archive templates.
pt_PT: Adiciona contexto às datas em modelos de arquivo.

en: Add context to title on archive/search templates.
pt_PT: Adicionar contexto ao título em modelos de arquivo/pesquisa.

en: Add custom headers in JSON format. Leave empty for default headers.
pt_PT: Adiciona cabeçalhos personalizados em formato JSON. Deixa em branco para cabeçalhos predefinidos.

en: Add element ID as needed
pt_PT: Adicionar ID de elemento conforme necessário

en: Add elements
pt_PT: Adicionar elementos

en: Add images
pt_PT: Adicionar imagens

en: Add larger variable
pt_PT: Adicionar variável maior

en: Add meta query
pt_PT: Adicionar consulta meta

en: Add new capability
pt_PT: Adicionar nova capacidade

en: Add parameters to be sent in the request body.
pt_PT: Adicione parâmetros para serem enviados no corpo do pedido.

en: Add prefix
pt_PT: Adicionar prefixo

en: Add products to cart to see cross-sells.
pt_PT: Adiciona produtos ao carrinho para ver as vendas cruzadas.

en: Add smaller variable
pt_PT: Adicionar variável menor

en: Add suffix
pt_PT: Adicionar sufixo

en: Add taxonomy query
pt_PT: Adicionar consulta de taxonomia

en: Add to cart
pt_PT: Adicionar ao carrinho

en: Add to favorites
pt_PT: Adicionar aos favoritos

en: Add to icon set
pt_PT: Adicionar ao conjunto de ícones

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
pt_PT: Adiciona a tua primeira cor a esta paleta selecionando um valor de cor acima e depois clica em “Guardar”.

en: Add your offcanvas content in here
pt_PT: Adiciona aqui o teu conteúdo offcanvas

en: Added
pt_PT: Adicionado

en: Added to cart
pt_PT: Adicionado ao carrinho

en: Added to icon. If there is no icon, it will be added to the overlay.
pt_PT: Adicionado ao ícone. Se não houver ícone, será adicionado à sobreposição.

en: Added to the search form as hidden input fields.
pt_PT: Adicionados ao formulário de pesquisa como campos de entrada ocultos.

en: Adding
pt_PT: A adicionar

en: Adding to cart
pt_PT: A adicionar ao carrinho

en: Additional info
pt_PT: Informação adicional

en: Additional information
pt_PT: Informações adicionais

en: Additional parameters
pt_PT: Parâmetros adicionais

en: Additional properties
pt_PT: Propriedades adicionais

en: Additional target elements
pt_PT: Elementos alvo adicionais

en: Address
pt_PT: Endereço

en: Addresses
pt_PT: Endereços

en: Adds inline CSS to %s tag.
pt_PT: Adiciona CSS inline à tag %s.

en: Adds scripts right after opening %s tag.
pt_PT: Adiciona scripts imediatamente após abrir a tag %s.

en: Adds scripts right before closing %s tag.
pt_PT: Adiciona scripts imediatamente antes de fechar a tag %s.

en: Admin email
pt_PT: Email de administrador

en: Administrator
pt_PT: Administrador

en: Administrator role is not allowed as a security precaution.
pt_PT: A função de administrador não é permitida como precaução de segurança.

en: Adobe fonts
pt_PT: Tipos de letra Adobe

en: Affiliate
pt_PT: Afiliado

en: After
pt_PT: Depois

en: After order review heading
pt_PT: Depois do título de revisão da encomenda

en: After title
pt_PT: Após o título

en: Ajax loader
pt_PT: Carregador Ajax

en: Ajax loader animation
pt_PT: Animação do carregador Ajax

en: Ajax loader desc
pt_PT: Descrição do carregador Ajax

en: Ajax loader selector
pt_PT: Seletor do carregador Ajax

en: Alert
pt_PT: Alerta

en: Align
pt_PT: Alinhar

en: Align content
pt_PT: Alinhar conteúdo

en: Align cross axis
pt_PT: Alinhar eixo cruzado

en: Align horizontal
pt_PT: Alinhar horizontalmente

en: Align items
pt_PT: Alinhar itens

en: Align main axis
pt_PT: Alinhar eixo principal

en: Align self
pt_PT: Alinhar-se

en: Align tables
pt_PT: Alinhar tabelas

en: Align vertical
pt_PT: Alinhar verticalmente

en: Alignment
pt_PT: Alinhamento

en: All
pt_PT: Todos

en: All %s
pt_PT: Todos os %s

en: All Code elements, SVG elements (source: code), and Query editor instances now require code signatures.
pt_PT: Todos os elementos de Código, elementos SVG (fonte: código) e instâncias do editor de Consulta agora requerem assinaturas de código.

en: All Custom Fonts
pt_PT: Todas as fontes personalizadas

en: All Template Bundles
pt_PT: Todos os pacotes de templates

en: All Template Tags
pt_PT: Todas as etiquetas de template

en: All Templates
pt_PT: Todos os templates

en: All archives
pt_PT: Todos os arquivos

en: All author posts
pt_PT: Todas as publicações do autor

en: All code instances
pt_PT: Todas as instâncias de código

en: All components are enabled in the block editor.
pt_PT: Todos os componentes estão ativados no editor de blocos.

en: All headings
pt_PT: Todos os cabeçalhos

en: All index jobs removed
pt_PT: Todas as tarefas de indexação removidas

en: All indexing jobs completed.
pt_PT: Todas as tarefas de indexação concluídas.

en: All revisions deleted
pt_PT: Todas as revisões eliminadas

en: All right
pt_PT: Tudo bem

en: All selected elements must have the same parent
pt_PT: Todos os elementos selecionados devem ter o mesmo pai

en: All sides linked
pt_PT: Todos os lados ligados

en: All template types
pt_PT: Todos os tipos de modelo

en: All terms
pt_PT: Todos os termos

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
pt_PT: Permite que outros sites naveguem e insiram os teus modelos a partir da biblioteca de modelos deles. Restringe o acesso aos modelos através das definições de “URLs na lista branca” e “Proteção por palavra-passe” abaixo.

en: Allow specific user roles or individual users to execute code.
pt_PT: Permite que funções de utilizador específicas ou utilizadores individuais executem código.

en: Allow the element's normal click behavior (like following links) instead of blocking it.
pt_PT: Permite o comportamento normal de clique do elemento (como seguir ligações) em vez de o bloquear.

en: Allow user to change and execute code through the Code element
pt_PT: Permitir que o utilizador altere e execute código através do elemento Código

en: Allow user to upload SVG files
pt_PT: Permitir que o utilizador carregue ficheiros SVG

en: Allowed file formats
pt_PT: Formatos de ficheiro permitidos

en: Alphabetically
pt_PT: Alfabeticamente

en: Alternate images
pt_PT: Alternar imagens

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
pt_PT: Alternativa aos campos de Latitude/Longitude

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
pt_PT: Embora seja super tentador começar a editar com o Bricks imediatamente, terás uma experiência muito melhor se passares rapidamente pela secção “Primeiros Passos” da Academia Bricks sobre como usar o Bricks de forma mais produtiva.

en: Always
pt_PT: Sempre

en: Always show
pt_PT: Mostrar sempre

en: Always shows in builder for editing.
pt_PT: Mostra sempre no construtor para edição.

en: Always visible
pt_PT: Sempre visível

en: Always visible in builder for styling purpose.
pt_PT: Sempre visível no construtor para fins de estilo.

en: Amazing
pt_PT: Incrível

en: An error occurred while cleaning up orphaned elements.
pt_PT: Ocorreu um erro ao limpar os elementos órfãos.

en: An error occurred while scanning for orphaned elements.
pt_PT: Ocorreu um erro ao procurar elementos órfãos.

en: An error occurred, please try again later.
pt_PT: Ocorreu um erro, por favor tenta novamente mais tarde.

en: An error occurred.
pt_PT: Ocorreu um erro.

en: And
pt_PT: E

en: Angle in °
pt_PT: Ângulo em °

en: Anim. Typing
pt_PT: Animação de Digitação

en: Animation
pt_PT: Animação

en: Animation delay
pt_PT: Atraso da animação

en: Animation duration
pt_PT: Duração da animação

en: Animation end
pt_PT: Fim da animação

en: Animation in ms
pt_PT: Animação em ms

en: Animation speed in ms
pt_PT: Velocidade de animação em ms

en: Another user
pt_PT: Outro utilizador

en: Any
pt_PT: Qualquer

en: Any breakpoint
pt_PT: Qualquer ponto de quebra

en: Any option text
pt_PT: Texto de qualquer opção

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
pt_PT: Aplicável apenas à definição de “Estilo” de cabeçalho ou botão. Cria e usa cores globais através da tua própria “Paleta de cores” personalizada.

en: Apply
pt_PT: Aplicar

en: Apply on
pt_PT: Aplicar em

en: Apply preview
pt_PT: Aplicar pré-visualização

en: Apply spacing inside
pt_PT: Aplicar espaçamento dentro

en: Apply to
pt_PT: Aplicar a

en: Apply to child pages
pt_PT: Aplicar a páginas filhas

en: Apply to child terms
pt_PT: Aplicar a termos filhos

en: April
pt_PT: Abril

en: Archive
pt_PT: Arquivo

en: Archive (products)
pt_PT: Arquivo (produtos)

en: Archive description
pt_PT: Descrição do arquivo

en: Archive post types
pt_PT: Tipos de publicação de arquivo

en: Archive terms
pt_PT: Termos de arquivo

en: Archive title
pt_PT: Título do arquivo

en: Archive type
pt_PT: Tipo de arquivo

en: Archives
pt_PT: Arquivos

en: Archives: %s
pt_PT: Arquivos: %s

en: Are you sure that you want to delete this breakpoint?
pt_PT: Tens a certeza de que queres eliminar este ponto de interrupção?

en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
pt_PT: Tens a certeza de que queres eliminar os dados gerados pelo Bricks para este %s?

en: Are you sure you want to delete this category? Deleting it also deletes all variables in this category.
pt_PT: Tem a certeza de que deseja eliminar esta categoria? Eliminá-la também elimina todas as variáveis nesta categoria.

en: Are you sure you want to delete this font and all of its font variation files?
pt_PT: Tens a certeza de que queres eliminar este tipo de letra e todos os seus ficheiros de variação?

en: Are you sure you want to delete this icon set?
pt_PT: Tens a certeza de que queres eliminar este conjunto de ícones?

en: Are you sure you want to move this font to the trash?
pt_PT: Tens a certeza de que queres mover esta fonte para o lixo?

en: Are you sure you want to remove all orphaned elements from your site? This action cannot be undone. Please perform a backup of your site before you proceed.
pt_PT: Tens a certeza de que queres remover todos os elementos órfãos do teu site? Esta ação não pode ser desfeita. Por favor, faz um backup do teu site antes de prosseguires.

en: Are you sure you want to remove this icon?
pt_PT: Tens a certeza de que queres remover este ícone?

en: Are you sure you want to unlink this component?
pt_PT: Tens a certeza de que queres desassociar este componente?

en: Argument
pt_PT: Argumento

en: Arguments
pt_PT: Argumentos

en: Arrows
pt_PT: Setas

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
pt_PT: Não foi possível carregar os artigos. Por favor, visita a base de conhecimento oficial:

en: Ascending
pt_PT: Ascendente

en: Asides
pt_PT: Notas

en: Aspect ratio
pt_PT: Proporção

en: Assign/unassign global classes
pt_PT: Atribuir/remover classes globais

en: Attachment
pt_PT: Anexo

en: Attachment Page
pt_PT: Página de anexo

en: Attribute
pt_PT: Atributo

en: Attributes
pt_PT: Atributos

en: Attribution
pt_PT: Atribuição

en: Attribution Control
pt_PT: Controlo de atribuição

en: Audio
pt_PT: Áudio

en: August
pt_PT: Agosto

en: Author
pt_PT: Autor

en: Author ID
pt_PT: ID do autor

en: Author archive URL
pt_PT: URL do arquivo do autor

en: Author avatar
pt_PT: Avatar do autor

en: Author bio
pt_PT: Biografia do autor

en: Author email
pt_PT: E-mail do autor

en: Author meta
pt_PT: Meta do autor

en: Author name
pt_PT: Nome do autor

[ctx: Author name]
en: Name
pt_PT: Nome

en: Author website
pt_PT: Website do autor

en: Author: %s
pt_PT: Autor: %s

en: Authorization
pt_PT: Autorização

en: Auto
pt_PT: Automático

en: Auto height
pt_PT: Altura automática

en: Auto log in user
pt_PT: Iniciar sessão automaticamente

en: Auto login after activation
pt_PT: Login automático após ativação

en: Auto poster
pt_PT: Poster automático

en: Auto scroll element into view
pt_PT: Deslocar automaticamente o elemento para a vista

en: Auto toggle child terms
pt_PT: Alternar automaticamente termos secundários

en: Auto width
pt_PT: Largura automática

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
pt_PT: Gerado automaticamente se o formulário só exigir o endereço de email para registo.

en: Autocomplete
pt_PT: Autocompletar

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
pt_PT: Gerada automaticamente se não for necessária/enviada uma palavra-passe.

en: Automatically adjust the map view to fit all markers when markers are added or removed.
pt_PT: Ajusta automaticamente a vista do mapa para incluir todos os marcadores quando estes são adicionados ou removidos.

en: Autoplay
pt_PT: Reprodução automática

en: Autoplay delay in ms
pt_PT: Atraso de reprodução automática em ms

en: Autoplay is not supported when using preview image.
pt_PT: A reprodução automática não é suportada ao usar a imagem de pré-visualização.

en: Autosave
pt_PT: Gravação automática

en: Autosave by
pt_PT: Guardar automaticamente por

en: Autosave interval (seconds)
pt_PT: Intervalo de gravação automática (segundos)

en: Available via "+" action icon & right-click context menu.
pt_PT: Disponível através do ícone de ação “+” e menu de contexto do botão direito.

en: Available via "Layout" action icon.
pt_PT: Disponível através do ícone de ação “Layout”.

en: Available via keyboard shortcut & right-click context menu.
pt_PT: Disponível através de atalho de teclado e menu de contexto do botão direito.

en: Avatar border
pt_PT: Rebordo do avatar

en: Avatar box shadow
pt_PT: Sombra da caixa do avatar

en: Avatar image of %s
pt_PT: Imagem de avatar de %s

en: Avatar position
pt_PT: Posição do avatar

en: Avatar size
pt_PT: Tamanho do avatar

en: Avoid using in combination with third-party filter plugins.
pt_PT: Evita usar em combinação com plugins de filtros de terceiros.

en: Aye
pt_PT: Sim

en: BCC email address
pt_PT: Endereço de email BCC

en: Back
pt_PT: Voltar

en: Back delay in ms
pt_PT: Atraso de retrocesso em ms

en: Back speed in ms
pt_PT: Velocidade de retrocesso em ms

en: Back to Top
pt_PT: Voltar ao topo

en: Back to builder
pt_PT: Voltar ao construtor

en: Back to icon sets
pt_PT: Voltar aos conjuntos de ícones

en: Back to import manager
pt_PT: Voltar ao gestor de importação

en: Back to settings
pt_PT: Voltar às definições

en: Backdrop
pt_PT: Fundo

en: Background
pt_PT: Fundo

en: Background active
pt_PT: Fundo ativo

en: Background attachment
pt_PT: Anexação do fundo

en: Background blend mode
pt_PT: Modo de mistura do fundo

en: Background color
pt_PT: Cor de fundo

en: Background custom size
pt_PT: Tamanho personalizado do fundo

en: Background filters
pt_PT: Filtros de fundo

en: Background image
pt_PT: Imagem de fundo

en: Background position
pt_PT: Posição do fundo

en: Background repeat
pt_PT: Repetição do fundo

en: Background size
pt_PT: Tamanho do fundo

en: Background video
pt_PT: Vídeo de fundo

en: Bar
pt_PT: Barra

en: Bar background color
pt_PT: Cor de fundo da barra

en: Bar border
pt_PT: Borda da barra

en: Bar color
pt_PT: Cor da barra

en: Bar height
pt_PT: Altura da barra

en: Base breakpoint
pt_PT: Ponto de interrupção base

en: Base font size
pt_PT: Tamanho base da fonte

en: Baseline
pt_PT: Linha de base

en: Baseline step
pt_PT: Passo base

en: Basic
pt_PT: Básico

en: Basic Text
pt_PT: Texto básico

en: Beautiful
pt_PT: Lindo

en: Before
pt_PT: Antes

en: Before order review heading
pt_PT: Antes do título de revisão da encomenda

en: Before payment
pt_PT: Antes do pagamento

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
pt_PT: Antes de desativares o Bricks, poderias dizer-me porquê? Adoraria incorporar o teu feedback para melhorar o Bricks. Muito obrigado!

en: Berlin, Germany
pt_PT: Berlim, Alemanha

en: Billing address
pt_PT: Endereço de faturação

en: Bio
pt_PT: Biografia

en: Block
pt_PT: Bloco

en: Block editor
pt_PT: Editor de blocos

en: Block not available
pt_PT: Bloco não disponível

en: Blockquote
pt_PT: Citação

en: Blockquote border
pt_PT: Borda de citação

en: Blockquote margin
pt_PT: Margem de citação

en: Blockquote padding
pt_PT: Preenchimento de citação

en: Blockquote typography
pt_PT: Tipografia de citação

en: Blur
pt_PT: Desfoque

en: Body
pt_PT: Corpo

en: Body (footer) scripts
pt_PT: Scripts de corpo (rodapé)

en: Body (header) scripts
pt_PT: Scripts de corpo (cabeçalho)

en: Body - Heading
pt_PT: Corpo - título

en: Body parameters
pt_PT: Parâmetros do corpo

en: Body scripts are added right after opening %s tag.
pt_PT: Os scripts de corpo são adicionados logo após a abertura da tag %s.

en: Body typography
pt_PT: Tipografia do corpo

en: Bold
pt_PT: Negrito

en: Border
pt_PT: Borda

en: Border / Box Shadow
pt_PT: Borda / sombra da caixa

en: Border color
pt_PT: Cor da borda

en: Border width
pt_PT: Largura da borda

en: Both
pt_PT: Ambos

en: Bottom
pt_PT: Inferior

en: Bottom / End
pt_PT: Fundo / fim

en: Bottom center
pt_PT: Inferior centro

en: Bottom left
pt_PT: Inferior esquerdo

en: Bottom right
pt_PT: Inferior direito

en: Box Zoom
pt_PT: Zoom de caixa

en: Box list
pt_PT: Lista de caixas

en: Box shadow
pt_PT: Sombra

en: Boxed
pt_PT: Em caixa

en: Boxed max. width
pt_PT: Largura máx. em caixa

en: Breakpoint already exists
pt_PT: O breakpoint já existe

en: Breakpoint label must start with a letter.
pt_PT: A etiqueta do breakpoint tem de começar por uma letra.

en: Brightness
pt_PT: Brilho

en: Brilliant
pt_PT: Brilhante

en: Browse
pt_PT: Explorar

en: Browse Media Library
pt_PT: Explorar biblioteca de média

en: Browse Unsplash
pt_PT: Explorar Unsplash

en: Browser
pt_PT: Navegador

en: Browser storage
pt_PT: Armazenamento do navegador

en: Builder
pt_PT: Construtor

en: Builder access
pt_PT: Acesso ao construtor

en: Builder capabilities
pt_PT: Capacidades do construtor

en: Builder mode
pt_PT: Modo de construtor

en: Built in icon sets
pt_PT: Conjuntos de ícones incorporados

en: Built-in icon sets
pt_PT: Conjuntos de ícones incorporados

en: Bulk actions
pt_PT: Ações em massa

en: Bulk edit
pt_PT: Edição em massa

en: Bullet List
pt_PT: Lista com marcadores

en: Bulleted list
pt_PT: Lista com marcadores

en: Bundle
pt_PT: Pacote

en: Bundles
pt_PT: Pacotes

en: Butt
pt_PT: Rabo

en: Button
pt_PT: Botão

en: Button background
pt_PT: Fundo do botão

en: Button border
pt_PT: Borda do botão

en: Button box shadow
pt_PT: Sombra do botão

en: Button link
pt_PT: Link do botão

en: Button size
pt_PT: Tamanho do botão

en: Button style
pt_PT: Estilo do botão

en: Button text
pt_PT: Texto do botão

en: Button typography
pt_PT: Tipografia do botão

en: Button width
pt_PT: Largura do botão

en: Buttons
pt_PT: Botões

en: Buy product
pt_PT: Comprar produto

en: By default, covers entire available width.
pt_PT: Por padrão, cobre toda a largura disponível.

en: By default, form fields are validated on input, blur and submit.
pt_PT: Por predefinição, os campos do formulário são validados ao inserir, ao sair do campo e ao enviar.

en: By default, only the most specific theme style is loaded. To load all theme styles whose conditions are met, select "Load all matching theme styles".
pt_PT: Por predefinição, apenas o estilo de tema mais específico é carregado. Para carregar todos os estilos de tema cujas condições são cumpridas, seleciona “Carregar todos os estilos de tema correspondentes”.

en: By default, the favorite fonts are listed first in the font-family options. To show only the favorite fonts, select "Show favorites only" at %s.
pt_PT: Por predefinição, os tipos de letra favoritos são listados primeiro nas opções de família de tipos de letra. Para mostrar apenas os tipos de letra favoritos, seleciona “Mostrar apenas favoritos” em %s.

en: By default, the min/max values are dynamically set based on each filter query loop results. Disable this feature so the min/max values are only set initially.
pt_PT: Por predefinição, os valores mínimo/máximo são definidos dinamicamente com base nos resultados de cada ciclo de consulta do filtro. Desativa esta funcionalidade para que os valores mínimo/máximo sejam definidos apenas inicialmente.

en: By default, this icon is always visible and rotates 90° when the accordion item is expanded. To display different icons for each state, duplicate this icon and set the "Show" option to "Collapsed" for one and "Expanded" for the other.
pt_PT: Por predefinição, este ícone está sempre visível e roda 90° quando o item do acordeão é expandido. Para exibir ícones diferentes para cada estado, duplica este ícone e define a opção “Mostrar” como “Recolhido” para um e “Expandido” para o outro.

en: By default, users can access the default WordPress auth pages by adding %1$s to the URL, bypassing custom authentication pages. Enable this setting to remove this bypass option and always use your custom authentication pages and behavior as set above.
pt_PT: Por predefinição, os utilizadores podem aceder às páginas de autenticação padrão do WordPress adicionando %1$s ao URL, ignorando as páginas de autenticação personalizadas. Ativa esta definição para remover esta opção de ignorar e usar sempre as tuas páginas de autenticação personalizadas e o comportamento definido acima.

en: Byline
pt_PT: Linha de autor

en: Bypass maintenance
pt_PT: Ignorar manutenção

en: CSS Filters
pt_PT: Filtros CSS

en: CSS ID
pt_PT: ID CSS

en: CSS Selector
pt_PT: Seletor CSS

en: CSS class
pt_PT: Classe CSS

en: CSS classes
pt_PT: Classes CSS

en: CSS files processed
pt_PT: Ficheiros CSS processados

en: CSS filter
pt_PT: Filtro CSS

en: CSS is automatically wrapped in style tags.
pt_PT: O CSS é automaticamente envolvido em etiquetas de estilo.

en: CSS loading method
pt_PT: Método de carregamento de CSS

en: CSS selector
pt_PT: Seletor CSS

en: CSS selector of the element to insert the AJAX loader into.
pt_PT: Seletor CSS do elemento onde inserir o carregador AJAX.

en: CSS selectors
pt_PT: Seletores CSS

en: Cache duration
pt_PT: Duração da cache

en: Cache query loops
pt_PT: Armazenar em cache loops de consulta

en: Calculation method
pt_PT: Método de cálculo

en: Calendar
pt_PT: Calendário

en: Can also be set globally via theme styles.
pt_PT: Também pode ser definido globalmente através dos estilos do tema.

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Canvas
pt_PT: Tela

en: Capabilities
pt_PT: Capacidades

en: Capability
pt_PT: Capacidade

en: Capitalize
pt_PT: Capitalizar

en: Caption
pt_PT: Legenda

en: Caption type
pt_PT: Tipo de legenda

en: Caret
pt_PT: Acento circunflexo

en: Carousel
pt_PT: Carrossel

en: Cart
pt_PT: Carrinho

en: Cart Cross-sells
pt_PT: Vendas cruzadas do carrinho

en: Cart Details
pt_PT: Detalhes do carrinho

en: Cart contents
pt_PT: Conteúdo do carrinho

en: Cart count
pt_PT: Contagem do carrinho

en: Cart coupon
pt_PT: Cupão do carrinho

en: Cart cross sells
pt_PT: Vendas cruzadas do carrinho

en: Cart items
pt_PT: Itens do carrinho

en: Cart product name
pt_PT: Nome do produto no carrinho

en: Cart product quantity
pt_PT: Quantidade do produto no carrinho

en: Cart product subtotal
pt_PT: Subtotal dos produtos do carrinho

en: Cart remove product
pt_PT: Remover produto do carrinho

en: Cart subtotal
pt_PT: Subtotal do carrinho

en: Cart totals
pt_PT: Totais do carrinho

en: Cart update
pt_PT: Atualização do carrinho

en: Cart updated
pt_PT: Carrinho atualizado

en: Cascade layer
pt_PT: Camada em cascata

en: Categories
pt_PT: Categorias

en: Categories & Tags
pt_PT: Categorias e etiquetas

en: Categories deleted
pt_PT: Categorias eliminadas

en: Categories imported
pt_PT: Categorias importadas

en: Categorize
pt_PT: Categorizar

en: Category
pt_PT: Categoria

en: Category: %s
pt_PT: Categoria: %s

en: Center
pt_PT: Centro

en: Center center
pt_PT: Centro centro

en: Center left
pt_PT: Centro esquerda

en: Center mode
pt_PT: Modo central

en: Center right
pt_PT: Centro direita

en: Champ
pt_PT: Campeão

en: Change content
pt_PT: Alterar conteúdo

en: Change image
pt_PT: Alterar imagem

en: Characters per minute
pt_PT: Caracteres por minuto

en: Chart size in px
pt_PT: Tamanho do gráfico em px

en: Chats
pt_PT: Conversas

en: Check for orphaned elements on builder save
pt_PT: Verificar elementos órfãos ao guardar no construtor

en: Checkbox
pt_PT: Caixa de seleção

en: Checkout
pt_PT: Finalizar compra

en: Checkout coupon
pt_PT: Cupão de finalização de compra

en: Checkout customer details
pt_PT: Detalhes do cliente na finalização de compra

en: Checkout login
pt_PT: Login na finalização de compra

en: Checkout order payment
pt_PT: Pagamento da encomenda na finalização de compra

en: Checkout order review
pt_PT: Revisão da encomenda na finalização de compra

en: Checkout order table
pt_PT: Tabela de encomenda na finalização de compra

en: Checkout thank you
pt_PT: Agradecimento na finalização de compra

en: Checks for %1$s on builder save to check for orphaned elements. Always checked on load regardless of this setting. Can also be manually enabled by adding %2$s to the builder URL.
pt_PT: Verifica %1$s ao guardar no construtor para procurar elementos órfãos. Sempre verificado ao carregar, independentemente desta definição. Pode também ser ativado manualmente adicionando %2$s ao URL do construtor.

en: Child of
pt_PT: Filho de

en: Childless
pt_PT: Sem filhos

en: Childless terms only
pt_PT: Apenas termos sem filhos

en: Choose a color for this attribute term
pt_PT: Escolhe uma cor para este termo de atributo

en: Choose a color for this attribute value.
pt_PT: Escolhe uma cor para este valor de atributo.

en: Choose an image for this attribute term
pt_PT: Escolhe uma imagem para este termo de atributo

en: Choose an image for this attribute value.
pt_PT: Escolhe uma imagem para este valor de atributo.

en: Choose at which breakpoint do you want to start showing this popup or on which specific breakpoints.
pt_PT: Escolha em que ponto de paragem pretende começar a mostrar este popup ou em que pontos de paragem específicos.

en: Choose files
pt_PT: Escolher ficheiros

en: Choose how passwords are managed. "Template password" uses this template's password to protect content according to template conditions. "Post password" protects content that has an individual post password set. "Template & post password" uses the template password, but individual post passwords will be used instead if set.
pt_PT: Escolhe como as palavras-passe são geridas. “Palavra-passe do template” usa a palavra-passe deste template para proteger o conteúdo de acordo com as condições do template. “Palavra-passe da publicação” protege o conteúdo que tem uma palavra-passe individual definida para a publicação. “Palavra-passe do template e da publicação” usa a palavra-passe do template, mas as palavras-passe individuais das publicações serão usadas em vez desta, se definidas.

en: Choose how to display product variations.
pt_PT: Escolhe como mostrar as variações do produto.

en: Choose image
pt_PT: Escolher imagem

en: Circle
pt_PT: Círculo

en: Class
pt_PT: Classe

en: Class "%s" has been moved to trash but your modifications are kept.
pt_PT: A classe “%s” foi movida para o lixo, mas as tuas modificações foram mantidas.

en: Class found in trash
pt_PT: Classe encontrada no lixo

en: Class name
pt_PT: Nome da classe

en: Class name already exists
pt_PT: O nome da classe já existe

en: Classes discarded
pt_PT: Classes descartadas

en: Classes duplicated
pt_PT: Classes duplicadas

en: Classes found
pt_PT: Classes encontradas

en: Classes renamed
pt_PT: Classes renomeadas

en: Clause name
pt_PT: Nome da cláusula

en: Clause name desc
pt_PT: Descrição do nome da cláusula

en: Clean
pt_PT: Limpar

en: Clean up
pt_PT: Limpar

en: Clean up all orphaned elements
pt_PT: Limpar todos os elementos órfãos

en: Clear
pt_PT: Limpar

en: Clear all
pt_PT: Limpar tudo

en: Clear filter
pt_PT: Limpar filtro

en: Clear form
pt_PT: Limpar formulário

en: Clear gallery
pt_PT: Limpar galeria

en: Clear non-existing dynamic data
pt_PT: Limpar dados dinâmicos inexistentes

en: Click
pt_PT: Clique

en: Click "Accept" to use the incoming database changes. Click "Discard" to save your current builder data instead.
pt_PT: Clica em “Aceitar” para usar as alterações da base de dados recebidas. Clica em “Descartar” para guardar os dados atuais do construtor.

en: Click "Continue filter index" to immediately run any remaining/queued filter index jobs instead of waiting for the next WP cronjob.
pt_PT: Clica em “Continuar índice de filtros” para executar imediatamente quaisquer tarefas de índice de filtros restantes/em fila, em vez de esperar pela próxima tarefa cron do WP.

en: Click "Regenerate filter index" to regenerate the query filter index for your entire website.
pt_PT: Clica em “Regenerar índice de filtros” para regenerar o índice de filtros de consultas para todo o teu website.

en: Click me
pt_PT: Clica-me

en: Click on any element to add it to your canvas.
pt_PT: Clica em qualquer elemento para o adicionar à tua tela.

en: Click on any element to add it to your popup.
pt_PT: Clica em qualquer elemento para o adicionar ao teu popup.

en: Click or hover
pt_PT: Clique ou hover

en: Click the "+" icon to add your first condition.
pt_PT: Clica no ícone “+” para adicionares a tua primeira condição.

en: Click the "+" icon to add your first interaction.
pt_PT: Clica no ícone “+” para adicionares a tua primeira interação.

en: Click the "Generate variables" button to auto-generate all your fluid typography variables.
pt_PT: Clique no botão “Gerar variáveis” para gerar automaticamente todas as suas variáveis de tipografia fluida.

en: Click the button above to retrieve all Code element, SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances and review the code for every page, template, etc.
pt_PT: Clica no botão acima para obter todas as instâncias do elemento Code, elemento SVG (código), editor de Consultas e tag “echo” e revê o código de cada página, modelo, etc.

en: Click the button to retrieve a list of all global element instances. Then review and convert them to components either individually, in bulk, or by manually unlinking them in the builder. Once done, please delete all global elements from the elements panel in the builder.
pt_PT: Clica no botão para obter uma lista de todas as instâncias de elementos globais. Depois, revê e converte-as em componentes individualmente, em lote, ou desvinculando-as manualmente no construtor. Quando terminares, elimina todos os elementos globais do painel de elementos no construtor.

en: Click this button to remove all index jobs. Useful if your index jobs are stuck due to unknown reasons. You should regenerate the filter index afterwards.
pt_PT: Clica neste botão para remover todas as tarefas de indexação. Útil se as tuas tarefas de indexação estiverem bloqueadas por motivos desconhecidos. Deves regenerar o índice de filtros depois.

en: Click to apply the latest filter settings. This ensures all filter options are up-to-date.
pt_PT: Clica para aplicar as definições de filtro mais recentes. Isto garante que todas as opções de filtro estão atualizadas.

en: Click to download
pt_PT: Clica para descarregar

en: Click to set preview content.
pt_PT: Clica para definir o conteúdo de pré-visualização.

en: Clone
pt_PT: Clonar

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Close (ESC)
pt_PT: Fechar (ESC)

en: Close after
pt_PT: Fechar após

en: Close button
pt_PT: Botão de fechar

en: Close color
pt_PT: Cor de fechar

en: Close icon
pt_PT: Ícone de fechar

en: Close mini cart
pt_PT: Fechar mini carrinho

en: Close mobile menu
pt_PT: Fechar menu móvel

en: Close on
pt_PT: Fechar ao

en: Close popup on click
pt_PT: Fechar popup ao clicar

en: Close position
pt_PT: Posição de fechar

en: Close search
pt_PT: Fechar pesquisa

en: Close size
pt_PT: Tamanho de fechar

en: Closest corner
pt_PT: Canto mais próximo

en: Closest side
pt_PT: Lado mais próximo

en: Cloud
pt_PT: Nuvem

en: Cloudflare Turnstile API key required! Add key in dashboard under: %s
pt_PT: Chave da API do Cloudflare Turnstile necessária! Adiciona a chave no painel em: %s

en: Cluster
pt_PT: Agrupar

en: Code
pt_PT: Código

en: Code control
pt_PT: Controlo de código

en: Code execution
pt_PT: Execução de código

en: Code execution has been explicitly disabled by the %s filter. This filter is currently overriding your Bricks settings.
pt_PT: A execução de código foi explicitamente desativada pelo filtro %s. Este filtro está atualmente a substituir as tuas definições do Bricks.

en: Code execution is disabled
pt_PT: A execução de código está desativada

en: Code execution not allowed.
pt_PT: Execução de código não permitida.

en: Code execution, if needed, must be explicitly enabled.
pt_PT: A execução de código, se necessária, deve ser explicitamente ativada.

en: Code execution: Disabled by default
pt_PT: Execução de código: Desativada por predefinição

en: Code review
pt_PT: Revisão de código

en: Code signatures
pt_PT: Assinaturas de código

en: Code signatures are locked.
pt_PT: As assinaturas de código estão bloqueadas.

en: Code signatures regenerated successfully.
pt_PT: Assinaturas de código regeneradas com sucesso.

en: Code signed
pt_PT: Código assinado

en: Code that requires execution only runs when it has a valid code signature.
pt_PT: O código que requer execução só é executado quando tem uma assinatura de código válida.

en: Collapse
pt_PT: Colapsar

en: Collapse inactive
pt_PT: Colapsar inativos

en: Collapse on page load
pt_PT: Colapsar ao carregar a página

en: Collapsed
pt_PT: Recolhido

en: Color
pt_PT: Cor

en: Color #%s
pt_PT: Cor #%s

en: Color close
pt_PT: Cor de fechar

en: Color editor
pt_PT: Editor de cores

en: Color palette
pt_PT: Paleta de cores

en: Color preview
pt_PT: Pré-visualização da cor

en: Color stop
pt_PT: Paragem de cor

en: Colors
pt_PT: Cores

en: Column
pt_PT: Coluna

en: Column gap
pt_PT: Espaçamento entre colunas

en: Columns
pt_PT: Colunas

en: Coming soon
pt_PT: Brevemente

en: Comma-separated list of results per page options.
pt_PT: Lista separada por vírgulas de opções de resultados por página.

en: Command palette
pt_PT: Paleta de comandos

en: Comment
pt_PT: Comente

en: Comment count
pt_PT: Contagem de comentários

en: Comment navigation
pt_PT: Navegação de comentários

en: Comments
pt_PT: Comentários

en: Comments are closed.
pt_PT: Os comentários estão fechados.

en: Comments are disabled.
pt_PT: Os comentários estão desativados.

en: Common classes
pt_PT: Classes comuns

en: Common taxonomies
pt_PT: Taxonomias comuns

en: Community
pt_PT: Comunidade

en: Community templates
pt_PT: Modelos da comunidade

en: Compact
pt_PT: Compacto

en: Compare
pt_PT: Comparar

en: Compare with
pt_PT: Comparar com

en: Complex value
pt_PT: Valor complexo

en: Component
pt_PT: Componente

en: Component %s
pt_PT: Componente %s

en: Component configured but preview unavailable
pt_PT: Componente configurado, mas pré-visualização indisponível

en: Component preview error
pt_PT: Erro na pré-visualização do componente

en: Component preview unavailable
pt_PT: Pré-visualização do componente indisponível

en: Components
pt_PT: Componentes

en: Condition
pt_PT: Condição

en: Conditions
pt_PT: Condições

en: Conditions always run before query loop.
pt_PT: As condições são sempre executadas antes do loop da consulta.

en: Conditions don't run in the builder.
pt_PT: As condições não são executadas no construtor.

en: Configure
pt_PT: Configurar

en: Configure "Marker: Type" on the connected "Map" element to render text or image markers. The settings below will precede the settings on the "Map" element.
pt_PT: Configura “Marcador: Tipo” no elemento “Mapa” conectado para renderizar marcadores de texto ou imagem. As configurações abaixo terão precedência sobre as configurações no elemento “Mapa”.

en: Configure the API settings to retrieve data from an API endpoint.
pt_PT: Configure as definições de API para obter dados de um endpoint de API.

en: Configure the scale generator as per your requirements.
pt_PT: Configure o gerador de escala de acordo com os seus requisitos.

en: Configure your API settings (URL, etc.) and fetch data to view and work with the API response data.
pt_PT: Configure as suas definições de API (URL, etc.) e obtenha dados para visualizar e trabalhar com os dados de resposta da API.

en: Confirm
pt_PT: Confirmar

en: Confirmation
pt_PT: Confirmação

en: Confirmation email
pt_PT: Email de confirmação

en: Conflict
pt_PT: Conflito

en: Conflict: Class "%s" has been permanently deleted by another user.
pt_PT: Conflito: A classe “%s” foi permanentemente eliminada por outro utilizador.

en: Conflict: Some classes exist in both trash and active classes
pt_PT: Conflito: Algumas classes existem tanto no lixo como nas classes ativas

en: Conflicts
pt_PT: Conflitos

en: Congrats
pt_PT: Parabéns

en: Conic
pt_PT: Cónico

en: Connect
pt_PT: Conectar

en: Connect property
pt_PT: Conectar propriedade

en: Connect the CSS ID to a property to set it on an per-instance basis to avoid same ID conflicts.
pt_PT: Conecte o ID CSS a uma propriedade para defini-lo caso a caso para evitar conflitos de ID iguais.

en: Connect the form fields to the post data that you want to create on form submit.
pt_PT: Conecte os campos do formulário aos dados da publicação que deseja criar ao enviar o formulário.

en: Connect the form fields to the post data that you want to update on form submit.
pt_PT: Conecte os campos do formulário aos dados da publicação que deseja atualizar ao enviar o formulário.

en: Connected property
pt_PT: Propriedade conectada

en: Construct the selector you want to create from the node tree below by toggling the relevant selectors.
pt_PT: Constrói o seletor que queres criar a partir da árvore de nós abaixo, alternando os seletores relevantes.

en: Contact form
pt_PT: Formulário de contacto

en: Contact us
pt_PT: Contacta-nos

en: Contain
pt_PT: Conter

en: Container
pt_PT: Contentor

en: Content
pt_PT: Conteúdo

en: Content align horizontal
pt_PT: Alinhar conteúdo horizontalmente

en: Content align vertical
pt_PT: Alinhar conteúdo verticalmente

en: Content background
pt_PT: Fundo do conteúdo

en: Content border
pt_PT: Borda do conteúdo

en: Content box shadow
pt_PT: Sombra da caixa de conteúdo

en: Content goes here ..
pt_PT: O conteúdo vai aqui ..

en: Content loaded
pt_PT: Conteúdo carregado

en: Content margin
pt_PT: Margem do conteúdo

en: Content padding
pt_PT: Preenchimento do conteúdo

en: Content selector
pt_PT: Seletor de conteúdo

en: Content text align
pt_PT: Alinhamento de texto do conteúdo

en: Content type
pt_PT: Tipo de conteúdo

en: Content typography
pt_PT: Tipografia do conteúdo

en: Content width
pt_PT: Largura do conteúdo

en: Context ID
pt_PT: ID do contexto

en: Context type
pt_PT: Tipo de contexto

en: Contextual spacing
pt_PT: Espaçamento contextual

en: Contextual spacing applies a top margin to elements with a preceding sibling within embedded content.
pt_PT: O espaçamento contextual aplica uma margem superior aos elementos com um irmão precedente dentro do conteúdo incorporado.

en: Contextual spacing targets embedded content (Rich Text, Post Content, WooCommerce). Use this field to apply contextual spacing to additional selectors, separated by commas.
pt_PT: O espaçamento contextual visa o conteúdo incorporado (Texto Rico, Conteúdo de Publicação, WooCommerce). Usa este campo para aplicar espaçamento contextual a seletores adicionais, separados por vírgulas.

en: Continue index job
pt_PT: Continuar tarefa de indexação

en: Continue on error
pt_PT: Continuar em caso de erro

en: Contrast
pt_PT: Contraste

en: Control dropdown element text.
pt_PT: Controla o texto do elemento dropdown.

en: Control group visibility
pt_PT: Controlar visibilidade do grupo

en: Control panel
pt_PT: Painel de controlo

en: Control when to show the global classes import manager when pasting elements, importing classes or templates.
pt_PT: Controla quando mostrar o gestor de importação de classes globais ao colar elementos, importar classes ou modelos.

en: Controls
pt_PT: Controlos

en: Controls size
pt_PT: Tamanho dos controlos

en: Convert
pt_PT: Converter

en: Convert "Container" to new "Section" & "Block" elements
pt_PT: Converter “Contentor” para novos elementos de “Secção” e “Bloco”

en: Convert Block editor data into Bricks data and vice versa.
pt_PT: Converter dados do editor de blocos em dados do Bricks e vice-versa.

en: Convert element IDs & classes
pt_PT: Converter IDs e classes de elementos

en: Convert template on import/insert from Container to new layout elements structure
pt_PT: Converter modelo na importação/inserção de Contentor para a nova estrutura de elementos de layout

en: Convert templates
pt_PT: Converter modelos

en: Convert to components
pt_PT: Converter em componentes

en: Convert variation dropdowns to color/image/label swatches on the add to cart element.
pt_PT: Converter menus suspensos de variações para seletores de cor/imagem/etiqueta no elemento adicionar ao carrinho.

en: Converter
pt_PT: Conversor

en: Cookie consent
pt_PT: Consentimento de cookies

en: Cool
pt_PT: Fixe

en: Coordinates
pt_PT: Coordenadas

en: Copied
pt_PT: Copiado

en: Copied to clipboard
pt_PT: Copiado para a área de transferência

en: Copy
pt_PT: Copiar

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
pt_PT: Copia e cola aqui a palavra-passe de “Acesso aos Meus Templates” fornecida pelo site remoto.

en: Copy CSS selector
pt_PT: Copiar seletor CSS

en: Copy and paste the code below into your Bricks child theme to allow those functions to be called through the "echo" tag. Remove the function names you don't want to allow. Explore the %s documentation for more code examples such as using regex for more flexible echo tag checks, etc.
pt_PT: Copia e cola o código abaixo no teu tema filho do Bricks para permitir que essas funções sejam chamadas através da tag “echo”. Remove os nomes das funções que não queres permitir. Explora a documentação %s para mais exemplos de código, como usar regex para verificações mais flexíveis da tag echo, etc.

en: Copy the element ID you want to toggle and paste it into the "CSS selector" setting below.
pt_PT: Copia o ID do elemento que queres alternar e cola-o na configuração “Seletor CSS” abaixo.

en: Copy to clipboard
pt_PT: Copiar para a área de transferência

en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
pt_PT: Copia e cola o código de um dos mapas em %s

en: Copy/paste element attributes
pt_PT: Copiar/colar atributos de elementos

en: Copy/paste element conditions
pt_PT: Copiar/colar condições de elementos

en: Copy/paste element interactions
pt_PT: Copiar/colar interações de elementos

en: Copy/paste element styles
pt_PT: Copiar/colar estilos de elementos

en: Copy/paste elements
pt_PT: Copiar/colar elementos

en: Copy/paste global class styles
pt_PT: Copiar/colar estilos de classes globais

en: Corrupted filter element database has been fixed
pt_PT: A base de dados de elementos de filtro corrompida foi corrigida

en: Count
pt_PT: Contagem

en: Count from
pt_PT: Contar de

en: Count to
pt_PT: Contar até

en: Countdown
pt_PT: Contagem regressiva

en: Counter
pt_PT: Contador

en: Coupon
pt_PT: Cupão

en: Coupon applied
pt_PT: Cupão aplicado

en: Coupon message
pt_PT: Mensagem do cupão

en: Coupon removed
pt_PT: Cupão removido

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %1$sWooCommerce settings%2$s
pt_PT: Os cupões estão desativados. Para ativar os cupões, acede às %1$sdefinições do WooCommerce%2$s

en: Cover
pt_PT: Cobrir

en: Create
pt_PT: Criar

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
pt_PT: Cria e gere um número ilimitado de barras laterais personalizadas. Adiciona barras laterais no construtor usando o elemento “Barra lateral”.

en: Create component
pt_PT: Criar componente

en: Create components
pt_PT: Criar componentes

en: Create global classes
pt_PT: Criar classes globais

en: Create icon set
pt_PT: Criar conjunto de ícones

en: Create new sidebar
pt_PT: Criar nova barra lateral

en: Create new template:
pt_PT: Criar novo modelo:

en: Create post
pt_PT: Criar publicação

en: Create properties and connect them to your component settings to customize a component instance.
pt_PT: Cria propriedades e liga-as às definições do teu componente para personalizar uma instância do componente.

en: Create property
pt_PT: Criar propriedade

en: Create template
pt_PT: Criar modelo

en: Create templates
pt_PT: Criar modelos

en: Create your own builder mode via CSS variables.
pt_PT: Cria o teu próprio modo de construtor através de variáveis CSS.

en: Create your own elements
pt_PT: Cria os teus próprios elementos

en: Create, edit and use global queries inside any query loop throughout your website. Changes to a global query apply to all instances throughout your website.
pt_PT: Crie, edite e use consultas globais em qualquer loop de consulta em todo o seu site. As alterações a uma consulta global aplicam-se a todas as instâncias em todo o seu site.

en: Create/select a fluid typography category (i.e. Headings, Text).
pt_PT: Crie/selecione uma categoria de tipografia fluida (por exemplo, Títulos, Texto).

en: Created
pt_PT: Criado

en: Cropped
pt_PT: Recortada

en: Cross sells
pt_PT: Vendas cruzadas

en: Cross-sells
pt_PT: Vendas cruzadas

en: Cube
pt_PT: Cubo

en: Currency
pt_PT: Moeda

en: Currency position
pt_PT: Posição da moeda

en: Current
pt_PT: Atual

en: Current URL
pt_PT: URL atual

en: Current date
pt_PT: Data atual

en: Current interaction ID
pt_PT: ID da interação atual

en: Current job
pt_PT: Tarefa atual

en: Current layout
pt_PT: Layout atual

en: Current location
pt_PT: Localização atual

en: Current page
pt_PT: Página atual

en: Current post author
pt_PT: Autor da publicação atual

en: Current post term
pt_PT: Termo da publicação atual

en: Current version by
pt_PT: Versão atual por

en: Current width
pt_PT: Largura atual

en: Currently all matching theme styles are loaded. To load only the most specific theme style, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
pt_PT: Atualmente, todos os estilos de tema correspondentes são carregados. Para carregar apenas o estilo de tema mais específico, ajusta as tuas definições em “Estilos do tema: Método de carregamento”.

en: Currently only the most specific theme style is loaded. To load all matching theme styles, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
pt_PT: Atualmente, apenas o estilo de tema mais específico é carregado. Para carregar todos os estilos de tema correspondentes, ajuste as suas definições em “Estilos de tema: Método de carregamento”.

en: Currently previewing content from "%s".
pt_PT: Atualmente a pré-visualizar conteúdo de “%s”.

en: Cursor character
pt_PT: Carácter do cursor

en: Custom
pt_PT: Personalizado

en: Custom CSS
pt_PT: CSS personalizado

en: Custom CSS and JavaScript added below are loaded on your entire website.
pt_PT: O CSS e JavaScript personalizados adicionados abaixo são carregados em todo o teu website.

en: Custom Font
pt_PT: Fonte personalizada

en: Custom Fonts
pt_PT: Tipos de letra personalizados

en: Custom URL
pt_PT: URL personalizado

en: Custom alt text
pt_PT: Texto alt personalizado

en: Custom attributes
pt_PT: Atributos personalizados

en: Custom authentication pages
pt_PT: Páginas de autenticação personalizadas

en: Custom breakpoints
pt_PT: Pontos de interrupção personalizados

en: Custom capabilities
pt_PT: Capacidades personalizadas

en: Custom caption
pt_PT: Legenda personalizada

en: Custom code
pt_PT: Código personalizado

en: Custom elements
pt_PT: Elementos personalizados

en: Custom email address
pt_PT: Endereço de email personalizado

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to create the post.
pt_PT: Mensagem de erro personalizada a mostrar quando o utilizador atual não tem a capacidade necessária para criar o artigo.

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to edit the post.
pt_PT: Mensagem de erro personalizada a mostrar quando o utilizador atual não tem a capacidade necessária para editar o artigo.

en: Custom field
pt_PT: Campo personalizado

en: Custom fields
pt_PT: Campos personalizados

en: Custom fields integration
pt_PT: Integração de campos personalizados

en: Custom font
pt_PT: Fonte personalizada

en: Custom fonts
pt_PT: Tipos de letra personalizados

en: Custom icon sets
pt_PT: Conjuntos de ícones personalizados

en: Custom language switchers
pt_PT: Seletores de idioma personalizados

en: Custom link
pt_PT: Link personalizado

en: Custom links
pt_PT: Links personalizados

en: Custom location only takes effect on the frontend. Ensure this element is placed at the top of this template so the element can hook on the desire location successfully.
pt_PT: A localização personalizada só tem efeito na interface do utilizador. Certifica-te de que este elemento está colocado no topo deste modelo para que o elemento possa associar-se com sucesso à localização desejada.

en: Custom map style
pt_PT: Estilo de mapa personalizado

en: Custom options
pt_PT: Opções personalizadas

en: Custom preview text
pt_PT: Texto de pré-visualização personalizado

en: Custom redirect URL
pt_PT: URL de redirecionamento personalizado

en: Custom shape
pt_PT: Forma personalizada

en: Custom size
pt_PT: Tamanho personalizado

en: Custom styles
pt_PT: Estilos personalizados

en: Custom tag
pt_PT: Etiqueta personalizada

en: Custom text
pt_PT: Texto personalizado

en: Custom title
pt_PT: Título personalizado

en: Custom video player
pt_PT: Reprodutor de vídeo personalizado

en: Customer details
pt_PT: Detalhes do cliente

en: Customise this breadcrumb structure for specific post types.
pt_PT: Personaliza esta estrutura de breadcrumb para tipos de posts específicos.

en: Customize details for sharing this URL on social media.
pt_PT: Personaliza os detalhes para partilhar este URL nas redes sociais.

en: Customize how the data is structured. Leave empty to send all form fields.
pt_PT: Personaliza a estrutura dos dados. Deixa em branco para enviar todos os campos do formulário.

en: Customize in "Settings" group.
pt_PT: Personaliza no grupo “Definições”.

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
pt_PT: Personalizar lightbox: Definições > Estilos do Tema > Geral

en: Customize the language switcher from your WordPress dashboard
pt_PT: Personaliza o seletor de idioma no teu painel do WordPress

en: Danger
pt_PT: Perigo

en: Danger color
pt_PT: Cor de perigo

en: Dark
pt_PT: Escuro

en: Dark color
pt_PT: Cor escura

en: Dashboard
pt_PT: Painel

en: Dashed
pt_PT: Tracejado

en: Data
pt_PT: Dados

en: Data format
pt_PT: Formato de dados

en: Data source
pt_PT: Fonte de dados

en: Database
pt_PT: Base de dados

en: Date
pt_PT: Data

en: Date & time
pt_PT: Data e hora

en: Date Reached
pt_PT: Data atingida

en: Date format
pt_PT: Formato de data

en: Date range
pt_PT: Intervalo de datas

en: Datepicker
pt_PT: Selecionador de data

en: Datetime
pt_PT: Data e hora

en: Day: %s
pt_PT: Dia: %s

en: Deactivate license
pt_PT: Desativar licença

en: December
pt_PT: Dezembro

en: Decimal places
pt_PT: Casas decimais

en: Default
pt_PT: Predefinido

en: Default capabilities
pt_PT: Capacidades predefinidas

en: Default center of the map.
pt_PT: Centro predefinido do mapa.

en: Default color for terms without a specific color
pt_PT: Cor predefinida para termos sem uma cor específica

en: Default query
pt_PT: Consulta predefinida

en: Default sorting
pt_PT: Ordenação predefinida

en: Default tab
pt_PT: Separador predefinido

en: Default templates are disabled
pt_PT: Os modelos predefinidos estão desativados

en: Default templates are enabled
pt_PT: Os modelos predefinidos estão ativados

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
pt_PT: Predefinição: 60 segundos. O intervalo mínimo de gravação automática é de 15 segundos.

en: Define a unique, more readable URL parameter name for this filter.
pt_PT: Define um nome de parâmetro de URL único e mais legível para este filtro.

en: Delay
pt_PT: Atraso

en: Delete
pt_PT: Eliminar

en: Delete Bricks data
pt_PT: Eliminar dados do Bricks

en: Delete all
pt_PT: Eliminar tudo

en: Delete components
pt_PT: Eliminar componentes

en: Delete database table
pt_PT: Eliminar tabela da base de dados

en: Delete elements
pt_PT: Eliminar elementos

en: Delete global classes
pt_PT: Eliminar classes globais

en: Delete icon
pt_PT: Eliminar ícone

en: Delete permanently
pt_PT: Eliminar permanentemente

en: Delete revisions
pt_PT: Eliminar revisões

en: Delete screenshots
pt_PT: Eliminar capturas de ecrã

en: Delete selected
pt_PT: Eliminar selecionados

en: Delete templates
pt_PT: Eliminar modelos

en: Delete this sidebar
pt_PT: Eliminar esta barra lateral

en: Deleted
pt_PT: Eliminado

en: Deprecated
pt_PT: Obsoleto

en: Descending
pt_PT: Decrescente

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Description lightbox video
pt_PT: Vídeo em lightbox de descrição

en: Description typography
pt_PT: Tipografia da descrição

en: Descriptive name for viewing submissions on the "%s" page.
pt_PT: Nome descritivo para visualizar envios na página “%s”.

en: Descriptive name of your API connection.
pt_PT: Nome descritivo da sua conexão API.

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
pt_PT: Texto descritivo desta página. Exibido nos resultados dos motores de busca. Recomendado: 50 - 300 caracteres.

en: Deselect
pt_PT: Desselecionar

en: Design sets
pt_PT: Conjuntos de design

en: Desktop
pt_PT: Computador

en: Details
pt_PT: Detalhes

en: Determines how components are made available in the block editor.
pt_PT: Determina como os componentes são disponibilizados no editor de blocos.

en: Determines what happens when someone visits a default WordPress authentication URL (%s). Only applies when custom pages above have been set. Caution: If hiding default paths, remember your custom page URLs to avoid lockout.
pt_PT: Determina o que acontece quando alguém visita um URL de autenticação padrão do WordPress (%s). Aplica-se apenas quando as páginas personalizadas acima foram definidas. Cuidado: Se ocultares os caminhos padrão, lembra-te dos URLs das tuas páginas personalizadas para evitar ficar bloqueado.

en: Determines which slide should be active if the carousel has multiple slides in a page.
pt_PT: Determina que slide deve estar ativo se o carrossel tiver vários slides numa página.

en: Developer
pt_PT: Programador

en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
pt_PT: Explorou o %1$s? Ou entrou em contacto comigo através do %2$s?

en: Direction
pt_PT: Direção

en: Directory is created in your "uploads" directory if it doesn't exist.
pt_PT: O diretório é criado no teu diretório “uploads” se não existir.

en: Directory name
pt_PT: Nome do diretório

en: Disable
pt_PT: Desativar

en: Disable "Skip links"
pt_PT: Desativar “Links de salto”

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
pt_PT: Desativar meta tags Open Graph do Bricks

en: Disable Bricks SEO meta tags
pt_PT: Desativar meta tags SEO do Bricks

en: Disable Bricks cascade layer (discouraged)
pt_PT: Desativar camada em cascata do Bricks (desaconselhado)

en: Disable CSS variables manager
pt_PT: Desativar gestor de variáveis CSS

en: Disable Default UI
pt_PT: Desativar UI predefinida

en: Disable Google Fonts
pt_PT: Desativar fontes Google

en: Disable URL parameter filter
pt_PT: Desativar filtro de parâmetros de URL

en: Disable WP REST API render
pt_PT: Desativar renderização da API REST WP

en: Disable WooCommerce builder
pt_PT: Desativar o construtor do WooCommerce

en: Disable WordPress custom fields in dropdown
pt_PT: Desativar campos personalizados do WordPress no menu suspenso

en: Disable auto focus
pt_PT: Desativar foco automático

en: Disable auto min/max value
pt_PT: Desativar valor mínimo/máximo automático

en: Disable auto-expand
pt_PT: Desativar expansão automática

en: Disable autosave
pt_PT: Desativar gravação automática

en: Disable backdrop
pt_PT: Desativar backdrop

en: Disable capability checks
pt_PT: Desativar verificações de capacidade

en: Disable chaining element & global class
pt_PT: Desativar encadeamento de elemento e classe global

en: Disable class chaining
pt_PT: Desativar encadeamento de classes

en: Disable clickable POI
pt_PT: Desativar POI clicável

en: Disable coupon message
pt_PT: Desativar mensagem do cupão

en: Disable cross sells
pt_PT: Desativar vendas cruzadas

en: Disable custom authentication page bypass
pt_PT: Desativar a opção de ignorar a página de autenticação personalizada

en: Disable default templates
pt_PT: Desativar modelos padrão

en: Disable element spacing
pt_PT: Desativar espaçamento de elementos

en: Disable embed
pt_PT: Desativar incorporação

en: Disable emojis
pt_PT: Desativar emojis

en: Disable footer
pt_PT: Desativar rodapé

en: Disable for WordPress data
pt_PT: Desativar para dados do WordPress

en: Disable for logged-in users
pt_PT: Desativar para utilizadores autenticados

en: Disable form validation
pt_PT: Desativar validação do formulário

en: Disable global class manager
pt_PT: Desativar gestor de classes globais

en: Disable global classes
pt_PT: Desativar classes globais

en: Disable globally
pt_PT: Desativar globalmente

en: Disable header
pt_PT: Desativar cabeçalho

en: Disable icon
pt_PT: Desativar ícone

en: Disable image
pt_PT: Desativar imagem

en: Disable jQuery migrate
pt_PT: Desativar migração jQuery

en: Disable lazy load
pt_PT: Desativar carregamento lazy

en: Disable lazy loading
pt_PT: Desativar carregamento preguiçoso

en: Disable link
pt_PT: Desativar ligação

en: Disable login message
pt_PT: Desativar mensagem de login

en: Disable navigation
pt_PT: Desativar navegação

en: Disable popups
pt_PT: Desativar popups

en: Disable product gallery lightbox
pt_PT: Desativar lightbox na galeria do produto

en: Disable product gallery zoom
pt_PT: Desativar zoom na galeria do produto

en: Disable query merge
pt_PT: Desativar fusão de consultas

en: Disable text
pt_PT: Desativar texto

en: Disabled
pt_PT: Desativado

en: Disabled (default)
pt_PT: Desativado (predefinição)

en: Disabled: Insert below existing content.
pt_PT: Desativado: Insira abaixo do conteúdo existente.

en: Disabled: Keep original image filename.
pt_PT: Desativado: Mantenha o nome de ficheiro da imagem original.

en: Disabled: Show placeholder images.
pt_PT: Desativado: Mostrar imagens de espaço reservado.

en: Disables the %s. While this may maintain compatibility with certain existing setups, we strongly recommend leaving this option OFF for optimal functionality and future compatibility.
pt_PT: Desativa a %s. Embora isto possa manter a compatibilidade com certas configurações existentes, recomendamos vivamente deixar esta opção DESATIVADA para um funcionamento ideal e compatibilidade futura.

en: Disallowed keyword found
pt_PT: Palavra-chave não permitida encontrada

en: Discard
pt_PT: Descartar

en: Discarded
pt_PT: Descartado

en: Disconnect
pt_PT: Desconectar

en: Dismiss
pt_PT: Dispensar

en: Dismissable
pt_PT: Dispensável

en: Display
pt_PT: Exibição

en: Display name
pt_PT: Nome de exibição

en: Display names as
pt_PT: Exibir nomes como

en: Display on breakpoints
pt_PT: Mostrar nos breakpoints

en: Display the object type (e.g. "acf_related_writers", "mb_page-to-user") in the query loop type dropdown.
pt_PT: Exibe o tipo de objeto (por exemplo, “acf_related_writers”, “mb_page-to-user”) no menu suspenso de tipo de loop de consulta.

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
pt_PT: Exibido no URL. Tudo em minúsculas. Usa hífenes em vez de espaços.

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
pt_PT: Exibido nos resultados de pesquisa, redes sociais e navegador web. Recomendado: Máx. 60 caracteres.

en: Divider
pt_PT: Divisor

en: Do not close this window, the process is running in the background.
pt_PT: Não feches esta janela, o processo está a decorrer em segundo plano.

en: Do not set this interaction on a Toggle element.
pt_PT: Não definas esta interação num elemento Toggle.

en: Do not track
pt_PT: Não rastrear

en: Do you really want to delete this sidebar?
pt_PT: Tens a certeza de que queres eliminar esta barra lateral?

en: Do you want to unlink all nestable global elements?
pt_PT: Queres desvincular todos os elementos globais aninhados?

en: Document title
pt_PT: Título do documento

en: Documentation
pt_PT: Documentação

en: Don't auto focus on first focusable element when offcanvas opens.
pt_PT: Não focar automaticamente no primeiro elemento focável quando o offcanvas abre.

en: Don't close on click outside mini cart
pt_PT: Não fechar ao clicar fora do mini carrinho

en: Don't focus on first focusable element inside popup when popup opens.
pt_PT: Não focar no primeiro elemento focável dentro do pop-up quando este se abre.

en: Don't render in builder
pt_PT: Não renderizar no construtor

en: Done
pt_PT: Feito

en: Dots
pt_PT: Pontos

en: Dotted
pt_PT: Pontilhado

en: Double
pt_PT: Duplo

en: Double opt-in
pt_PT: Dupla confirmação

en: Double-click
pt_PT: Duplo clique

en: Download
pt_PT: Descarregar

en: Download %s
pt_PT: Descarregar %s

en: Downloaded
pt_PT: Descarregado

en: Downloading
pt_PT: A descarregar

en: Draft
pt_PT: Rascunho

en: Draft font deleted successfully.
pt_PT: Rascunho de fonte eliminado com sucesso.

en: Drag & drop
pt_PT: Arrastar e largar

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
pt_PT: Arrasta e larga ficheiro(s) de modelo .JSON ou .ZIP aqui..

en: Draggable
pt_PT: Arrastável

en: Dragging
pt_PT: Arrastar

en: Drop file(s) here
pt_PT: Larga o(s) ficheiro(s) aqui

en: Dropdown
pt_PT: Menu suspenso

en: Drops
pt_PT: Gotas

en: Dual ring
pt_PT: Anel duplo

en: Duplicate
pt_PT: Duplicar

en: Duplicate classes detected
pt_PT: Detetadas classes duplicadas

en: Duplicate classes detected. Resolve conflicts before importing.
pt_PT: Classes duplicadas detetadas. Resolva os conflitos antes de importar.

en: Duplicate content
pt_PT: Duplicar conteúdo

en: Duplicate content is available to all users with the %s capability. Use this feature for any post or page to ensure that all relevant WordPress and/or Bricks data is duplicated accurately.
pt_PT: A duplicação de conteúdo está disponível para todos os utilizadores com a capacidade %s. Usa esta funcionalidade para qualquer publicação ou página para garantir que todos os dados relevantes do WordPress e/ou do Bricks são duplicados com precisão.

en: Duplicate elements
pt_PT: Duplicar elementos

en: Duplicate entries not allowed.
pt_PT: Não são permitidas entradas duplicadas.

en: Duration
pt_PT: Duração

en: Dynamic Data
pt_PT: Dados dinâmicos

en: Dynamic data
pt_PT: Dados dinâmicos

en: Dynamic data is empty.
pt_PT: Os dados dinâmicos estão vazios.

en: Dynamic data tag
pt_PT: Etiqueta de dados dinâmicos

en: Dynamic dots
pt_PT: Pontos dinâmicos

en: Dynamically retrieve map addresses from a connected query on the same page, allowing real-time updates with query-based content, including query filter support.
pt_PT: Recupera dinamicamente os endereços do mapa de uma consulta conectada na mesma página, permitindo atualizações em tempo real com conteúdo baseado em consultas, incluindo suporte para filtros de consulta.

en: Eager
pt_PT: Ansioso

en: Echo tags: Allow functions via filter
pt_PT: Etiquetas echo: Permitir funções via filtro

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Edit Custom Font
pt_PT: Editar fonte personalizada

en: Edit Template
pt_PT: Editar template

en: Edit Template Bundle
pt_PT: Editar pacote de templates

en: Edit Template Tag
pt_PT: Editar etiqueta de template

en: Edit WordPress content (WP admin).
pt_PT: Editar conteúdo WordPress (WP admin).

en: Edit account
pt_PT: Editar conta

en: Edit address
pt_PT: Editar endereço

en: Edit capability
pt_PT: Editar capacidade

en: Edit component
pt_PT: Editar componente

en: Edit components
pt_PT: Editar componentes

en: Edit content
pt_PT: Editar conteúdo

en: Edit dropdown to set icon individually.
pt_PT: Edita o dropdown para definir o ícone individualmente.

en: Edit elements
pt_PT: Editar elementos

en: Edit footer
pt_PT: Editar rodapé

en: Edit global classes
pt_PT: Editar classes globais

en: Edit header
pt_PT: Editar cabeçalho

en: Edit icon
pt_PT: Editar ícone

en: Edit in WordPress
pt_PT: Editar no WordPress

en: Edit link
pt_PT: Editar link

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
pt_PT: Edita os produtos relacionados para adicionar vendas adicionais ou cruzadas do produto.

en: Edit palette
pt_PT: Editar paleta

en: Edit product content in WordPress.
pt_PT: Editar conteúdo do produto no WordPress.

en: Edit product short description in WordPress.
pt_PT: Editar descrição curta do produto no WordPress.

en: Edit properties
pt_PT: Editar propriedades

en: Edit templates
pt_PT: Editar modelos

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
pt_PT: Editar título: Definições > Definições da Página > SEO

en: Edit with %s
pt_PT: Editar com %s

en: Edit your WordPress menu item to enable multilevel functionality.
pt_PT: Edita o teu item de menu do WordPress para ativar a funcionalidade multinível.

en: Edit your WordPress menu item to set a Bricks mega menu template.
pt_PT: Edita o teu item de menu do WordPress para definir um modelo de mega menu do Bricks.

en: Edited
pt_PT: Editado

en: Editing
pt_PT: A editar

en: Editing the base breakpoint width affects all media queries.
pt_PT: Editar a largura do ponto de interrupção base afeta todas as media queries.

en: Effect
pt_PT: Efeito

en: Element
pt_PT: Elemento

en: Element "%s" doesn't exist.
pt_PT: O elemento “%s” não existe.

en: Element %s not found.
pt_PT: Elemento %s não encontrado.

en: Element - Video
pt_PT: Elemento - vídeo

en: Element ID
pt_PT: ID do elemento

en: Element ID that holds the live search results. Only visible when the live search is performed.
pt_PT: ID do elemento que contém os resultados da pesquisa em tempo real. Apenas visível quando a pesquisa em tempo real é realizada.

en: Element Manager
pt_PT: Gestor de elementos

en: Element actions
pt_PT: Ações de elementos

en: Element breadcrumbs
pt_PT: Navegação de elementos

en: Element can't be rendered as the connected component doesn't exist. Unlink this instance or import the missing component.
pt_PT: O elemento não pode ser renderizado porque o componente conectado não existe. Desvincula esta instância ou importa o componente em falta.

en: Element classes
pt_PT: Classes do elemento

en: Element doesn't exist.
pt_PT: O elemento não existe.

en: Element editing & styling
pt_PT: Edição e estilização de elementos

en: Element has been disabled globally.
pt_PT: O elemento foi desativado globalmente.

en: Element is not visible in the builder elements panel, but still rendered in the builder and frontend.
pt_PT: O elemento não é visível no painel de elementos do construtor, mas ainda é renderizado no construtor e no frontend.

en: Element is not visible in the builder nor on the frontend.
pt_PT: O elemento não é visível no construtor nem no frontend.

en: Element is visible in the builder and frontend. This is the default behaviour.
pt_PT: O elemento é visível no construtor e no frontend. Este é o comportamento padrão.

en: Element margin
pt_PT: Margem do elemento

en: Element not found
pt_PT: Elemento não encontrado

en: Element structure name
pt_PT: Nome da estrutura do elemento

en: Elements
pt_PT: Elementos

en: Elements without code signature. Review, then sign your code one-by-one or all-at-once.
pt_PT: Elementos sem assinatura de código. Revê e depois assina o teu código um a um ou todos de uma vez.

en: Ellipse
pt_PT: Elipse

en: Ellipsis
pt_PT: Reticências

en: Email address
pt_PT: Endereço de email

en: Email address already exists.
pt_PT: O endereço de e-mail já existe.

en: Email address in submitted form
pt_PT: Endereço de email no formulário enviado

en: Email address is not valid.
pt_PT: O endereço de e-mail não é válido.

en: Email address required.
pt_PT: Endereço de e-mail obrigatório.

en: Email content
pt_PT: Conteúdo do email

en: Email or username
pt_PT: Email ou nome de utilizador

en: Empty
pt_PT: Vazio

en: Empty cart
pt_PT: Carrinho vazio

en: Empty response from the API.
pt_PT: Resposta vazia da API.

en: Empty star color
pt_PT: Cor da estrela vazia

en: Enable
pt_PT: Ativar

en: Enable "%s" button
pt_PT: Ativar botão “%s”

en: Enable AJAX
pt_PT: Ativar AJAX

en: Enable AJAX add to cart
pt_PT: Ativar adicionar ao carrinho via AJAX

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout coupon" element
pt_PT: Ativar o elemento “Cupão de checkout” do Bricks WooCommerce

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout login" element
pt_PT: Ativar o elemento “Login de checkout” do Bricks WooCommerce

en: Enable Bricks WooCommerce "Notice" element
pt_PT: Ativar o elemento “Aviso” do Bricks WooCommerce

en: Enable all
pt_PT: Ativar tudo

en: Enable all components automatically
pt_PT: Ativar todos os componentes automaticamente

en: Enable code execution
pt_PT: Ativar execução de código

en: Enable code execution if your site uses Code elements, SVG elements (source: code), Query editors, or "echo" tags.
pt_PT: Ativa a execução de código se o teu site usar elementos de Código, elementos SVG (fonte: código), editores de Consulta ou etiquetas “echo”.

en: Enable form submission access for specific user roles. Edit the user's profile directly to grant access to a specific user.
pt_PT: Ativa o acesso às submissões de formulários para funções de utilizador específicas. Edita diretamente o perfil do utilizador para conceder acesso a um utilizador específico.

en: Enable if image is cropped for a smooth lightbox image transition.
pt_PT: Ativa se a imagem estiver recortada para uma transição suave da imagem no lightbox.

en: Enable if the API supports pagination.
pt_PT: Ative se a API suportar paginação.

en: Enable if this popup template is for a map "Info Box".
pt_PT: Ativar se este modelo de pop-up for para uma “Caixa de Informações” do mapa.

en: Enable if you experience issues loading the builder in combination with Cloudflare Rocket Loader.
pt_PT: Ativa se tiveres problemas ao carregar o construtor em combinação com o Cloudflare Rocket Loader.

en: Enable if your archive pagination is not working.
pt_PT: Ativar se a paginação do arquivo não estiver a funcionar.

en: Enable individual components manually
pt_PT: Ativar componentes individuais manualmente

en: Enable live search
pt_PT: Ativar pesquisa em tempo real

en: Enable log-in during checkout disabled. Check %1$sWooCommerce settings%2$s
pt_PT: Login durante a finalização de compra desativado. Verifica as %1$sdefinições do WooCommerce%2$s

en: Enable product variation swatches
pt_PT: Ativar seletor de variações de produto

en: Enable this setting to preload custom fonts to avoid FOUT (Flash of unstyled text).
pt_PT: Ativa esta definição para pré-carregar fontes personalizadas e evitar FOUT (Flash of unstyled text).

en: Enable time
pt_PT: Ativar hora

en: Enable to automatically generate template screenshots on every builder save, view them, and use the bulk generate button in the template manager.
pt_PT: Ativa para gerar automaticamente capturas de ecrã de modelos em cada gravação no construtor, visualizá-las e usar o botão de geração em massa no gestor de modelos.

en: Enable to automatically group markers that are close to each other into a cluster.
pt_PT: Ativa para agrupar automaticamente marcadores próximos uns dos outros num grupo.

en: Enable to automatically log the user in after successful email verification.
pt_PT: Ative para iniciar automaticamente a sessão do utilizador após a verificação bem-sucedida do e-mail.

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
pt_PT: Ativa para tornar os teus modelos públicos e visíveis para qualquer pessoa online. Desativa para permitir que apenas utilizadores autenticados vejam os teus modelos.

en: Enable to not load/render this element in the builder.
pt_PT: Ative para não carregar/renderizar este elemento no construtor.

en: Enable to not load/render this element on the frontend.
pt_PT: Ative para não carregar/renderizar este elemento no frontend.

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
pt_PT: Ativa para abrir e fechar um item sem alternar outros itens.

en: Enable to position in document flow (e.g. inside offcanvas).
pt_PT: Ativa para posicionar no fluxo do documento (por exemplo, dentro de offcanvas).

en: Enable to render the dynamic data text on the canvas to improve the preview experience.
pt_PT: Ativa para renderizar o texto de dados dinâmicos na tela para melhorar a experiência de pré-visualização.

en: Enable to replace global classes set on the element with the classes set on the property.
pt_PT: Permite substituir as classes globais definidas no elemento pelas classes definidas na propriedade.

en: Enable to require user to verify the email after registration through an activation link.
pt_PT: Ative para exigir que o utilizador verifique o e-mail após o registo através de um link de ativação.

en: Enable to show the template thumbnail column under %s, displaying the featured image or screenshot.
pt_PT: Ativa para mostrar a coluna de miniaturas de modelos em %s, exibindo a imagem em destaque ou a captura de ecrã.

en: Enable to sync global classes on every builder save between all open builder instances. Useful to avoid overwriting each others changes when multiple people work on the same dataset (e.g. adding, deleting, modifying global classes).
pt_PT: Ativa para sincronizar classes globais a cada gravação do construtor entre todas as instâncias abertas do construtor. Útil para evitar a sobreposição de alterações quando várias pessoas trabalham no mesmo conjunto de dados (por exemplo, adicionar, eliminar, modificar classes globais).

en: Enabled
pt_PT: Ativado

en: Enabled: Download template images to media library.
pt_PT: Ativado: Descarregar imagens do modelo para a biblioteca de mídia.

en: Enabled: Rename image before download.
pt_PT: Ativado: Renomeie a imagem antes do download.

en: Enabled: Replace existing content with template data.
pt_PT: Ativado: Substitua o conteúdo existente por dados de modelo.

en: End
pt_PT: Fim

en: End Size
pt_PT: Tamanho final

en: End date
pt_PT: Data de fim

en: End time
pt_PT: Hora de fim

en: Endpoint URL
pt_PT: URL do endpoint

en: Enjoy
pt_PT: Desfruta

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element and that a width is defined, especially when using a Div element.
pt_PT: Garante que não são aplicados estilos CSS conflituosos a este elemento e que uma largura está definida, especialmente ao usar um elemento Div.

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element.
pt_PT: Assegura que nenhum estilo CSS conflituante seja aplicado a este elemento.

en: Enter Bricks IDs, separated by comma, of filter elements to exclude.
pt_PT: Insere os IDs do Bricks, separados por vírgula, dos elementos de filtro a excluir.

en: Enter CSS filters + value (learn more)
pt_PT: Insere filtros CSS + valor (saber mais)

en: Enter CSS variable definitions separated by semicolon
pt_PT: Introduz definições de variáveis CSS separadas por ponto e vírgula

en: Enter SVG URL
pt_PT: Introduza URL do SVG

en: Enter URL of media file
pt_PT: Introduza o URL do ficheiro multimédia

en: Enter a custom label for this attribute value (optional).
pt_PT: Insere uma etiqueta personalizada para este valor de atributo (opcional).

en: Enter a dynamic data tag for ACF Icon Picker or MetaBox Icon fields
pt_PT: Introduza uma etiqueta de dados dinâmicos para campos ACF Icon Picker ou MetaBox Icon

en: Enter a generic error message. Otherwise the reason why the login failed is displayed.
pt_PT: Introduz uma mensagem de erro genérica. Caso contrário, será exibido o motivo pelo qual o login falhou.

en: Enter a search term or command
pt_PT: Insere um termo de pesquisa ou comando

en: Enter dynamic data tag or custom value
pt_PT: Introduza uma etiqueta de dados dinâmicos ou valor personalizado

en: Enter new template name
pt_PT: Insere o novo nome do modelo

en: Enter search term
pt_PT: Inserir termo de pesquisa

en: Enter shortcut name
pt_PT: Insira o nome do atalho

en: Enter the JSON body to be sent with the request
pt_PT: Insira o corpo JSON a ser enviado com o pedido

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
pt_PT: Introduz o nome da tua primeira classe CSS global no campo acima. Depois, pressiona Enter para criá-la.

en: Enter viewport
pt_PT: Entrar na área visível

en: Enter width between 180 and 500.
pt_PT: Insira a largura entre 180 e 500.

en: Enter your Google Maps API key under %s to access all options.
pt_PT: Introduz a tua chave API do Google Maps em %s para aceder a todas as opções.

en: Enter your Google Maps ID, which you can find in the %s, to enable the latest Google Maps features.
pt_PT: Insere o teu ID do Google Maps, que podes encontrar em %s, para ativar as funcionalidades mais recentes do Google Maps.

en: Entire website
pt_PT: Website inteiro

en: Entries
pt_PT: Entradas

en: Entries per page
pt_PT: Entradas por página

en: Entry animation
pt_PT: Animação de entrada

en: Entry animation to interaction
pt_PT: Animação de entrada para interação

en: Equal
pt_PT: Igual

en: Error
pt_PT: Erro

en: Error Tile URL
pt_PT: URL de erro do tile

en: Error deleting class
pt_PT: Erro ao eliminar classe

en: Error fetching site classes
pt_PT: Erro ao obter classes do site

en: Error loading results
pt_PT: Erro ao carregar resultados

en: Error message
pt_PT: Mensagem de erro

en: Error on save
pt_PT: Erro ao guardar

en: Error page
pt_PT: Página de erro

en: Error processing font files
pt_PT: Erro ao processar ficheiros de fonte

en: Error rendering component
pt_PT: Erro ao renderizar o componente

en: Error restoring class
pt_PT: Erro ao restaurar classe

en: Error uploading font
pt_PT: Erro ao carregar fonte

en: Error: Could not load class
pt_PT: Erro: Não foi possível carregar a classe

en: Error: Could not load class control
pt_PT: Erro: Não foi possível carregar o controlo de classe

en: Error: Could not load gallery
pt_PT: Erro: Não foi possível carregar a galeria

en: Error: Could not load image
pt_PT: Erro: Não foi possível carregar a imagem

en: Error: Could not load link
pt_PT: Erro: Não foi possível carregar a ligação

en: Error: Could not load query
pt_PT: Erro: Não foi possível carregar a consulta

en: Error: Could not load select
pt_PT: Erro: Não foi possível carregar a seleção

en: Error: Could not load toggle control
pt_PT: Erro: Não foi possível carregar o controlo de alternância

en: Error: Invalid license key
pt_PT: Erro: Chave de licença inválida

en: Error: License mismatch
pt_PT: Erro: Incompatibilidade de licença

en: Even background
pt_PT: Fundo par

en: Events
pt_PT: Eventos

en: Every 5 minutes
pt_PT: A cada 5 minutos

en: Example
pt_PT: Exemplo

en: Example: {"Authorization": "Bearer token"}
pt_PT: Exemplo: {“autorização”: “bearer token”}

en: Example: {"name": "{{43f295}}", "email": "{{a5c626}}"}
pt_PT: Exemplo: {“nome”: “{{43f295}}”, “email”: “{{a5c626}}”}

en: Excellent
pt_PT: Excelente

en: Exceptional
pt_PT: Excecional

en: Excerpt
pt_PT: Excerto

en: Excerpt length
pt_PT: Comprimento do excerto

en: Exclude
pt_PT: Excluir

en: Exclude current post
pt_PT: Excluir publicação atual

en: Exclude filter IDs
pt_PT: Excluir IDs de filtro

en: Exclude posts
pt_PT: Excluir artigos

en: Exclude posts/pages
pt_PT: Excluir posts/páginas

en: Exclude templates
pt_PT: Excluir modelos

en: Exclude terms
pt_PT: Excluir termos

en: Excluded terms
pt_PT: Termos excluídos

en: Execute code
pt_PT: Executar código

en: Exercise great caution with granting code execution privileges. Enable them sparingly and only for trusted roles or ideally only specific users. Grant the least permissions necessary to maintain tight security.
pt_PT: Tenha muito cuidado ao conceder privilégios de execução de código. Ative-os com moderação e apenas para funções confiáveis ou, idealmente, apenas para utilizadores específicos. Conceda as permissões mínimas necessárias para manter uma segurança rigorosa.

en: Exists
pt_PT: Existe

en: Expand
pt_PT: Expandir

en: Expand active element & scroll into view
pt_PT: Expandir elemento ativo e deslocar para a vista

en: Expand all
pt_PT: Expandir tudo

en: Expand first item
pt_PT: Expandir o primeiro item

en: Expand item indexes
pt_PT: Expandir índices de itens

en: Expand panel when dropdown is visible
pt_PT: Expandir painel quando o menu suspenso estiver visível

en: Expanded
pt_PT: Expandido

en: Export
pt_PT: Exportar

en: Export Settings
pt_PT: Exportar definições

en: Export Template
pt_PT: Exportar template

en: Export Variables
pt_PT: Exportar variáveis

en: Export all components first by clicking the "Export" icon above before deleting any. Once exported, hover over the component you'd like to delete, then click the "Delete" icon.
pt_PT: Exporta primeiro todos os componentes clicando no ícone “Exportar” acima antes de eliminar algum. Uma vez exportados, passa o rato sobre o componente que queres eliminar e clica no ícone “Eliminar”.

en: Exquisite
pt_PT: Requintado

en: Extend allowed tags through filter
pt_PT: Estender etiquetas permitidas através de filtro

en: Extend contextual spacing to other elements within embedded content.
pt_PT: Estende o espaçamento contextual a outros elementos dentro do conteúdo incorporado.

en: External
pt_PT: Externo

en: External URL
pt_PT: URL externa

en: External files
pt_PT: Ficheiros externos

en: External product
pt_PT: Produto externo

en: Extra Bold
pt_PT: Extra negrito

en: Extra Light
pt_PT: Extra leve

en: Extra large
pt_PT: Extra grande

en: FAQ schema
pt_PT: Esquema FAQ

en: Facebook Page
pt_PT: Página do Facebook

en: Facebook page URL
pt_PT: URL da página do Facebook

en: Fade
pt_PT: Desvanecer

en: Fade in
pt_PT: Aparecer gradualmente

en: Fade in animation
pt_PT: Animação de aparecimento gradual

en: Fade in down
pt_PT: Aparecer de cima para baixo

en: Fade in left
pt_PT: Aparecer da esquerda

en: Fade in right
pt_PT: Aparecer da direita

en: Fade in up
pt_PT: Aparecer de baixo para cima

en: Failed to clean up orphaned elements.
pt_PT: Falha ao limpar elementos órfãos.

en: Failed to create font
pt_PT: Falha ao criar fonte

en: Failed to create font draft.
pt_PT: Falha ao criar rascunho de fonte.

en: Failed to delete classes
pt_PT: Falha ao eliminar classes

en: Failed to delete draft font.
pt_PT: Falha ao eliminar rascunho de fonte.

en: Failed to delete font
pt_PT: Falha ao eliminar a fonte

en: Failed to fetch Instagram account details.
pt_PT: Falha ao obter os detalhes da conta do Instagram.

en: Failed to fetch Instagram posts.
pt_PT: Falha ao obter as publicações do Instagram.

en: Failed to move font to trash.
pt_PT: Falha ao mover a fonte para o lixo.

en: Failed to process any font files.
pt_PT: Falha ao processar qualquer ficheiro de fonte.

en: Failed to publish font.
pt_PT: Falha ao publicar a fonte.

en: Failed to restore font.
pt_PT: Falha ao restaurar a fonte.

en: Fallback
pt_PT: Alternativa

en: Fallback applies to elements in embedded content without a specific spacing rule.
pt_PT: A reserva aplica-se a elementos no conteúdo incorporado sem uma regra de espaçamento específica.

en: Fallback color
pt_PT: Cor de reserva

en: Fallback fonts
pt_PT: Tipos de letra de reserva

en: Fallback image
pt_PT: Imagem de reserva

en: Fallback label
pt_PT: Etiqueta de reserva

en: Fallback label for terms without a specific label
pt_PT: Etiqueta de reserva para termos sem uma etiqueta específica

en: Fallback preview image
pt_PT: Imagem de pré-visualização alternativa

en: Fallback spacing
pt_PT: Espaçamento de reserva

en: False
pt_PT: Falso

en: Fantastic
pt_PT: Fantástico

en: Farthest corner
pt_PT: Canto mais distante

en: Farthest side
pt_PT: Lado mais distante

en: Fast
pt_PT: Rápida

en: Fast forward
pt_PT: Avançar rápido

en: Favorites
pt_PT: Favoritos

en: Featured
pt_PT: Em destaque

en: Featured image
pt_PT: Imagem em destaque

en: Featured image height
pt_PT: Altura da imagem em destaque

en: Featured image sizes
pt_PT: Tamanhos da imagem em destaque

en: Featured image tag
pt_PT: Etiqueta da imagem em destaque

en: Featured image width
pt_PT: Largura da imagem em destaque

en: Featured products
pt_PT: Produtos em destaque

en: Featured products only
pt_PT: Apenas produtos em destaque

en: Features
pt_PT: Funcionalidades

en: Features typography
pt_PT: Tipografia das características

en: February
pt_PT: Fevereiro

en: Fetch content via AJAX
pt_PT: Obter conteúdo via AJAX

en: Fetch data
pt_PT: Obter dados

en: Fetch priority
pt_PT: Prioridade de carregamento

en: Fetching
pt_PT: A obter

en: Field
pt_PT: Campo

en: Field ID
pt_PT: ID do campo

en: Field mapping
pt_PT: Mapeamento de campos

en: Field type
pt_PT: Tipo de campo

en: Fields
pt_PT: Campos

en: Fieldset
pt_PT: Conjunto de campos

en: Figure
pt_PT: Figura

en: File
pt_PT: Ficheiro

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
pt_PT: Ficheiro %s não aceite. Limite de ficheiros excedido.

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
pt_PT: Ficheiro %s não aceite. Limite de tamanho excedido.

en: File URL
pt_PT: URL do ficheiro

en: File URL, YouTube/Vimeo URL/ID.
pt_PT: URL do ficheiro, URL/ID do YouTube/Vimeo.

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
pt_PT: Ficheiro não carregado devido a um erro de higienização. Por favor, verifica o ficheiro SVG ou entra em contacto.

en: Files
pt_PT: Ficheiros

en: Fill
pt_PT: Preencher

en: Fill - Dark
pt_PT: Preenchimento - escuro

en: Fill - Light
pt_PT: Preenchimento - claro

en: Fill - Primary
pt_PT: Preenchimento - primário

en: Fill color
pt_PT: Cor de preenchimento

en: Fill grid
pt_PT: Preencher grelha

en: Filter
pt_PT: Filtrar

en: Filter by
pt_PT: Filtrar por

en: Filter by parent term
pt_PT: Filtrar por termo pai

en: Filter by parent term ID
pt_PT: Filtrar por ID do termo pai

en: Filter for more advanced duplicate content rules
pt_PT: Filtrar para regras de duplicação de conteúdo mais avançadas

en: Filter input
pt_PT: Entrada do filtro

en: Filter media by mime type
pt_PT: Filtrar média por tipo MIME

en: Filter title
pt_PT: Título do filtro

en: Filter type
pt_PT: Tipo de filtro

en: Find
pt_PT: Procurar

en: Fine
pt_PT: Bom

en: Finish
pt_PT: Terminar

en: First name
pt_PT: Nome

en: First post full width
pt_PT: Primeira publicação em largura total

en: Fit map on markers change
pt_PT: Ajustar mapa quando os marcadores mudam

en: Fix corrupted database
pt_PT: Corrigir base de dados corrompida

en: Fixed
pt_PT: Fixo

en: Flag size
pt_PT: Tamanho da bandeira

en: Flex basis
pt_PT: Base flex

en: Flex direction
pt_PT: Direção flex

en: Flex grow
pt_PT: Crescimento flex

en: Flex shrink
pt_PT: Encolhimento flex

en: Flex wrap
pt_PT: Envolver flex

en: Flip
pt_PT: Virar

en: Fluid typography
pt_PT: Tipografia fluida

en: Fluid typography scale
pt_PT: Escala de tipografia fluida

en: Fluid typography variable added
pt_PT: Variável de tipografia fluida adicionada

en: Focus
pt_PT: Foco

en: Focus outline
pt_PT: Contorno de foco

en: Focused
pt_PT: Focado

en: Follow
pt_PT: Seguir

en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
pt_PT: Segue este %1$slink%2$s para editar a descrição do arquivo de produtos ou edita as descrições da categoria/etiqueta do produto

en: Font Family
pt_PT: Família de tipos de letra

en: Font Manager
pt_PT: Gestor de fontes

en: Font deleted permanently
pt_PT: Fonte eliminada permanentemente

en: Font download failed
pt_PT: Falha ao descarregar o tipo de letra

en: Font downloaded
pt_PT: Tipo de letra descarregado

en: Font downloaded successfully.
pt_PT: Fonte descarregada com sucesso.

en: Font family
pt_PT: Família de fontes

en: Font file selected
pt_PT: Ficheiro de fonte selecionado

en: Font manager
pt_PT: Gestor de tipos de letra

en: Font moved to trash
pt_PT: Tipo de letra movido para o lixo

en: Font moved to trash successfully.
pt_PT: Fonte movida para o lixo com sucesso.

en: Font name
pt_PT: Nome do tipo de letra

en: Font not found.
pt_PT: Fonte não encontrada.

en: Font preview
pt_PT: Pré-visualização da fonte

en: Font restore error
pt_PT: Erro ao restaurar o tipo de letra

en: Font restored
pt_PT: Tipo de letra restaurado

en: Font size
pt_PT: Tamanho do tipo de letra

en: Font size at the largest viewport. Acts as the upper bound—text will not grow beyond this.
pt_PT: Tamanho da fonte na viewport maior. Atua como limite superior—o texto não crescerá além disto.

en: Font size at the smallest viewport. Acts as the lower bound—text will not shrink below this.
pt_PT: Tamanho da fonte na viewport mais pequena. Atua como limite inferior—o texto não ficará menor que isto.

en: Font style
pt_PT: Estilo da fonte

en: Font variants
pt_PT: Variantes do tipo de letra

en: Font variation settings
pt_PT: Definições de variação do tipo de letra

en: Font variations
pt_PT: Variações do tipo de letra

en: Font weight
pt_PT: Peso da fonte

en: FontAwesome - Brands
pt_PT: FontAwesome - brands

en: FontAwesome - Regular
pt_PT: FontAwesome - regular

en: FontAwesome - Solid
pt_PT: FontAwesome - solid

en: Fonts
pt_PT: Tipos de letra

en: Fonts synced! It might take a few minutes to sync a font project you just published or updated.
pt_PT: Tipos de letra sincronizados! Pode demorar alguns minutos para sincronizar um projeto de tipos de letra que acabaste de publicar ou atualizar.

en: Foot
pt_PT: Rodapé

en: Footer
pt_PT: Rodapé

en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
pt_PT: Os scripts de rodapé são adicionados imediatamente antes de fechar a tag %s.

en: For better preview select content to show.
pt_PT: Para uma melhor pré-visualização, seleciona o conteúdo a mostrar.

en: For frontend SEO purpose only. Not overwriting Post title. Recommended: Max. 60 characters.
pt_PT: Apenas para fins de SEO frontend. Não substitui o título do Post. Recomendado: Máx. 60 caracteres.

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
pt_PT: Para descrições de arquivo de categoria de produto ou etiqueta de produto, edita a descrição de cada termo.

en: For questions about Bricks please send an email to help@bricksbuilder.io. If you want to know what is currently in development head over to our public roadmap. There you can also submit your own feature requests for others to upvote and comment on.
pt_PT: Para questões sobre o Bricks, envia um email para help@bricksbuilder.io. Se quiseres saber o que está atualmente em desenvolvimento, consulta o nosso roadmap público. Lá também podes submeter os teus próprios pedidos de funcionalidades para que outros possam votar e comentar.

en: Force home
pt_PT: Forçar página inicial

en: Form
pt_PT: Formulário

en: Form ID
pt_PT: ID do formulário

en: Form Submissions
pt_PT: Submissões de formulário

en: Form data
pt_PT: Dados do formulário

en: Form name
pt_PT: Nome do formulário

en: Form submission access
pt_PT: Acesso à submissão de formulários

en: Form submission table could not be deleted.
pt_PT: Não foi possível eliminar a tabela de submissão do formulário.

en: Form submission table deleted successfully.
pt_PT: Tabela de submissão do formulário eliminada com sucesso.

en: Form submissions
pt_PT: Submissões de formulários

en: Form submissions could not be deleted.
pt_PT: Não foi possível eliminar as submissões do formulário.

en: Form submissions deleted.
pt_PT: Submissões do formulário eliminadas.

en: Form submissions table could not be resetted.
pt_PT: Não foi possível repor a tabela de submissões do formulário.

en: Form submissions table resetted successfully.
pt_PT: Tabela de submissões do formulário reposta com sucesso.

en: Form title
pt_PT: Título do formulário

en: Format
pt_PT: Formato

en: Format to send the data in.
pt_PT: Formato para enviar os dados.

en: Friday
pt_PT: Sexta-feira

en: From email address
pt_PT: Endereço de email do remetente

en: From name
pt_PT: Nome do remetente

en: Front
pt_PT: Frente

en: Front page
pt_PT: Página inicial

en: Full
pt_PT: Completo

en: Full access
pt_PT: Acesso total

en: Full response
pt_PT: Resposta completa

en: Full size
pt_PT: Tamanho completo

en: Fullscreen
pt_PT: Ecrã inteiro

en: Fullscreen Control
pt_PT: Controlo de ecrã inteiro

en: Function name
pt_PT: Nome da função

en: Function names
pt_PT: Nomes de funções

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the %s filter.
pt_PT: Os nomes de funções chamados através da tag “echo” devem estar na lista branca através do filtro %s.

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the new %s filter.
pt_PT: Os nomes das funções chamadas através da etiqueta “echo” devem estar na lista branca através do novo filtro %s.

en: Function names must pass the check through the %s filter.
pt_PT: Os nomes das funções devem passar pela verificação através do filtro %s.

en: Galleries
pt_PT: Galerias

en: Gallery layout
pt_PT: Layout da galeria

en: Gap
pt_PT: Espaçamento

en: General
pt_PT: Geral

en: General settings
pt_PT: Definições gerais

en: Generate FAQPage structured data (JSON-LD).
pt_PT: Gerar dados estruturados FAQPage (JSON-LD).

en: Generate custom image sizes
pt_PT: Gerar tamanhos de imagem personalizados

en: Generate password
pt_PT: Gerar palavra-passe

en: Generate review schema
pt_PT: Gerar schema de avaliação

en: Generate screenshots
pt_PT: Gerar capturas de ecrã

en: Generate variables
pt_PT: Gerar variáveis

en: Generating variables will delete all existing variables in this category. Do you want to proceed?
pt_PT: Gerar variáveis irá eliminar todas as variáveis existentes nesta categoria. Deseja continuar?

en: Generator
pt_PT: Gerador

en: Get In Touch
pt_PT: Entra em contacto

en: Get current post author
pt_PT: Obter autor do artigo atual

en: Get started here
pt_PT: Começa aqui

en: Get terms from current
pt_PT: Obter termos do atual

en: Get terms from current post
pt_PT: Obter termos do artigo atual

en: Get terms that are
pt_PT: Obter termos que são

en: Get terms that are children of specified term
pt_PT: Obter termos que são filhos do termo especificado

en: Get the author of current post
pt_PT: Obter o autor do artigo atual

en: Getting Started
pt_PT: Começar

en: Global class
pt_PT: Classe global

en: Global class import manager
pt_PT: Gestor de importação de classes globais

en: Global classes
pt_PT: Classes globais

en: Global data sync
pt_PT: Sincronização de dados globais

en: Global element
pt_PT: Elemento global

en: Global elements
pt_PT: Elementos globais

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and must be converted to components or unlinked.
pt_PT: Os elementos globais estão obsoletos desde a versão 2.0 e devem ser convertidos em componentes ou desvinculados.

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and will be removed in the near future. Please convert them into components as soon as possible under %s. Once done, please delete all global elements by hovering over a global element below and clicking the "Delete" icon.
pt_PT: Os elementos globais foram descontinuados desde a versão 2.0 e serão removidos num futuro próximo. Por favor, converte-os em componentes o mais rapidamente possível em %s. Depois de concluído, elimina todos os elementos globais passando o rato sobre um elemento global abaixo e clicando no ícone “Eliminar”.

en: Global elements converted to components.
pt_PT: Elementos globais convertidos em componentes.

en: Global elements review
pt_PT: Revisão de elementos globais

en: Global queries
pt_PT: Consultas globais

en: Global query
pt_PT: Consulta global

en: Global settings
pt_PT: Definições globais

en: Global styles & settings
pt_PT: Estilos e definições globais

en: Go back
pt_PT: Voltar

en: Go to
pt_PT: Ir para

en: Go to first slide
pt_PT: Ir para o primeiro slide

en: Go to last slide
pt_PT: Ir para o último slide

en: Go to slide %s
pt_PT: Ir para o slide %s

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
pt_PT: Vai para: Definições > Definições de Template > Preencher Conteúdo

en: Go to: WooCommerce > Products > Inventory
pt_PT: Aceda a: WooCommerce > Produtos > Inventário

en: Good
pt_PT: Ótimo

en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
pt_PT: Chave de API do Google Maps necessária! Adiciona a chave no painel de controlo em: %s

en: Google fonts
pt_PT: Tipos de letra Google

en: Google fonts have been disabled
pt_PT: Os tipos de letra Google foram desativados

en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
pt_PT: Chave da API do Google reCAPTCHA necessária! Adiciona a chave no painel em: %s

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
pt_PT: Google reCaptcha: chave de sítio inválida.

en: Got it
pt_PT: Entendi

en: Gradient
pt_PT: Gradiente

en: Gradient / Overlay
pt_PT: Gradiente / sobreposição

en: Grand
pt_PT: Grandioso

en: Greater than
pt_PT: Maior que

en: Greater than or equal
pt_PT: Maior ou igual

en: Grid
pt_PT: Grelha

en: Grid (Round)
pt_PT: Grelha (redonda)

en: Grid (Square)
pt_PT: Grelha (quadrada)

en: Grid auto columns
pt_PT: Colunas automáticas da grelha

en: Grid auto flow
pt_PT: Fluxo automático da grelha

en: Grid auto rows
pt_PT: Linhas automáticas da grelha

en: Grid column
pt_PT: Coluna da grelha

en: Grid item
pt_PT: Item da grelha

en: Grid row
pt_PT: Linha da grelha

en: Grid template columns
pt_PT: Colunas do modelo de grelha

en: Grid template rows
pt_PT: Linhas do modelo de grelha

en: Groove
pt_PT: Sulco

en: Group
pt_PT: Grupo

en: Group already exists
pt_PT: O grupo já existe

en: Grouped
pt_PT: Agrupado

en: Grouped product
pt_PT: Produto agrupado

en: Groups
pt_PT: Grupos

en: HTML email
pt_PT: Email HTML

en: HTML tag
pt_PT: Tag HTML

en: HTML tag not allowed
pt_PT: Etiqueta HTML não permitida

en: HTTP method
pt_PT: Método HTTP

en: Hamburger toggle
pt_PT: Alternar hamburger

en: Has conflict
pt_PT: Tem conflito

en: Has inherited settings
pt_PT: Tem definições herdadas

en: Has no styles
pt_PT: Não tem estilos

en: Has pagination
pt_PT: Tem paginação

en: Has styles
pt_PT: Tem estilos

en: Head
pt_PT: Cabeçalho

en: Header
pt_PT: Cabeçalho

en: Header location
pt_PT: Localização do cabeçalho

en: Header scripts
pt_PT: Scripts de cabeçalho

en: Header scripts are added right before closing %s tag.
pt_PT: Os scripts de cabeçalho são adicionados imediatamente antes de fechar a tag %s.

en: Header width
pt_PT: Largura do cabeçalho

en: Headers
pt_PT: Cabeçalhos

en: Heading
pt_PT: Título

en: Heading selectors
pt_PT: Seletores de cabeçalho

en: Heading typography
pt_PT: Tipografia do título

en: Headings
pt_PT: Cabeçalhos

en: Headings offset
pt_PT: Deslocamento de cabeçalhos

en: Height
pt_PT: Altura

en: Help
pt_PT: Ajuda

en: Here goes my text ...
pt_PT: Aqui vai o meu texto ...

en: Here goes your caption ...
pt_PT: Aqui vai a tua legenda...

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
pt_PT: Aqui vai o teu texto... Seleciona qualquer parte do teu texto para aceder à barra de formatação.

en: Hero
pt_PT: Herói

en: Hidden
pt_PT: Oculto

en: Hide
pt_PT: Ocultar

en: Hide "All" option
pt_PT: Ocultar opção “Todos”

en: Hide "View cart" button
pt_PT: Ocultar botão “Ver carrinho”

en: Hide %s
pt_PT: Ocultar %s

en: Hide CTA button
pt_PT: Ocultar botão CTA

en: Hide additional information
pt_PT: Ocultar informações adicionais

en: Hide at breakpoint
pt_PT: Ocultar no ponto de quebra

en: Hide cart details to link directly to the cart.
pt_PT: Ocultar detalhes do carrinho para ligar diretamente ao carrinho.

en: Hide close
pt_PT: Ocultar fechar

en: Hide count
pt_PT: Ocultar contagem

en: Hide count bracket
pt_PT: Ocultar parênteses de contagem

en: Hide cover
pt_PT: Ocultar capa

en: Hide current
pt_PT: Ocultar atual

en: Hide current post
pt_PT: Ocultar post atual

en: Hide dynamic data label in dropdown
pt_PT: Ocultar etiqueta de dados dinâmicos no menu suspenso

en: Hide element
pt_PT: Ocultar elemento

en: Hide empty
pt_PT: Ocultar vazios

en: Hide if empty
pt_PT: Ocultar se vazio

en: Hide if no active filter
pt_PT: Ocultar se não houver filtro ativo

en: Hide if no translation
pt_PT: Ocultar se não houver tradução

en: Hide if not open
pt_PT: Ocultar se não estiver aberto

en: Hide image
pt_PT: Ocultar imagem

en: Hide info
pt_PT: Ocultar informações

en: Hide label
pt_PT: Ocultar etiqueta

en: Hide labels
pt_PT: Ocultar etiquetas

en: Hide message
pt_PT: Ocultar mensagem

en: Hide out of stock
pt_PT: Ocultar fora de stock

en: Hide password
pt_PT: Ocultar palavra-passe

en: Hide placeholders
pt_PT: Ocultar marcadores de posição

en: Hide popup
pt_PT: Ocultar pop-up

en: Hide products that are
pt_PT: Ocultar produtos que são

en: Hide regular price
pt_PT: Ocultar preço normal

en: Hide reviews link
pt_PT: Ocultar link das avaliações

en: Hide stock
pt_PT: Ocultar stock

en: Hide the form by default, and show it only when the toggle is clicked.
pt_PT: Ocultar o formulário por predefinição e mostrá-lo apenas quando o botão de alternar for clicado.

en: Hide title
pt_PT: Ocultar título

en: Hierarchical
pt_PT: Hierárquico

en: High
pt_PT: Alto

en: Highlight
pt_PT: Destaque

en: Highlight label
pt_PT: Etiqueta de destaque

en: Highlight on focus
pt_PT: Destacar ao focar

en: History
pt_PT: Histórico

en: History deleted
pt_PT: Histórico eliminado

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
pt_PT: Mantém pressionado CMD/CTRL para selecionar várias imagens.

en: Home
pt_PT: Início

en: Home URL
pt_PT: URL da página inicial

en: Home page
pt_PT: Página inicial

en: Honeypot: Create form field(s) and enable the "Honeypot" checkbox. Those honeypot fields aren't visible to users, but add an extra layer of protection against spam submissions.
pt_PT: Honeypot: Cria campo(s) de formulário e ativa a caixa de seleção “Honeypot”. Esses campos honeypot não são visíveis para os utilizadores, mas adicionam uma camada extra de proteção contra envios de spam.

en: Hook
pt_PT: Gancho

en: Horizontal align
pt_PT: Alinhamento horizontal

en: Horizontal alignment
pt_PT: Alinhamento horizontal

en: Horizontal order
pt_PT: Ordem horizontal

en: How Editing With Bricks Works
pt_PT: Como funciona a edição com o Bricks

en: How long to keep
pt_PT: Quanto tempo manter

en: How long to keep the same random order (in seconds)
pt_PT: Quanto tempo manter a mesma ordem aleatória (em segundos)

en: How many numbers on either side of the current page.
pt_PT: Quantos números de cada lado da página atual.

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
pt_PT: Quantos números em ambas as extremidades da lista.

en: How many numbers to either side of the current page.
pt_PT: Quantos números para cada lado da página atual.

en: How to create a footer template
pt_PT: Como criar um modelo de rodapé

en: How to create a header template
pt_PT: Como criar um modelo de cabeçalho

en: How to get your Adobe fonts project ID
pt_PT: Como obter o ID do teu projeto de tipos de letra Adobe

en: How to get your Facebook App ID
pt_PT: Como obter o teu ID de App do Facebook

en: How to get your Google Maps API key
pt_PT: Como obter a tua chave de API do Google Maps

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
pt_PT: Como obter a tua chave secreta da API reCAPTCHA v3 do Google

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
pt_PT: Como obter a tua chave de site da API reCAPTCHA v3 do Google

en: How to get your Instagram Access Token
pt_PT: Como obter o teu Token de Acesso do Instagram

en: How to get your MailChimp API key
pt_PT: Como obter a tua chave de API do MailChimp

en: How to get your SendGrid API key
pt_PT: Como obter a tua chave de API do SendGrid

en: How to get your Turnstile secret key
pt_PT: Como obter a tua chave secreta do Turnstile

en: How to get your Turnstile site key
pt_PT: Como obter a tua chave de site do Turnstile

en: How to get your Unsplash API key
pt_PT: Como obter a tua chave de API do Unsplash

en: How to get your hCaptcha secret key
pt_PT: Como obter a tua chave secreta do hCaptcha

en: How to get your hCaptcha site key
pt_PT: Como obter a tua chave de site do hCaptcha

en: How to use the fluid typography
pt_PT: Como usar a tipografia fluida

en: How to use the global query manager
pt_PT: Como usar o gestor de consultas globais

en: How to use the global variable manager
pt_PT: Como usar o gestor de variáveis globais

en: Hue
pt_PT: Matiz

en: Hybrid
pt_PT: Híbrido

en: I am a button
pt_PT: Sou um botão

en: I am a heading
pt_PT: Eu sou um cabeçalho

en: I am a slide
pt_PT: Sou um slide

en: I am a so called subtitle.
pt_PT: Eu sou um chamado subtítulo.

en: I am an alert.
pt_PT: Eu sou um alerta.

en: I don't know how to use this Bricks
pt_PT: Não sei como usar o Bricks

en: I found a better site builder
pt_PT: Encontrei um construtor de sites melhor

en: I no longer need Bricks
pt_PT: Já não preciso do Bricks

en: I.e.: 200px / 50% etc.
pt_PT: Por exemplo: 200px / 50%, etc.

en: IP address
pt_PT: Endereço IP

en: Icon
pt_PT: Ícone

en: Icon Box
pt_PT: Caixa de ícone

en: Icon List
pt_PT: Lista de ícones

en: Icon Size
pt_PT: Tamanho do ícone

en: Icon align
pt_PT: Alinhamento do ícone

en: Icon background
pt_PT: Fundo do ícone

en: Icon background color
pt_PT: Cor de fundo do ícone

en: Icon border
pt_PT: Borda do ícone

en: Icon box shadow
pt_PT: Sombra da caixa do ícone

en: Icon collapsed
pt_PT: Ícone recolhido

en: Icon color
pt_PT: Cor do ícone

en: Icon expanded
pt_PT: Ícone expandido

en: Icon expanded typography
pt_PT: Tipografia do ícone expandido

en: Icon height
pt_PT: Altura do ícone

en: Icon manager
pt_PT: Gestor de ícones

en: Icon margin
pt_PT: Margem do ícone

en: Icon only
pt_PT: Apenas ícone

en: Icon padding
pt_PT: Preenchimento do ícone

en: Icon position
pt_PT: Posição do ícone

en: Icon rotate in °
pt_PT: Rotação do ícone em °

en: Icon rotation for expanded accordion.
pt_PT: Rotação do ícone para acordeão expandido.

en: Icon set
pt_PT: Conjunto de ícones

en: Icon size
pt_PT: Tamanho do ícone

en: Icon source
pt_PT: Fonte do ícone

en: Icon spinning
pt_PT: Ícone girando

en: Icon transform
pt_PT: Transformação do ícone

en: Icon transition
pt_PT: Transição do ícone

en: Icon typography
pt_PT: Tipografia do ícone

en: Icon width
pt_PT: Largura do ícone

en: Icon(s) deleted successfully
pt_PT: Ícone(s) eliminado(s) com sucesso

en: Icon(s) imported successfully
pt_PT: Ícone(s) importado(s) com sucesso

en: Icons
pt_PT: Ícones

en: If enabled Bricks will try to use the image of the matching product variation when no term-specific image swatch is set.
pt_PT: Se ativado, o Bricks tentará usar a imagem da variação do produto correspondente quando não houver uma amostra de imagem específica definida para o termo.

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
pt_PT: Se ativado, um ficheiro JS e CSS adicional é carregado.

en: If enabled, form submission will succeed even if the webhook fails. Errors will be logged to the server error log.
pt_PT: Se ativado, o envio do formulário será bem-sucedido mesmo que o webhook falhe. Os erros serão registados no log de erros do servidor.

en: If no form field is selected, the first password field in the form is used.
pt_PT: Se nenhum campo de formulário for selecionado, será usado o primeiro campo de palavra-passe no formulário.

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
pt_PT: Se não forem definidas condições de modelo, o Bricks mostra os modelos publicados (cabeçalho, rodapé, etc.) no frontend do teu site. Seleciona esta definição para desativar este comportamento. Certifica-te de definir condições de modelo em alternativa.

en: If the shape doesn't take up all available space add %s to the "svg" tag.
pt_PT: Se a forma não ocupar todo o espaço disponível, adiciona %s à etiqueta “svg”.

en: If the video is unlisted, you will need to enter the video privacy hash.
pt_PT: Se o vídeo for não listado, precisarás de inserir o hash de privacidade do vídeo.

en: If this account exists, a password reset link will be sent to the associated email address.
pt_PT: Se esta conta existir, será enviado um link de redefinição de palavra-passe para o endereço de e-mail associado.

en: Iframe title
pt_PT: Título do iframe

en: Ignore selector
pt_PT: Ignorar seletor

en: Ignore sticky posts
pt_PT: Ignorar publicações fixas

en: Ignored when posts per page set to "-1".
pt_PT: Ignorado quando os posts por página estão definidos como “-1”.

en: Image
pt_PT: Imagem

en: Image Gallery
pt_PT: Galeria de imagens

en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
pt_PT: A imagem com ID (%s) já não existe. Por favor, seleciona outra imagem.

en: Image Overlay
pt_PT: Sobreposição de imagem

en: Image align
pt_PT: Alinhamento da imagem

en: Image border
pt_PT: Borda da imagem

en: Image box shadow
pt_PT: Sombra da imagem

en: Image caption
pt_PT: Legenda da imagem

en: Image click action
pt_PT: Ação de clique na imagem

en: Image gallery
pt_PT: Galeria de imagens

en: Image height
pt_PT: Altura da imagem

en: Image link alt text
pt_PT: Texto alternativo da ligação da imagem

en: Image not found
pt_PT: Imagem não encontrada

en: Image position
pt_PT: Posição da imagem

en: Image ratio
pt_PT: Proporção da imagem

en: Image size
pt_PT: Tamanho da imagem

en: Image width
pt_PT: Largura da imagem

en: Images
pt_PT: Imagens

en: Images file types
pt_PT: Tipos de ficheiros de imagens

en: Images of the same lightbox ID are grouped together.
pt_PT: As imagens com o mesmo ID de lightbox são agrupadas.

en: Import
pt_PT: Importar

en: Import CSS variables
pt_PT: Importar variáveis CSS

en: Import Settings
pt_PT: Importar definições

en: Import classes
pt_PT: Importar classes

en: Import images
pt_PT: Importar imagens

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
pt_PT: Falha na importação de “%s”: O nome já existe.

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
pt_PT: Falha na importação de “%s”: Formato errado.

en: Import pasted images/SVGs
pt_PT: Importar imagens/SVGs colados

en: Import settings
pt_PT: Importar definições

en: Import template
pt_PT: Importar modelo

en: Import/export components
pt_PT: Importar/exportar componentes

en: Import/export templates
pt_PT: Importar/exportar modelos

en: Imported
pt_PT: Importado

en: Imports
pt_PT: Importações

en: Impressive
pt_PT: Impressionante

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
pt_PT: Caso sejas um programador, podes personalizar o Bricks ainda mais com hooks personalizados, filtros ou criando os teus próprios elementos.

en: In same term
pt_PT: No mesmo termo

en: In stock
pt_PT: Em stock

en: Inactive
pt_PT: Inativo

en: Include
pt_PT: Incluir

en: Include children
pt_PT: Incluir filhos

en: Include posts
pt_PT: Incluir artigos

en: Include terms
pt_PT: Incluir termos

en: Include terms with no
pt_PT: Incluir termos sem

en: Incoming
pt_PT: A chegar

en: Incoming changes
pt_PT: Alterações a chegar

en: Incorrect password.
pt_PT: Palavra-passe incorreta.

en: Incredible
pt_PT: Incrível

en: Indent
pt_PT: Indentação

en: Independent toggle
pt_PT: Alternância independente

en: Index
pt_PT: Índice

en: Index of the item to expand on page load, start at 0.
pt_PT: Índice do item a expandir no carregamento da página, começa em 0.

en: Indexes of the items to expand on page load, separated by comma, start at 0.
pt_PT: Índices dos itens a expandir ao carregar a página, separados por vírgula, começando em 0.

en: Indexing in progress.
pt_PT: Indexação em progresso.

en: Indexing job is stuck?
pt_PT: Tarefa de indexação bloqueada?

en: Individual users with code execution capability
pt_PT: Utilizadores individuais com capacidade de execução de código

en: Infinite
pt_PT: Infinito

en: Infinite scroll
pt_PT: Scroll infinito

en: Info
pt_PT: Informações

en: Info Box
pt_PT: Caixa de informação

en: Info Box template enabled.
pt_PT: Modelo de Caixa de Informações ativado.

en: Info color
pt_PT: Cor de informação

en: Info lightbox
pt_PT: Lightbox de informação

en: Infobox
pt_PT: Caixa de informações

en: Infobox appears on map marker click.
pt_PT: A caixa de informações aparece ao clicar no marcador do mapa.

en: Inherited from
pt_PT: Herdado de

en: Initial
pt_PT: Inicial

en: Initial slide
pt_PT: Slide inicial

en: Inline styles (CSS) are added at the end of the %s tag.
pt_PT: Os estilos inline (CSS) são adicionados no final da tag %s.

en: Inline styles (default)
pt_PT: Estilos inline (predefinição)

en: Inner background color
pt_PT: Cor de fundo interior

en: Inner container
pt_PT: Contentor interno

en: Input
pt_PT: Entrada

en: Input background
pt_PT: Fundo do campo de entrada

en: Input border
pt_PT: Borda do campo de entrada

en: Insert
pt_PT: Inserir

en: Insert "Toggle" element after "Nav items" to show/hide your mobile menu.
pt_PT: Insere o elemento “Toggle” após os “Itens de navegação” para mostrar/ocultar o teu menu móvel.

en: Insert after
pt_PT: Inserir depois

en: Insert components
pt_PT: Inserir componentes

en: Insert element
pt_PT: Inserir elemento

en: Insert elements in Emmet-like syntax.
pt_PT: Insere elementos na sintaxe tipo Emmet.

en: Insert layout
pt_PT: Inserir layout

en: Insert media
pt_PT: Inserir mídia

en: Insert of the same component is not possible.
pt_PT: Não é possível inserir o mesmo componente.

en: Insert section
pt_PT: Inserir secção

en: Insert template
pt_PT: Insira o modelo

en: Insert templates
pt_PT: Inserir modelos

en: Inserted
pt_PT: Inserido

en: Inserted template uses theme style "%s"
pt_PT: O modelo inserido usa o estilo do tema “%s”

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
pt_PT: A inserção de qualquer modelo substitui os teus dados. Recomendamos que guardes as tuas alterações primeiro.

en: Inset
pt_PT: Inserção

en: Instagram access token required! Add in WordPress dashboard under %s
pt_PT: É necessário um token de acesso do Instagram! Adiciona no painel de controlo do WordPress em %s

en: Instagram feed
pt_PT: Feed do Instagram

en: Installed version
pt_PT: Versão instalada

en: Instance
pt_PT: Instância

en: Instances
pt_PT: Instâncias

en: Integer
pt_PT: Inteiro

en: Interaction
pt_PT: Interação

en: Interaction ID
pt_PT: ID de interação

en: Interactions
pt_PT: Interações

en: Interactions don't run in the builder.
pt_PT: As interações não são executadas no construtor.

en: Internal post/page
pt_PT: Página/post interno

en: Interval in ms
pt_PT: Intervalo em ms

en: Invalid
pt_PT: Inválido

en: Invalid CSS response from Google Fonts.
pt_PT: Resposta CSS inválida do Google Fonts.

en: Invalid SVG files
pt_PT: Ficheiros SVG inválidos

en: Invalid action
pt_PT: Ação inválida

en: Invalid element names
pt_PT: Nomes de elementos inválidos

en: Invalid font ID.
pt_PT: ID de fonte inválido.

en: Invalid font file
pt_PT: Ficheiro de fonte inválido

en: Invalid form token.
pt_PT: Token de formulário inválido.

en: Invalid license key.
pt_PT: Chave de licença inválida.

en: Invalid password reset key
pt_PT: Chave de redefinição de palavra-passe inválida

en: Invalid post ID or form ID.
pt_PT: ID de publicação ou ID de formulário inválido.

en: Invalid pseudo class. Must start with a colon (:)
pt_PT: Pseudo-classe inválida. Deve começar com dois pontos (:)

en: Invalid request
pt_PT: Pedido inválido

en: Invalid signature
pt_PT: Assinatura inválida

en: Invalid total pages value "%1$s" extracted from path "%2$s". Expected a numeric value.
pt_PT: Valor de páginas totais inválido “%1$s” extraído do caminho “%2$s”. Esperava-se um valor numérico.

en: Invalid webhook URL.
pt_PT: URL do webhook inválido.

en: Invalid webhook payload format.
pt_PT: Formato de payload do webhook inválido.

en: Invert
pt_PT: Inverter

en: Invisible
pt_PT: Invisível

en: Is
pt_PT: É

en: Is archive main query
pt_PT: É consulta principal do arquivo

en: Is main query
pt_PT: É a query principal

en: Isolation
pt_PT: Isolamento

en: It's just a temporary deactivation
pt_PT: É apenas uma desativação temporária

en: Italic
pt_PT: Itálico

en: Item width
pt_PT: Largura do item

en: Items
pt_PT: Itens

en: Items to scroll
pt_PT: Itens a deslizar

en: Items to show
pt_PT: Itens a mostrar

en: January
pt_PT: Janeiro

en: JavaScript function name without parentheses or window object.
pt_PT: Nome da função JavaScript sem parênteses ou objeto window.

en: JavaScript is automatically wrapped in script tags.
pt_PT: O JavaScript é automaticamente envolvido em etiquetas de script.

en: Join Us
pt_PT: Junta-te a nós

en: July
pt_PT: Julho

en: June
pt_PT: Junho

en: Just another slide
pt_PT: Mais um slide

en: Justify
pt_PT: Justificar

en: Justify content
pt_PT: Justificar conteúdo

en: Justify items
pt_PT: Justificar itens

en: Keep formatting
pt_PT: Manter formatação

en: Keep open while styling
pt_PT: Manter aberto durante a estilização

en: Key
pt_PT: Chave

en: Keyboard
pt_PT: Teclado

en: Keyboard shortcuts
pt_PT: Atalhos de teclado

en: Label
pt_PT: Etiqueta

en: Label text
pt_PT: Texto da etiqueta

en: Label typography
pt_PT: Tipografia da etiqueta

en: Labels
pt_PT: Etiquetas

en: Language
pt_PT: Idioma

en: Language codes
pt_PT: Códigos de idioma

en: Language switcher
pt_PT: Seletor de idioma

en: Languages
pt_PT: Idiomas

en: Laptop
pt_PT: Portátil

en: Large
pt_PT: Grande

en: Large (1024px)
pt_PT: Grande (1024px)

en: Last fetch
pt_PT: Última obtenção

en: Last generated
pt_PT: Última geração

en: Last name
pt_PT: Apelido

en: Last order
pt_PT: Última encomenda

en: Last refresh
pt_PT: Última atualização

en: Latest
pt_PT: Mais recente

en: Layers
pt_PT: Camadas

en: Lazy
pt_PT: Preguiçoso

en: Lazy load offset
pt_PT: Deslocamento do carregamento preguiçoso

en: Lead
pt_PT: Principal

en: Learn more
pt_PT: Saber mais

en: Learn more about CSS filters
pt_PT: Saber mais sobre filtros CSS

en: Learn more about CSS transform
pt_PT: Saber mais sobre transformação CSS

en: Learn more about CSS transform-origin
pt_PT: Saber mais sobre origem da transformação CSS

en: Learn more about CSS transitions
pt_PT: Saber mais sobre transições CSS

en: Learn more on wordpress.org
pt_PT: Sabe mais em wordpress.org

en: Learn which %1$s you should to add to the fields above via the %2$s dynamic data tag.
pt_PT: Descobre que %1$s deves adicionar aos campos acima através da etiqueta de dados dinâmicos %2$s.

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
pt_PT: Deixa em branco para aplicar o modelo a todos os termos de arquivo.

en: Leave empty to apply template to all post types.
pt_PT: Deixa em branco para aplicar o modelo a todos os tipos de publicação.

en: Leave empty to update the current post.
pt_PT: Deixe vazio para atualizar a publicação atual.

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
pt_PT: Deixa em branco para usar a lista predefinida do WooCommerce.

en: Leave empty to use the default WordPress home URL.
pt_PT: Deixa em branco para usar o URL da página inicial WordPress predefinido.

en: Leave options empty to use the options of the first connected control.
pt_PT: Deixe as opções em branco para utilizar as opções do primeiro controlo ligado.

en: Leave the first comment
pt_PT: Deixa o primeiro comentário

en: Leave viewport
pt_PT: Sair da área visível

en: Leave your comment
pt_PT: Deixa o teu comentário

en: Left
pt_PT: Esquerda

en: Left to right
pt_PT: Da esquerda para a direita

en: Left with space
pt_PT: Esquerda com espaço

en: Lesser
pt_PT: Menor

en: Lesser or equal
pt_PT: Menor ou igual

en: Letter spacing
pt_PT: Espaçamento entre letras

en: License
pt_PT: Licença

en: License activated.
pt_PT: Licença ativada.

en: License key format
pt_PT: Formato da chave de licença

en: Light
pt_PT: Leve

en: Light color
pt_PT: Cor clara

en: Lightbox Animation
pt_PT: Animação do lightbox

en: Lightbox ID
pt_PT: ID da Lightbox

en: Lightbox Image
pt_PT: Imagem da Lightbox

en: Lightbox Video
pt_PT: Vídeo da Lightbox

en: Lightbox id
pt_PT: ID do lightbox

en: Lightness
pt_PT: Luminosidade

en: Limit how often this popup appears.
pt_PT: Limitar a frequência com que este popup aparece.

en: Limit the number of webhook requests that can be sent per hour.
pt_PT: Limita o número de pedidos de webhook que podem ser enviados por hora.

en: Line cap
pt_PT: Extremidade da linha

en: Line height
pt_PT: Altura da linha

en: Line width in px
pt_PT: Largura da linha em px

en: Link
pt_PT: Ligação

en: Link & status
pt_PT: Link e estado

en: Link To
pt_PT: Link para

en: Link attributes
pt_PT: Atributos da ligação

en: Link configured
pt_PT: Ligação configurada

en: Link entire post
pt_PT: Ligar publicação inteira

en: Link entire product
pt_PT: Ligar produto inteiro

en: Link image
pt_PT: Ligar imagem

en: Link rendered as
pt_PT: Ligação apresentada como

en: Link styles apply only to specific elements. Overwrite them via the %s filter or extend them via the CSS selectors setting below.
pt_PT: Os estilos de ligação aplicam-se apenas a elementos específicos. Substitui-os através do filtro %s ou estende-os através da definição de seletores CSS abaixo.

en: Link title
pt_PT: Título do link

en: Link to
pt_PT: Link para

en: Link to lightbox
pt_PT: Link para lightbox

en: Link to post
pt_PT: Ligação para a publicação

en: Link to product
pt_PT: Link para o produto

en: Link to website
pt_PT: Ligação ao sítio Web

en: Link type
pt_PT: Tipo de link

en: Linked
pt_PT: Ligado

en: Links
pt_PT: Ligações

en: List
pt_PT: Lista

en: List item
pt_PT: Item da lista

en: List item #1
pt_PT: Item da lista #1

en: List item #2
pt_PT: Item da lista #2

en: List items
pt_PT: Itens da lista

en: Live search
pt_PT: Pesquisa em tempo real

en: Live search info
pt_PT: Informação de pesquisa em tempo real

en: Live search results
pt_PT: Resultados da pesquisa em tempo real

en: Live search wrapper selector
pt_PT: Seletor do contentor de pesquisa em tempo real

en: Live search wrapper selector desc
pt_PT: Descrição do seletor do contentor de pesquisa em tempo real

en: Load Block editor data into %s
pt_PT: Carregar dados do editor de blocos para o %s

en: Load all matching theme styles
pt_PT: Carregar todos os estilos de tema correspondentes

en: Load more
pt_PT: Carregar mais

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
pt_PT: Carrega modelos de qualquer outra instalação do Bricks a que tenhas acesso na tua biblioteca de modelos.

en: Loading
pt_PT: A carregar

en: Loading component preview
pt_PT: A carregar pré-visualização do componente

en: Loading font data
pt_PT: A carregar dados da fonte

en: Loading method
pt_PT: Método de carregamento

en: Loading templates
pt_PT: A carregar modelos

en: Local storage
pt_PT: Armazenamento local

en: Location
pt_PT: Localização

en: Location content
pt_PT: Conteúdo da localização

en: Location subtitle
pt_PT: Subtítulo da localização

en: Location title
pt_PT: Título da localização

en: Lock
pt_PT: Bloquear

en: Lock selected
pt_PT: Bloquear selecionados

en: Lock/unlock global classes
pt_PT: Bloquear/desbloquear classes globais

en: Locked
pt_PT: Bloqueado

en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
pt_PT: Inicie sessão em %s para obter a sua chave de licença ou copie e cole-a do e-mail de confirmação da compra.

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
pt_PT: Inicia a sessão do utilizador após um registo bem-sucedido. Dica: Define a ação “Redirecionar” para encaminhar o utilizador para a área de conta/administração.

en: Logged in
pt_PT: Com sessão iniciada

en: Logged out
pt_PT: Sem sessão iniciada

en: Logged-in users
pt_PT: Utilizadores autenticados

en: Logged-in users with role
pt_PT: Utilizadores autenticados com função

en: Login
pt_PT: Iniciar sessão

en: Login URL
pt_PT: URL de login

en: Login form
pt_PT: Formulário de login

en: Login message
pt_PT: Mensagem de login

en: Logo
pt_PT: Logótipo

en: Logo inverse
pt_PT: Logótipo inverso

en: Logout URL
pt_PT: URL de logout

en: Lost password
pt_PT: Palavra-passe perdida

en: Low
pt_PT: Baixa

en: Low stock
pt_PT: Stock baixo

en: Lowercase
pt_PT: Minúsculas

en: Lowercase removes leading zeros
pt_PT: Minúsculas removem zeros à esquerda

en: Magnificent
pt_PT: Magnífico

en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
pt_PT: Chave da API do Mailchimp necessária! Adiciona a chave no painel em: %s

en: Main
pt_PT: Principal

en: Main query
pt_PT: Query principal

en: Maintenance
pt_PT: Manutenção

en: Maintenance mode
pt_PT: Modo de manutenção

en: Make sure not to use the "Product tabs" element on the same page.
pt_PT: Certifica-te de não usar o elemento “Separadores do produto” na mesma página.

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
pt_PT: Certifica-te de que o site remoto inserido acima te concedeu o “Acesso aos Meus Templates”.

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
pt_PT: Certifica-te de que não há elementos com links dentro do teu contentor ligado (links aninhados).

en: Make sure to save settings after closing this modal to apply changes
pt_PT: Certifica-te de que guardas as definições após fechar este modal para aplicar as alterações

en: Make sure to set "%1$s" in your "%2$s" definitions below.
pt_PT: Certifica-te de definir “%1$s” nas tuas definições de “%2$s” abaixo.

en: Manage
pt_PT: Gerir

en: Manage global elements
pt_PT: Gerir elementos globais

en: Manage my menus in WordPress.
pt_PT: Gerir os meus menus no WordPress.

en: Manage your custom font files
pt_PT: Gere os teus ficheiros de fontes personalizadas

en: Mandatory
pt_PT: Obrigatório

en: Manually regenerate CSS files
pt_PT: Regenerar manualmente ficheiros CSS

en: Map
pt_PT: Mapa

en: Map Connector
pt_PT: Conector de mapa

en: Map ID
pt_PT: ID do Mapa

en: Map Type Control
pt_PT: Controlo do tipo de mapa

en: Map center
pt_PT: Centro do mapa

en: Map style
pt_PT: Estilo do mapa

en: Map type
pt_PT: Tipo de mapa

en: March
pt_PT: Março

en: Margin
pt_PT: Margem

en: Mark
pt_PT: Marcar

en: Mark all as read
pt_PT: Marcar tudo como lido

en: Mark as active
pt_PT: Marcar como ativo

en: Mark as inactive
pt_PT: Marcar como inativo

en: Marker
pt_PT: Marcador

en: Markers
pt_PT: Marcadores

en: Markers set on individual addresses or map connectors precede these settings.
pt_PT: As configurações dos marcadores definidos em endereços individuais ou conectores de mapa têm prioridade sobre estas.

en: Marvelous
pt_PT: Maravilhoso

en: Mask
pt_PT: Máscara

en: Masonry
pt_PT: Alvenaria

en: Max
pt_PT: Máx

en: Max Zoom
pt_PT: Zoom máximo

en: Max payload size
pt_PT: Tamanho máximo de payload

en: Max requests per hour
pt_PT: Pedidos máximos por hora

en: Max resolution
pt_PT: Resolução máxima

en: Max results
pt_PT: Resultados máximos

en: Max upload size: %s
pt_PT: Tamanho máximo de upload: %s

en: Max. entries
pt_PT: Entradas máximas

en: Max. files
pt_PT: Máximo de ficheiros

en: Max. height
pt_PT: Altura máx

en: Max. items
pt_PT: Máx. de itens

en: Max. length
pt_PT: Comprimento máximo

en: Max. post width
pt_PT: Largura máxima da publicação

en: Max. price
pt_PT: Preço máximo

en: Max. products
pt_PT: Máx. de produtos

en: Max. rating
pt_PT: Classificação máxima

en: Max. related posts
pt_PT: Máximo de publicações relacionadas

en: Max. size
pt_PT: Tamanho máximo

en: Max. time
pt_PT: Hora máxima

en: Max. value
pt_PT: Valor máximo

en: Max. width
pt_PT: Largura máx

en: Maximum
pt_PT: Máximo

en: Maximum number of entries reached.
pt_PT: Número máximo de entradas atingido.

en: Maximum number of results to display for each query loop in the builder. Applies only to Bricks-native queries. Leave blank to use the default value.
pt_PT: Número máximo de resultados a exibir para cada loop de consulta no construtor. Aplica-se apenas a consultas nativas do Bricks. Deixa em branco para usar o valor padrão.

en: Maximum number of webhook requests allowed per hour.
pt_PT: Número máximo de pedidos de webhook permitidos por hora.

en: Maximum size of the webhook payload in kilobytes.
pt_PT: Tamanho máximo do payload do webhook em kilobytes.

en: Maximum value
pt_PT: Valor máximo

en: May
pt_PT: Maio

en: Media
pt_PT: Média

en: Media File
pt_PT: Ficheiro multimédia

en: Media URL
pt_PT: URL do ficheiro multimédia

en: Media library
pt_PT: Biblioteca de media

en: Medium
pt_PT: Médio

en: Medium (300px)
pt_PT: Médio (300px)

en: Member
pt_PT: Membro

en: Menu bar
pt_PT: Barra de menu

en: Menu order
pt_PT: Ordem do menu

en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Message sent from:
pt_PT: Mensagem enviada de:

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
pt_PT: Mensagem enviada com sucesso. Entraremos em contacto o mais brevemente possível.

en: Messages
pt_PT: Mensagens

en: Meta Data
pt_PT: Metadados

en: Meta Key
pt_PT: Chave Meta

en: Meta description
pt_PT: Meta descrição

en: Meta key
pt_PT: Meta chave

en: Meta typography
pt_PT: Tipografia do meta

en: Meta value
pt_PT: Meta valor

en: Meta value num
pt_PT: Valor meta num

en: Metadata
pt_PT: Metadados

en: Mid Size
pt_PT: Tamanho médio

en: Middle center
pt_PT: Meio centro

en: Middle left
pt_PT: Meio esquerda

en: Middle right
pt_PT: Meio direita

en: Mime type
pt_PT: Tipo MIME

en: Mime type desc
pt_PT: Descrição do tipo MIME

en: Min
pt_PT: Mín

en: Min Zoom
pt_PT: Zoom mínimo

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
pt_PT: A versão mínima de PHP para executar o Bricks é PHP 5.4

en: Min. characters
pt_PT: Caracteres mínimos

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
pt_PT: Dimensão mín.: O dobro do valor sob a altura do logótipo / largura do logótipo para uma exibição adequada em dispositivos retina.

en: Min. height
pt_PT: Altura mín

en: Min. height is 70.
pt_PT: A altura mínima é 70.

en: Min. length
pt_PT: Comprimento mínimo

en: Min. price
pt_PT: Preço mínimo

en: Min. time
pt_PT: Hora mínima

en: Min. value
pt_PT: Valor mínimo

en: Min. width
pt_PT: Largura mín

en: Min/max date
pt_PT: Data mínima/máxima

en: Mini cart
pt_PT: Mini carrinho

en: Minimum
pt_PT: Mínimo

en: Minimum value
pt_PT: Valor mínimo

en: Misc
pt_PT: Diversos

en: Miscellaneous
pt_PT: Diversos

en: Missing sidebar name.
pt_PT: Nome da barra lateral em falta.

en: Mobile
pt_PT: Móvel

en: Mobile first
pt_PT: Móvel primeiro

en: Mobile landscape
pt_PT: Móvel horizontal

en: Mobile menu
pt_PT: Menu móvel

en: Mobile portrait
pt_PT: Móvel vertical

en: Mode
pt_PT: Modo

en: Modified
pt_PT: Modificado

en: Modified date
pt_PT: Data de modificação

en: Monday
pt_PT: Segunda-feira

en: Month: %s
pt_PT: Mês: %s

en: Monthly
pt_PT: Mensal

en: More about meta robots directives.
pt_PT: Mais sobre as diretrizes de meta robots.

en: More content to come ..
pt_PT: Mais conteúdo em breve...

en: More layouts
pt_PT: Mais layouts

en: More text
pt_PT: Mais texto

en: Most Popular
pt_PT: Mais populares

en: Most specific
pt_PT: Mais específico

en: Mouse enter
pt_PT: Rato entra

en: Mouse leave
pt_PT: Rato sai

en: Mouse leave window
pt_PT: Rato sai da janela

en: Move
pt_PT: Mover

en: Move elements
pt_PT: Mover elementos

en: Move selected
pt_PT: Mover selecionados

en: Move to trash
pt_PT: Mover para o lixo

en: Moved
pt_PT: Movido

en: Moved to trash
pt_PT: Movido para o lixo

en: Multilevel
pt_PT: Multinível

en: Multiple options
pt_PT: Múltiplas opções

en: Must match with the format saved in database.
pt_PT: Deve corresponder ao formato guardado na base de dados.

en: Mute
pt_PT: Silenciar

en: Muted
pt_PT: Silenciado

en: Muted color
pt_PT: Cor suave

en: My Templates
pt_PT: Os meus templates

en: My account
pt_PT: A minha conta

en: My templates
pt_PT: Os meus modelos

en: My templates access
pt_PT: Acesso aos meus modelos

en: MySQL version
pt_PT: Versão do MySQL

en: Name
pt_PT: Nome

en: Name already exists
pt_PT: O nome já existe

en: Name is required
pt_PT: O nome é obrigatório

en: Name is reserved
pt_PT: O nome está reservado

en: Name to display instead of the remote template URL in the template source dropdown.
pt_PT: Nome a exibir em vez do URL do modelo remoto no menu suspenso de origem do modelo.

en: Native actions on this hook
pt_PT: Ações nativas neste gancho

en: Native elements
pt_PT: Elementos nativos

en: Nav
pt_PT: Navegação

en: Nav Menu
pt_PT: Menu de navegação

en: Nav items
pt_PT: Itens de navegação

en: Navigate through the different query pages without reloading the page.
pt_PT: Navega pelas diferentes páginas da consulta sem recarregar a página.

en: Navigation
pt_PT: Navegação

en: Neat
pt_PT: Impecável

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
pt_PT: Precisa de ajuda? Encontrou um erro? Sugere uma funcionalidade?

en: Nestable
pt_PT: Aninhável

en: Nestable elements can't be converted to components. You can either unlink them manually by right-clicking the global element in the builder or convert them automatically by clicking the "Convert to components" button above and then confirm the prompt.
pt_PT: Os elementos aninhados não podem ser convertidos em componentes. Podes desvinculá-los manualmente clicando com o botão direito do rato no elemento global no construtor ou convertê-los automaticamente clicando no botão “Converter em componentes” acima e depois confirmar o pedido.

en: Never
pt_PT: Nunca

en: New
pt_PT: Novo

en: New Custom Font
pt_PT: Nova fonte personalizada

en: New Template
pt_PT: Novo template

en: New Template Name
pt_PT: Nome do novo template

en: New capability
pt_PT: Nova capacidade

en: New category name
pt_PT: Novo nome de categoria

en: New class name
pt_PT: Novo nome de classe

en: New classes detected. Resolve conflicts, if any, to import or skip.
pt_PT: Novas classes detetadas. Resolve conflitos, se houver, para importar ou ignorar.

en: New color could not be saved.
pt_PT: Não foi possível guardar a nova cor.

en: New color palette name
pt_PT: Novo nome da paleta de cores

en: New feature
pt_PT: Nova funcionalidade

en: New group name
pt_PT: Novo nome do grupo

en: New query name
pt_PT: Novo nome de consulta

en: New sidebar created.
pt_PT: Nova barra lateral criada.

en: New tab
pt_PT: Novo separador

en: New theme style name
pt_PT: Nome do novo estilo de tema

en: New variable name
pt_PT: Novo nome de variável

en: Newer Comments
pt_PT: Comentários mais recentes

en: Next
pt_PT: Seguinte

en: Next Icon
pt_PT: Ícone seguinte

en: Next arrow
pt_PT: Seta seguinte

en: Next label
pt_PT: Etiqueta seguinte

en: Next page
pt_PT: Próxima página

en: Next post
pt_PT: Publicação seguinte

en: Next slide
pt_PT: Próximo slide

en: Nice job
pt_PT: Bom trabalho

en: Nicename
pt_PT: Nome amigável

en: Nickname
pt_PT: Alcunha

en: No
pt_PT: Não

en: No Bricks data found.
pt_PT: Não foram encontrados dados do Bricks.

en: No CSS variable found.
pt_PT: Nenhuma variável CSS encontrada.

en: No Custom Font found in Trash
pt_PT: Nenhuma fonte personalizada encontrada no lixo

en: No Custom Fonts found
pt_PT: Nenhuma fonte personalizada encontrada

en: No Facebook page URL provided.
pt_PT: Nenhum URL de página do Facebook fornecido.

en: No HTML markup defined.
pt_PT: Nenhuma marcação HTML definida.

en: No Instagram account found.
pt_PT: Nenhuma conta do Instagram encontrada.

en: No Instagram posts found.
pt_PT: Não foram encontradas publicações do Instagram.

en: No Polylang languages found.
pt_PT: Não foram encontrados idiomas no Polylang.

en: No SVG selected.
pt_PT: Nenhum SVG selecionado.

en: No Template Bundle found
pt_PT: Nenhum pacote de templates encontrado

en: No Template Tag found
pt_PT: Nenhuma etiqueta de template encontrada

en: No Template found in Trash
pt_PT: Nenhum template encontrado no lixo

en: No Templates found
pt_PT: Nenhum template encontrado

en: No URL parameters are generated or read, even if filter elements are present.
pt_PT: Nenhum parâmetro de URL é gerado ou lido, mesmo que existam elementos de filtro.

en: No Vimeo ID provided.
pt_PT: Nenhum ID do Vimeo fornecido.

en: No Vimeo URL provided.
pt_PT: Nenhum URL do Vimeo fornecido.

en: No WordPress added content found.
pt_PT: Não foi encontrado conteúdo WordPress adicionado.

en: No WordPress widget type selected.
pt_PT: Nenhum tipo de widget WordPress selecionado.

en: No YouTube ID provided.
pt_PT: Nenhum ID do YouTube fornecido.

en: No YouTube URL provided.
pt_PT: Nenhum URL do YouTube fornecido.

en: No access
pt_PT: Sem acesso

en: No accordion item added.
pt_PT: Nenhum item de acordeão adicionado.

en: No action has been set for this form.
pt_PT: Nenhuma ação foi definida para este formulário.

en: No active icon set selected
pt_PT: Nenhum conjunto de ícones ativo selecionado

en: No additional information to show.
pt_PT: Não há informações adicionais para mostrar.

en: No audio file selected.
pt_PT: Nenhum ficheiro de áudio selecionado.

en: No caption
pt_PT: Sem legenda

en: No checkout fields defined.
pt_PT: Nenhum campo de finalização de compra definido.

en: No classes found
pt_PT: Nenhuma classe encontrada

en: No classes specified for deletion
pt_PT: Nenhuma classe especificada para eliminação

en: No classes to import.
pt_PT: Não há classes para importar.

en: No code found.
pt_PT: Nenhum código encontrado.

en: No components found.
pt_PT: Nenhum componente encontrado.

en: No conflict
pt_PT: Sem conflito

en: No connectable property found.
pt_PT: Nenhuma propriedade conectável encontrada.

en: No content
pt_PT: Sem conteúdo

en: No date/fields set.
pt_PT: Nenhuma data/campo definido.

en: No default value
pt_PT: Sem valor predefinido

en: No dynamic data found.
pt_PT: Nenhum dado dinâmico encontrado.

en: No dynamic data set.
pt_PT: Nenhum dado dinâmico definido.

en: No effect with loop enabled
pt_PT: Sem efeito com loop ativado

en: No elements found for the selected filter.
pt_PT: Nenhum elemento encontrado para o filtro selecionado.

en: No email address provided.
pt_PT: Nenhum endereço de e-mail fornecido.

en: No excerpt found.
pt_PT: Nenhum excerto encontrado.

en: No file URL provided.
pt_PT: Nenhum URL de ficheiro fornecido.

en: No file selected.
pt_PT: Nenhum ficheiro selecionado.

en: No files were uploaded.
pt_PT: Nenhum ficheiro foi carregado.

en: No filter source selected.
pt_PT: Nenhuma fonte de filtro selecionada.

en: No fluid typography category selected. Please create and select a category, then generate your fluid typography variables.
pt_PT: Nenhuma categoria de tipografia fluida selecionada. Por favor, crie e selecione uma categoria e depois gere as suas variáveis de tipografia fluida.

en: No fluid typography variables found. Configure the scale generator on the right-hand side as per your requirements. Once done, click the "Generate variables" button to automatically create your fluid typography variables.
pt_PT: Não foram encontradas variáveis de tipografia fluida. Configure o gerador de escala no lado direito de acordo com os seus requisitos. Quando terminar, clique no botão "Gerar variáveis" para criar automaticamente as suas variáveis de tipografia fluida.

en: No font files found in the CSS.
pt_PT: Nenhum ficheiro de fonte encontrado no CSS.

en: No form field added.
pt_PT: Nenhum campo de formulário adicionado.

en: No hook selected.
pt_PT: Nenhum gancho selecionado.

en: No icon selected.
pt_PT: Nenhum ícone selecionado.

en: No image selected.
pt_PT: Nenhuma imagem selecionada.

en: No instances
pt_PT: Sem instâncias

en: No languages found.
pt_PT: Nenhum idioma encontrado.

en: No latitude/longitude or address provided. Use dynamic data tags to retrieve the coordinates/address from your query loop results.
pt_PT: Nenhuma latitude/longitude ou endereço fornecido. Usa etiquetas de dados dinâmicos para recuperar as coordenadas/endereço dos resultados do teu loop de consulta.

en: No license for provided license key found.
pt_PT: Não foi encontrada nenhuma licença para a chave de licença fornecida.

en: No link
pt_PT: Sem ligação

en: No list items defined.
pt_PT: Nenhum item de lista definido.

en: No locations found
pt_PT: Nenhuma localização encontrada

en: No menu items
pt_PT: Sem itens de menu

en: No meta data selected.
pt_PT: Nenhum metadado selecionado.

en: No name
pt_PT: Sem nome

en: No native actions on this hook
pt_PT: Nenhuma ação nativa neste gancho

en: No nav menu found.
pt_PT: Nenhum menu de navegação encontrado.

en: No options found
pt_PT: Nenhuma opção encontrada

en: No order found or the order is not suitable for this element.
pt_PT: Nenhuma encomenda encontrada ou a encomenda não é adequada para este elemento.

en: No orphaned elements found.
pt_PT: Não foram encontrados elementos órfãos.

en: No pagination on singular posts/pages.
pt_PT: Sem paginação em posts/páginas singulares.

en: No pagination results.
pt_PT: Sem resultados de paginação.

en: No permission
pt_PT: Sem permissão

en: No post ID provided.
pt_PT: Nenhum ID de publicação fornecido.

en: No posts found
pt_PT: Nenhuma publicação encontrada

en: No previous or next posts found..
pt_PT: Não foram encontradas publicações anteriores ou seguintes.

en: No pricing table defined.
pt_PT: Nenhuma tabela de preços definida.

en: No product archive description found.
pt_PT: Nenhuma descrição de arquivo de produtos encontrada.

en: No product selected
pt_PT: Nenhum produto selecionado

en: No products in cart
pt_PT: Sem produtos no carrinho

en: No products to show.
pt_PT: Não há produtos para mostrar.

en: No progress bar created.
pt_PT: Nenhuma barra de progresso criada.

en: No properties connected.
pt_PT: Nenhuma propriedade ligada.

en: No properties found.
pt_PT: Nenhuma propriedade encontrada.

en: No property groups found.
pt_PT: Nenhum grupo de propriedades encontrado.

en: No query selected
pt_PT: Nenhuma consulta selecionada

en: No rating
pt_PT: Sem classificação

en: No ratings
pt_PT: Sem classificações

en: No ratings yet.
pt_PT: Ainda não há classificações.

en: No related products to show.
pt_PT: Não há produtos relacionados para mostrar.

en: No repeat
pt_PT: Sem repetição

en: No results
pt_PT: Sem resultados

en: No results found
pt_PT: Nenhum resultado encontrado

en: No scroll
pt_PT: Sem scroll

en: No sharing option selected.
pt_PT: Nenhuma opção de partilha selecionada.

en: No shortcode provided.
pt_PT: Nenhum shortcode fornecido.

en: No sidebar selected.
pt_PT: Nenhuma barra lateral selecionada.

en: No signature
pt_PT: Sem assinatura

en: No slide added.
pt_PT: Nenhum slide adicionado.

en: No social icon added.
pt_PT: Nenhum ícone social adicionado.

en: No spaces. No pound (#) sign.
pt_PT: Sem espaços. Sem sinal de cardinal (#).

en: No tabs added.
pt_PT: Nenhum separador adicionado.

en: No target query selected.
pt_PT: Nenhuma consulta alvo selecionada.

en: No team members added.
pt_PT: Nenhum membro de equipa adicionado.

en: No template selected.
pt_PT: Nenhum modelo selecionado.

en: No templates found.
pt_PT: Nenhum modelo encontrado.

en: No testimonials added.
pt_PT: Nenhum testemunho adicionado.

en: No text added.
pt_PT: Nenhum texto adicionado.

en: No valid font files were processed.
pt_PT: Nenhum ficheiro de fonte válido foi processado.

en: No variables found. Create a CSS variable using the input at the bottom or in bulk by clicking the "Import" icon at the top.
pt_PT: Nenhuma variável encontrada. Cria uma variável CSS usando a entrada na parte inferior ou em massa clicando no ícone “Importar” no topo.

en: No video selected.
pt_PT: Nenhum vídeo selecionado.

en: No wrap
pt_PT: Sem envolver

en: No-repeat
pt_PT: Sem repetição

en: None
pt_PT: Nenhum

en: Not allowed
pt_PT: Não permitido

en: Not allowed: Infinite template loop.
pt_PT: Não permitido: Loop infinito de templates.

en: Not applied in the builder.
pt_PT: Não aplicado no construtor.

en: Not empty
pt_PT: Não vazio

en: Not equal
pt_PT: Não igual

en: Not exists
pt_PT: Não existe

en: Not featured
pt_PT: Não destacado

en: Not found
pt_PT: Não encontrado

en: Not new
pt_PT: Não novo

en: Not on sale
pt_PT: Sem promoção

en: Not possible while bulk-editing.
pt_PT: Não é possível durante a edição em massa.

en: Not supported
pt_PT: Não suportado

en: Not supported on mobile devices
pt_PT: Não suportado em dispositivos móveis

en: Nothing found
pt_PT: Nada encontrado

en: Nothing found.
pt_PT: Nada encontrado.

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
pt_PT: Nada encontrado. Por favor, tenta novamente com uma palavra-chave diferente!

en: Nothing to copy
pt_PT: Nada para copiar

en: Nothing to paste
pt_PT: Nada para colar

en: Notice
pt_PT: Aviso

en: Notice from %1$s: But don't worry. %1$s regularly updates all WooCommerce template files with each new release. If you are on the latest version and see this message, any necessary compatibility enhancements will be included in the next update.
pt_PT: Aviso de %1$s: Mas não te preocupes. O %1$s atualiza regularmente todos os ficheiros de template do WooCommerce com cada nova versão. Se estiveres na versão mais recente e vires esta mensagem, quaisquer melhorias de compatibilidade necessárias serão incluídas na próxima atualização.

en: Notices
pt_PT: Notificações

en: Notifications
pt_PT: Notificações

en: November
pt_PT: Novembro

en: Number
pt_PT: Número

en: Number of comments
pt_PT: Número de comentários

en: Number of posts
pt_PT: Número de posts

en: Number of users to retrieve
pt_PT: Número de utilizadores a recuperar

en: Numbered list
pt_PT: Lista numerada

en: Numeric
pt_PT: Numérico

en: Numeric meta value
pt_PT: Meta valor numérico

en: Object fit
pt_PT: Ajuste do objeto

en: Object position
pt_PT: Posição do objeto

en: Oblique
pt_PT: Oblíquo

en: October
pt_PT: Outubro

en: Odd background
pt_PT: Fundo ímpar

en: Off
pt_PT: Desativado

en: Off-Canvas
pt_PT: Fora do ecrã

en: Offset
pt_PT: Deslocamento

en: Offset key
pt_PT: Chave de offset

en: Offset key location
pt_PT: Localização da chave de offset

en: Okay
pt_PT: Ok

en: Older Comments
pt_PT: Comentários mais antigos

en: On
pt_PT: Ativado

en: On backorder
pt_PT: Por encomenda

en: On blur
pt_PT: Ao sair do campo

en: On input
pt_PT: Ao inserir

en: On input, blur and submit
pt_PT: Ao inserir, ao sair do campo e ao enviar

en: On sale
pt_PT: Em promoção

en: On sale products only
pt_PT: Apenas produtos em promoção

en: Once done editing, click the "Save Settings" button at the bottom below to persist your changes.
pt_PT: Depois de terminar a edição, clica no botão “Guardar Definições” no final abaixo para guardar as tuas alterações.

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
pt_PT: Assim que estiveres familiarizado com o funcionamento do Bricks, é uma boa ideia aprender sobre templates. É assim que crias o cabeçalho do teu website, o rodapé e qualquer outro tipo de conteúdo reutilizável, como layouts de posts de blog, arquivos, a tua página de resultados de pesquisa e páginas de erro.

en: One Page Navigation
pt_PT: Navegação de página única

en: One Result
pt_PT: Um resultado

en: One feature per line
pt_PT: Uma característica por linha

en: One or more of the selected classes conflict with existing classes on your site. You must either override the existing classes on your site or discard these imported versions.
pt_PT: Uma ou mais das classes selecionadas entram em conflito com classes existentes no teu site. Tens de substituir as classes existentes no teu site ou descartar estas versões importadas.

en: One or more webhook requests failed.
pt_PT: Um ou mais pedidos de webhook falharam.

en: One post found
pt_PT: Uma publicação encontrada

en: Only added if none of your product fields contains any links.
pt_PT: Apenas adicionado se nenhum dos teus campos de produto contiver links.

en: Only applicable for purchasable simple products with in stock status.
pt_PT: Aplicável apenas para produtos simples compráveis com estado em stock.

en: Only applicable if the add to cart display as form (e.g. on single product page).
pt_PT: Aplicável apenas se o botão de adicionar ao carrinho for exibido como formulário (por exemplo, na página de produto individual).

en: Only applied in builder and template preview.
pt_PT: Aplicado apenas no construtor e na pré-visualização do modelo.

en: Only applies to Image, Image Gallery, and SVG elements. Images will not be imported if the source is a custom URL or a dynamic data tag.
pt_PT: Aplica-se apenas aos elementos Imagem, Galeria de Imagens e SVG. As imagens não serão importadas se a origem for um URL personalizado ou uma etiqueta de dados dinâmicos.

en: Only applies to new items added to the DOM.
pt_PT: Aplica-se apenas a novos itens adicionados ao DOM.

en: Only applies to top level dropdown elements.
pt_PT: Aplica-se apenas aos elementos dropdown de nível superior.

en: Only empty draft fonts can be deleted.
pt_PT: Apenas rascunhos de fontes vazios podem ser eliminados.

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
pt_PT: Concede acesso aos teus modelos apenas aos websites inseridos acima. Um URL por linha.

en: Only muted YouTube videos will autoplay on iOS Safari.
pt_PT: Apenas vídeos do YouTube com som desativado serão reproduzidos automaticamente no Safari iOS.

en: Only one "Table of contents" element can be visible on a page at a time.
pt_PT: Apenas um elemento “Índice” pode estar visível numa página de cada vez.

en: Only parent terms
pt_PT: Apenas termos principais

en: Only post queries are supported in this version.
pt_PT: Apenas consultas de posts são suportadas nesta versão.

en: Only rendered if link is set.
pt_PT: Apenas renderizado se o link estiver definido.

en: Only return terms
pt_PT: Retornar apenas termos

en: Only set if you experience problems with the default rendering in the builder (REST API disabled, etc.)
pt_PT: Apenas define se tiveres problemas com a renderização padrão no construtor (API REST desativada, etc.)

en: Only supports Post, Term, and User context. More context are available inside the "Interaction" settings that open this popup.
pt_PT: Suporta apenas contexto de Publicação, Termo e Utilizador. Mais contextos estão disponíveis dentro das definições de “Interação” que abrem este pop-up.

en: Only the first assigned term will be displayed.
pt_PT: Apenas o primeiro termo atribuído será exibido.

en: Only works if the first assigned term is a child term.
pt_PT: Só funciona se o primeiro termo atribuído for um termo filho.

en: Opacity
pt_PT: Opacidade

en: Open
pt_PT: Abrir

en: Open accordion
pt_PT: Abrir acordeão

en: Open icon manager
pt_PT: Abrir gestor de ícones

en: Open image in lightbox
pt_PT: Abrir imagem no lightbox

en: Open in new tab
pt_PT: Abrir em novo separador

en: Open mobile menu
pt_PT: Abrir menu móvel

en: Open on add to cart (AJAX)
pt_PT: Abrir ao adicionar ao carrinho (AJAX)

en: Open on page load
pt_PT: Abrir ao carregar a página

en: Open tab index
pt_PT: Índice do separador a abrir

en: Open tab on
pt_PT: Abrir separador em

en: Operating system
pt_PT: Sistema operativo

en: Opposites linked
pt_PT: Opostos ligados

en: Option
pt_PT: Opção

en: Optional
pt_PT: Opcional

en: Options
pt_PT: Opções

en: Options (one per line)
pt_PT: Opções (uma por linha)

en: Options type
pt_PT: Tipo de opções

en: Or
pt_PT: Ou

en: Order
pt_PT: Ordem

en: Order by
pt_PT: Ordenar por

en: Order date
pt_PT: Data do pedido

en: Order details
pt_PT: Detalhes da encomenda

en: Order email
pt_PT: E-mail do pedido

en: Order id
pt_PT: ID do pedido

en: Order matters. Start at smallest breakpoint. If using mobile-first start at largest breakpoint.
pt_PT: A ordem importa. Começa pelo ponto de interrupção mais pequeno. Se usares mobile-first, começa pelo ponto de interrupção maior.

en: Order meta key
pt_PT: Ordenar por meta chave

en: Order number
pt_PT: Número do pedido

en: Order overview
pt_PT: Visão geral da encomenda

en: Order payment method
pt_PT: Método de pagamento do pedido

en: Order receipt
pt_PT: Recibo da encomenda

en: Order review
pt_PT: Revisão da encomenda

en: Order total
pt_PT: Total do pedido

en: Order updates
pt_PT: Atualizações de encomendas

en: Ordered list
pt_PT: Lista ordenada

en: Orders
pt_PT: Encomendas

en: Organize your properties in groups. Reorder your groups via drag & drop. Click to rename. Create a property group using the form below.
pt_PT: Organize as suas propriedades em grupos. Reorganize os seus grupos através de arrastar e largar. Clique para mudar o nome. Crie um grupo de propriedades utilizando o formulário abaixo.

en: Original price
pt_PT: Preço original

en: Original price typography
pt_PT: Tipografia do preço original

en: Orphaned elements
pt_PT: Elementos órfãos

en: Orphaned elements detected (%s). Please back-up your site or at least copy all elements in the structure panel, then click the "Clean up" button below to remove all orphaned elements.
pt_PT: Elementos órfãos detetados (%s). Por favor, faz uma cópia de segurança do teu site ou, pelo menos, copia todos os elementos no painel de estrutura, depois clica no botão “Limpar” abaixo para remover todos os elementos órfãos.

en: Orphaned elements removed.
pt_PT: Elementos órfãos removidos.

en: Orphaned elements review
pt_PT: Revisão de elementos órfãos

en: Other
pt_PT: Outro

en: Other (URL)
pt_PT: Outro (URL)

en: Other classes
pt_PT: Outras classes

en: Other pages
pt_PT: Outras páginas

en: Other styles
pt_PT: Outros estilos

en: Others
pt_PT: Outros

en: Out of stock
pt_PT: Fora de stock

en: Outer width of the info box popup.
pt_PT: Largura exterior da caixa de informações do pop-up.

en: Outline
pt_PT: Contorno

en: Outline - Dark
pt_PT: Contorno - escuro

en: Outline - Light
pt_PT: Contorno - claro

en: Outline - Primary
pt_PT: Contorno - primário

en: Output PHP function
pt_PT: Função PHP de saída

en: Outset
pt_PT: Saliente

en: Outstanding
pt_PT: Excecional

en: Overflow
pt_PT: Transbordo

en: Overlay
pt_PT: Sobreposição

en: Overlay content
pt_PT: Conteúdo de sobreposição

en: Overline
pt_PT: Linha superior

en: Override
pt_PT: Sobrepor

en: Override local class
pt_PT: Sobrepor classe local

en: Overwrite
pt_PT: Sobrescrever

en: PHP class does not exist
pt_PT: A classe PHP não existe

en: PHP execution time limit
pt_PT: Limite de tempo de execução do PHP

en: PHP max input vars
pt_PT: Máximo de variáveis de entrada do PHP

en: PHP max upload file size
pt_PT: Tamanho máximo de upload de ficheiros do PHP

en: PHP memory limit
pt_PT: Limite de memória do PHP

en: PHP post max size
pt_PT: Tamanho máximo de POST do PHP

en: PHP safe mode
pt_PT: Modo seguro do PHP

en: PHP version
pt_PT: Versão do PHP

en: Padding
pt_PT: Preenchimento

en: Page
pt_PT: Página

en: Page %s
pt_PT: Página %s

en: Page ID
pt_PT: ID da página

en: Page background
pt_PT: Fundo da página

en: Page date
pt_PT: Data da página

en: Page layout
pt_PT: Layout da página

en: Page modified
pt_PT: Página modificada

en: Page not found
pt_PT: Página não encontrada

en: Page number
pt_PT: Número de página

en: Page order
pt_PT: Ordem da página

en: Page parameter
pt_PT: Parâmetro de página

en: Page settings
pt_PT: Definições da página

en: Page title
pt_PT: Título da página

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
pt_PT: Os estilos específicos da página são carregados inline por predefinição. Seleciona “Ficheiros externos” para carregar apenas o CSS necessário e permitir o cache de folhas de estilo.

en: Pages
pt_PT: Páginas

en: Pages:
pt_PT: Páginas:

en: Pagination
pt_PT: Paginação

en: Pagination method
pt_PT: Método de paginação

en: Pagination parameter location
pt_PT: Localização do parâmetro de paginação

en: Pane
pt_PT: Painel

en: Panel
pt_PT: Painel

en: Panel width could not be saved.
pt_PT: Não foi possível guardar a largura do painel.

en: Paragraph
pt_PT: Parágrafo

en: Parameter
pt_PT: Parâmetro

en: Parameter name for the page number (e.g., "page" or "offset"). This parameter will only be added when AJAX enabled pagination element are used.
pt_PT: Nome do parâmetro para o número da página (por exemplo, “page” ou “offset”). Este parâmetro só será adicionado quando forem utilizados elementos de paginação com AJAX ativado.

en: Parameters
pt_PT: Parâmetros

en: Parent
pt_PT: Pai

en: Parent term
pt_PT: Termo pai

en: Parent term ID
pt_PT: ID do termo pai

en: Parent theme URI
pt_PT: URI do tema pai

en: Parent theme author URI
pt_PT: URI do autor do tema pai

en: Parent theme name
pt_PT: Nome do tema pai

en: Parent theme version
pt_PT: Versão do tema pai

en: Parse dynamic data
pt_PT: Analisar dados dinâmicos

en: Password
pt_PT: Palavra-passe

en: Password accepted. You can now access the protected content.
pt_PT: Palavra-passe aceite. Agora podes aceder ao conteúdo protegido.

en: Password min. length
pt_PT: Comprimento mínimo da palavra-passe

en: Password protect your templates.
pt_PT: Protege os teus modelos com palavra-passe.

en: Password protected
pt_PT: Protegido por palavra-passe

en: Password protection
pt_PT: Proteção por palavra-passe

en: Password protection limits access to content on the rendered frontend only. It does not restrict alternative access methods (e.g. REST API). For sensitive data, consider stricter security controls.
pt_PT: A proteção por palavra-passe limita o acesso ao conteúdo apenas no frontend renderizado. Não restringe métodos de acesso alternativos (por exemplo, API REST). Para dados sensíveis, considera controlos de segurança mais rigorosos.

en: Password required.
pt_PT: Palavra-passe necessária.

en: Password source
pt_PT: Origem da palavra-passe

en: Password toggle
pt_PT: Alternar palavra-passe

en: Paste
pt_PT: Colar

en: Pasted
pt_PT: Colado

en: Path that contains the total item count. Use "data" to target the response path root and "header" for the response headers. Required for the pagination to work. Use "header.x-wp-totalpages" for WordPress REST API calls.
pt_PT: Caminho que contém a contagem total de itens. Use "data" para direcionar a raiz do caminho de resposta e "header" para os cabeçalhos de resposta. Necessário para o funcionamento da paginação. Use "header.x-wp-totalpages" para chamadas à API REST do WordPress.

en: Path to extract nested data. Leave empty to use full response. Example: "data.results" to get results from {data: {results: [...]}}
pt_PT: Caminho para extrair dados aninhados. Deixe vazio para usar a resposta completa. Exemplo: “data.results” para obter resultados de {data: {results: [...]}}

en: Pattern
pt_PT: Padrão

en: Pause autoplay
pt_PT: Pausar reprodução automática

en: Pause on focus
pt_PT: Pausar ao focar

en: Pause on hover
pt_PT: Pausar ao passar o rato

en: Paused
pt_PT: Em pausa

en: Pay
pt_PT: Pagar

en: Payment
pt_PT: Pagamento

en: Pending message
pt_PT: Mensagem pendente

en: Per page load
pt_PT: Por carregamento de página

en: Per session
pt_PT: Por sessão

en: Percent
pt_PT: Percentagem

en: Percentage
pt_PT: Percentagem

en: Percentage typography
pt_PT: Tipografia da percentagem

en: Performance
pt_PT: Desempenho

en: Permalink
pt_PT: Link permanente

en: Permanently delete this icon? This action cannot be undone.
pt_PT: Eliminar permanentemente este ícone? Esta ação não pode ser desfeita.

en: Picture in picture
pt_PT: Imagem em imagem

en: Pie Chart
pt_PT: Gráfico circular

en: Pin
pt_PT: Fixar

en: Pin/unpin elements
pt_PT: Fixar/desafixar elementos

en: Pinned
pt_PT: Fixado

en: Pinned elements
pt_PT: Elementos fixados

en: Place and configure a "Map Connector" element inside the query loop to enable dynamic address retrieval. On the frontend, actual location markers will be displayed based on the retrieved addresses. In the builder, a placeholder marker will be shown using your Map Center settings for styling purposes.
pt_PT: Coloca e configura um elemento “Conector de Mapa” dentro do loop de consulta para ativar a recuperação dinâmica de endereços. No frontend, os marcadores de localização reais serão exibidos com base nos endereços recuperados. No construtor, será mostrado um marcador de espaço reservado usando as tuas configurações de Centro do Mapa para fins de estilo.

en: Place this query on the cart page.
pt_PT: Coloca esta consulta na página do carrinho.

en: Place this query on the product page.
pt_PT: Coloca esta consulta na página do produto.

en: Place this query on the single product page.
pt_PT: Coloca esta consulta na página de produto individual.

en: Placeholder
pt_PT: Marcador de posição

en: Placeholder color
pt_PT: Cor do marcador de posição

en: Placeholder image shown.
pt_PT: Imagem de marcador de posição mostrada.

en: Placeholder typography
pt_PT: Tipografia do espaço reservado

en: Placeholders
pt_PT: Marcadores de posição

en: Play inline
pt_PT: Reproduzir em linha

en: Play interaction
pt_PT: Reproduzir interação

en: Play once
pt_PT: Reproduzir uma vez

en: Please check your email to confirm your subscription.
pt_PT: Por favor, verifica o teu email para confirmar a tua subscrição.

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
pt_PT: Por favor, clica no botão abaixo para gerar todos os ficheiros CSS necessários.

en: Please click the link below to activate your account
pt_PT: Por favor, clique no link abaixo para ativar a sua conta

en: Please connect your Instagram account.
pt_PT: Por favor, liga a tua conta do Instagram.

en: Please copy & paste your license key in here ..
pt_PT: Por favor, copie e cole aqui a sua chave de licença...

en: Please create a full-site backup and perform a "Code review" (see above) before generating code signatures globally.
pt_PT: Por favor, cria uma cópia de segurança completa do site e realiza uma “Revisão de código” (ver acima) antes de gerar assinaturas de código globalmente.

en: Please create a full-site backup before running the converter.
pt_PT: Por favor, cria uma cópia de segurança completa do site antes de executar o conversor.

en: Please ensure SMTP is set up on this site so all outgoing emails are delivered properly.
pt_PT: Certifica-te de que o SMTP está configurado neste site para que todos os emails enviados sejam entregues corretamente.

en: Please ensure that the SVG code you paste in here does not contain any potentially malicious code. You can run it first through a free online SVG cleaner like %s
pt_PT: Certifica-te de que o código SVG que colas aqui não contém nenhum código potencialmente malicioso. Podes passá-lo primeiro por um limpador de SVG online gratuito como %s

en: Please enter a password of at least %s characters.
pt_PT: Por favor, introduz uma palavra-passe com pelo menos %s caracteres.

en: Please enter at least 2 characters
pt_PT: Por favor, introduz pelo menos 2 caracteres

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
pt_PT: Por favor, introduz a latitude/longitude quando usares vários marcadores.

en: Please fetch the data again as the API settings have changed.
pt_PT: Por favor, obtenha os dados novamente pois as definições da API foram alteradas.

en: Please make sure to set the "Scale X" value inside the transform setting above to "-1".
pt_PT: Certifica-te de definir o valor de “Escala X” dentro da configuração de transformação acima para “-1”.

en: Please provide a new password
pt_PT: Por favor, fornece uma nova palavra-passe

en: Please review all code instances found on your site page by page to ensure they don't contain any malicious or faulty code. Click on the title to edit the page, template, etc. with Bricks.
pt_PT: Por favor, revê todas as instâncias de código encontradas no teu site página a página para garantir que não contêm código malicioso ou defeituoso. Clica no título para editar a página, modelo, etc. com o Bricks.

en: Please review your code and generate code signatures.
pt_PT: Por favor, revê o teu código e gera assinaturas de código.

en: Please select a filter input.
pt_PT: Por favor, seleciona uma entrada de filtro.

en: Please select rating icons.
pt_PT: Por favor, seleciona ícones de classificação.

en: Please set at least one product filter.
pt_PT: Por favor, define pelo menos um filtro de produto.

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
pt_PT: Por favor, partilha a(s) tua(s) razão(ões) para desativar o Bricks. Quanto mais detalhes, melhor :)

en: Please update your WordPress URLs under Settings > General to use https:// instead of http:// for optimal performance & functionality. Valid SSL certificate required.
pt_PT: Por favor, atualiza os URLs do teu WordPress em Definições > Geral para usar https:// em vez de http:// para um desempenho e funcionalidade otimizados. É necessário um certificado SSL válido.

en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
pt_PT: Utilize o endereço de correio eletrónico da sua conta Bricks para todos os pedidos de apoio ao cliente. Para anexar ficheiros maiores, envie uma mensagem de correio eletrónico diretamente para %1$s. Para ver o que está atualmente em desenvolvimento ou para submeter/apoiar pedidos de funcionalidades, visite o nosso site %2$s.

en: Popularity
pt_PT: Popularidade

en: Populate Content
pt_PT: Preencher conteúdo

en: Populate the query loop address above through dynamic data tags.
pt_PT: Preenche o endereço do loop de consulta acima através de etiquetas de dados dinâmicos.

en: Popup data not found
pt_PT: Dados do pop-up não encontrados

en: Popup limit
pt_PT: Limite de popup

en: Position
pt_PT: Posição

en: Positioning
pt_PT: Posicionamento

en: Post
pt_PT: Publicação

en: Post Content
pt_PT: Conteúdo da publicação

en: Post ID
pt_PT: ID da publicação

en: Post Navigation
pt_PT: Navegação de publicações

en: Post Title
pt_PT: Título da publicação

en: Post author
pt_PT: Autor da publicação

en: Post comments
pt_PT: Comentários da publicação

en: Post comments count
pt_PT: Contagem de comentários da publicação

en: Post content
pt_PT: Conteúdo da publicação

en: Post could not be duplicated
pt_PT: Não foi possível duplicar a publicação

en: Post count
pt_PT: Contagem de artigos

en: Post date
pt_PT: Data da publicação

en: Post excerpt
pt_PT: Excerto da publicação

en: Post link
pt_PT: Link da publicação

en: Post meta
pt_PT: Meta da publicação

en: Post meta typography
pt_PT: Tipografia dos metadados do post

en: Post modified date
pt_PT: Data de modificação da publicação

en: Post navigation
pt_PT: Navegação de publicações

en: Post parent
pt_PT: Publicação pai

en: Post parent ID
pt_PT: ID do artigo pai

en: Post password
pt_PT: Palavra-passe da publicação

en: Post slug
pt_PT: Slug da publicação

en: Post status
pt_PT: Estado da publicação

en: Post time
pt_PT: Hora da publicação

en: Post title
pt_PT: Título da publicação

en: Post title typography
pt_PT: Tipografia do título do post

en: Post to update
pt_PT: Publicação a atualizar

en: Post type
pt_PT: Tipo de post

en: Post types
pt_PT: Tipos de publicação

en: Poster image
pt_PT: Imagem do poster

en: Poster size for YouTube
pt_PT: Tamanho do poster para o YouTube

en: Postmeta table meta_value type
pt_PT: Tipo de meta_value da tabela postmeta

en: Posts per page
pt_PT: Posts por página

en: Posts per row
pt_PT: Publicações por linha

en: Posts should be in a same taxonomy term.
pt_PT: As publicações devem estar no mesmo termo de taxonomia.

en: Powered by %s
pt_PT: Desenvolvido por %s

en: Precedes "Link Image" setting.
pt_PT: Precede a definição “Link da Imagem”.

en: Precedes image height setting.
pt_PT: Precede a definição de altura da imagem.

en: Prefix
pt_PT: Prefixo

en: Prefix block
pt_PT: Bloco de prefixo

en: Prefix with a dot (.) to filter results that start with this string, or suffix with a dot (.) to filter results ending with this string.
pt_PT: Prefixe com um ponto (.) para filtrar resultados que começam com esta string, ou sufixe com um ponto (.) para filtrar resultados que terminam com esta string.

en: Preload
pt_PT: Pré-carregamento

en: Preload custom fonts
pt_PT: Pré-carregar fontes personalizadas

en: Prev
pt_PT: Anterior

en: Prev arrow
pt_PT: Seta anterior

en: Prev label
pt_PT: Etiqueta anterior

en: Prevent duplicates
pt_PT: Evitar duplicados

en: Preview
pt_PT: Pré-visualizar

en: Preview autosave
pt_PT: Pré-visualização de gravação automática

en: Preview image
pt_PT: Imagem de pré-visualização

en: Preview mode
pt_PT: Modo de pré-visualização

en: Preview notice type
pt_PT: Pré-visualizar tipo de notificação

en: Preview order ID
pt_PT: Pré-visualizar ID da encomenda

en: Preview template
pt_PT: Modelo de pré-visualização

en: Previous
pt_PT: Anterior

en: Previous Icon
pt_PT: Ícone anterior

en: Previous interaction ID
pt_PT: ID da interação anterior

en: Previous page
pt_PT: Página anterior

en: Previous post
pt_PT: Publicação anterior

en: Previous slide
pt_PT: Slide anterior

en: Price
pt_PT: Preço

en: Price meta
pt_PT: Meta do preço

en: Price prefix
pt_PT: Prefixo do preço

en: Price suffix
pt_PT: Sufixo do preço

en: Price typography
pt_PT: Tipografia do preço

en: Pricing
pt_PT: Preços

en: Pricing Tables
pt_PT: Tabelas de preços

en: Pricing table
pt_PT: Tabela de preços

en: Primary
pt_PT: Primário

en: Primary color
pt_PT: Cor primária

en: Priority
pt_PT: Prioridade

en: Privacy
pt_PT: Privacidade

en: Privacy policy
pt_PT: Política de privacidade

en: Product
pt_PT: Produto

en: Product ID
pt_PT: ID do produto

en: Product SKU
pt_PT: SKU do produto

en: Product additional information
pt_PT: Informações adicionais do produto

en: Product archive
pt_PT: Arquivo de produtos

en: Product attribute
pt_PT: Atributo do produto

en: Product badge "New"
pt_PT: Distintivo de produto “Novo”

en: Product badge "Sale"
pt_PT: Distintivo de produto “Promoção”

en: Product badge new
pt_PT: Emblema de novo produto

en: Product categories
pt_PT: Categorias de produtos

en: Product category
pt_PT: Categoria do produto

en: Product category image
pt_PT: Imagem da categoria do produto

en: Product content
pt_PT: Conteúdo do produto

en: Product content is empty.
pt_PT: O conteúdo do produto está vazio.

en: Product featured
pt_PT: Produto em destaque

en: Product gallery
pt_PT: Galeria do produto

en: Product gallery images
pt_PT: Imagens da galeria do produto

en: Product images
pt_PT: Imagens do produto

en: Product is out of stock.
pt_PT: O produto está esgotado.

en: Product meta
pt_PT: Meta do produto

en: Product new status
pt_PT: Estado de novidade do produto

en: Product on sale
pt_PT: Produto em promoção

en: Product price
pt_PT: Preço do produto

en: Product purchased by user
pt_PT: Produto comprado pelo utilizador

en: Product rating
pt_PT: Classificação do produto

en: Product ratings are disabled.
pt_PT: As classificações do produto estão desativadas.

en: Product regular price
pt_PT: Preço regular do produto

en: Product reviews
pt_PT: Avaliações do produto

en: Product sale price
pt_PT: Preço de venda do produto

en: Product sale status
pt_PT: Estado de venda do produto

en: Product search
pt_PT: Pesquisa de produtos

en: Product short description
pt_PT: Descrição curta do produto

en: Product sold individually
pt_PT: Produto vendido individualmente

en: Product stock
pt_PT: Stock do produto

en: Product stock management
pt_PT: Gestão de stock do produto

en: Product stock quantity
pt_PT: Quantidade em stock do produto

en: Product stock status
pt_PT: Estado do stock do produto

en: Product tabs
pt_PT: Separadores do produto

en: Product tag
pt_PT: Etiqueta do produto

en: Product tags
pt_PT: Etiquetas de produtos

en: Product title
pt_PT: Título do produto

en: Product type
pt_PT: Tipo de produto

en: Product up/cross-sells
pt_PT: Vendas adicionais/cruzadas do produto

en: Products
pt_PT: Produtos

en: Products archive description
pt_PT: Descrição do arquivo de produtos

en: Products filter
pt_PT: Filtro de produtos

en: Products orderby
pt_PT: Ordenar produtos por

en: Products pagination
pt_PT: Paginação de produtos

en: Products per page
pt_PT: Produtos por página

en: Products total results
pt_PT: Total de resultados de produtos

en: Products with the same category or tag.
pt_PT: Produtos com a mesma categoria ou etiqueta.

en: Profile picture
pt_PT: Imagem de perfil

en: Progress
pt_PT: Progresso

en: Progress Bar
pt_PT: Barra de progresso

en: Project ID
pt_PT: ID do projeto

en: Project not found.
pt_PT: Projeto não encontrado.

en: Properties
pt_PT: Propriedades

en: Properties found, but none are conneted to any setting of your main component.
pt_PT: Propriedades encontradas, mas nenhuma está ligada a qualquer definição do teu componente principal.

en: Property
pt_PT: Imóveis

en: Property groups
pt_PT: Grupos de bens

en: Property name
pt_PT: Nome da propriedade

en: Property value
pt_PT: Valor da propriedade

en: Provide the element ID that holds the live search results below.
pt_PT: Fornece abaixo o ID do elemento que contém os resultados da pesquisa em tempo real.

en: Provide your own options in JSON format
pt_PT: Forneça as suas próprias opções em formato JSON

en: Provider
pt_PT: Fornecedor

en: Pseudo class
pt_PT: Pseudo-classe

en: Public templates
pt_PT: Modelos públicos

en: Publish
pt_PT: Publicar

en: Published
pt_PT: Publicado

en: Published date
pt_PT: Data de publicação

en: Quantity
pt_PT: Quantidade

en: Queries
pt_PT: Consultas

en: Queries of the types "Post", "Term", and "User" are supported.
pt_PT: São suportadas consultas dos tipos “Publicação”, “Termo” e “Utilizador”.

en: Query
pt_PT: Consultar

en: Query API
pt_PT: API de consulta

en: Query Bricks data in search results
pt_PT: Consultar dados do Bricks nos resultados de pesquisa

en: Query Results Summary
pt_PT: Resumo dos resultados da consulta

en: Query configured
pt_PT: Consulta configurada

en: Query editor
pt_PT: Editor de consultas

en: Query editor in use. But not accessible due to lack of code execution rights.
pt_PT: Editor de consultas em utilização. Mas não está acessível devido à falta de direitos de execução de código.

en: Query filters
pt_PT: Filtros de consulta

en: Query filters are disabled
pt_PT: Os filtros de consulta estão desativados

en: Query filters reindex job started.
pt_PT: Tarefa de reindexação dos filtros de consulta iniciada.

en: Query loop
pt_PT: Laço de consulta

en: Query loop index
pt_PT: Índice do loop de consulta

en: Query loop results in the builder are limited to %1$s.
pt_PT: Os resultados do ciclo de consulta no construtor estão limitados a %1$s.

en: Query manager
pt_PT: Gestor de consultas

en: Query name
pt_PT: Nome da consulta

en: Query object type not supported
pt_PT: Tipo de objeto de consulta não suportado

en: Query results count
pt_PT: Contagem de resultados da consulta

en: Query settings
pt_PT: Definições de consulta

en: Query type
pt_PT: Tipo de consulta

en: Query with this name already exists.
pt_PT: Já existe uma consulta com este nome.

en: Quick Feedback
pt_PT: Feedback rápido

en: Quick View
pt_PT: Visualização rápida

en: Quotes
pt_PT: Citações

en: REST API Prefix
pt_PT: Prefixo da API REST

en: Radio
pt_PT: Rádio

en: Radio list
pt_PT: Lista de botões de opção

en: Radius
pt_PT: Raio

en: Random
pt_PT: Aleatório

en: Random order
pt_PT: Ordem aleatória

en: Random seed TTL
pt_PT: Semente aleatória TTL

en: Random seed ttl
pt_PT: TTL da semente aleatória

en: Range
pt_PT: Intervalo

en: Rate limit exceeded. Please try again later.
pt_PT: Limite de taxa excedido. Por favor, tenta novamente mais tarde.

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
pt_PT: Limite de pedidos para esta hora atingido. Por favor, aguarda até à próxima hora completa para que seja reposto.

en: Rate limiting
pt_PT: Limitação de taxa

en: Rated %s out of 5
pt_PT: Classificado com %s de 5

en: Rating
pt_PT: Classificação

en: Rating icon
pt_PT: Ícone de classificação

en: Rating typography
pt_PT: Tipografia de classificação

en: Raw
pt_PT: Bruto

en: Raw HTML
pt_PT: HTML puro

en: Read more
pt_PT: Ler mais

en: Read more about %s
pt_PT: Ler mais sobre %s

en: Reading progress bar
pt_PT: Barra de progresso de leitura

en: Reading time
pt_PT: Tempo de leitura

en: Ready to publish your first post?
pt_PT: Pronto para publicar o teu primeiro post?

en: Recent comments
pt_PT: Comentários recentes

en: Recent posts
pt_PT: Posts recentes

en: Recommended column type
pt_PT: Tipo de coluna recomendado

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
pt_PT: Comprimento recomendado: 55 caracteres. Predefinição: Excerto da publicação/página.

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
pt_PT: Comprimento recomendado: 95 caracteres ou menos. Predefinição: Título da publicação/página.

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
pt_PT: Recomendado max_execution_time: 180 (ou mais)

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
pt_PT: Tamanho recomendado: Grande. Predefinição: Imagem em destaque.

en: Recommended upload_max_filesize
pt_PT: Recomendado upload_max_filesize

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
pt_PT: Recomendado wp_memory_limit: 64M (ou mais)

en: Redirect
pt_PT: Redirecionamento

en: Redirect after (ms)
pt_PT: Redirecionar após (ms)

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
pt_PT: O redirecionamento só é acionado após o envio bem-sucedido do formulário.

en: Redirect to
pt_PT: Redirecionar para

en: Redirect to admin area
pt_PT: Redirecionar para a área de administração

en: Redirect to custom authentication page
pt_PT: Redirecionar para página de autenticação personalizada

en: Redirect to product page
pt_PT: Redirecionar para a página do produto

en: Redirect to specific page
pt_PT: Redirecionar para página específica

en: Redo
pt_PT: Refazer

en: Referrer
pt_PT: Referenciador

en: Referrer URL
pt_PT: URL de referência

en: Regenerate CSS files
pt_PT: Regenerar ficheiros CSS

en: Regenerate code signatures
pt_PT: Regenerar assinaturas de código

en: Regenerate code signatures whenever your WordPress salts (secret keys) change.
pt_PT: Regenera as assinaturas de código sempre que os salts (chaves secretas) do WordPress mudarem.

en: Regenerate filter index
pt_PT: Regenerar índice de filtros

en: Register form
pt_PT: Formulário de registo

en: Registered
pt_PT: Registado

en: Registered sidebars
pt_PT: Barras laterais registadas

en: Registration
pt_PT: Registo

en: Regular expression to validate the input.
pt_PT: Expressão regular para validar a entrada.

en: Regular price typography
pt_PT: Tipografia do preço normal

en: Rel attribute
pt_PT: Atributo rel

en: Related Posts
pt_PT: Publicações relacionadas

en: Related posts
pt_PT: Posts relacionados

en: Related products
pt_PT: Produtos relacionados

en: Related videos from other channels
pt_PT: Vídeos relacionados de outros canais

en: Relation
pt_PT: Relação

en: Reload
pt_PT: Recarregar

en: Reload canvas
pt_PT: Recarregar o ecrã

en: Remarkable
pt_PT: Notável

en: Remember me
pt_PT: Lembrar-me

en: Remote
pt_PT: Remoto

en: Remote playback
pt_PT: Reprodução remota

en: Remote templates
pt_PT: Modelos remotos

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Remove all index jobs
pt_PT: Remover todas as tarefas de indexação

en: Remove attribute
pt_PT: Remover atributo

en: Remove billing fields
pt_PT: Remover campos de faturação

en: Remove default margins
pt_PT: Remover margens predefinidas

en: Remove file
pt_PT: Remover ficheiro

en: Remove from favorites
pt_PT: Remover dos favoritos

en: Remove from icon set
pt_PT: Remover do conjunto de ícones

en: Remove image
pt_PT: Remover imagem

en: Remove selected
pt_PT: Remover selecionado

en: Remove shipping fields
pt_PT: Remover campos de envio

en: Removed
pt_PT: Removido

en: Removed from cart
pt_PT: Removido do carrinho

en: Rename
pt_PT: Renomear

en: Rename images
pt_PT: Mudar o nome das imagens

en: Renamed
pt_PT: Renomeado

en: Render
pt_PT: Renderizar

en: Render dynamic data text on canvas
pt_PT: Renderizar texto de dados dinâmicos na tela

en: Render footer
pt_PT: Renderizar rodapé

en: Render header
pt_PT: Renderizar cabeçalho

en: Render on the front-end without the div wrapper.
pt_PT: Renderiza na interface sem o contentor div.

en: Render popups
pt_PT: Renderizar pop-ups

en: Render with %s
pt_PT: Renderizar com %s

en: Render without wrapper
pt_PT: Renderizar sem contentor

en: Rendered with %s
pt_PT: Renderizado com %s

en: Repeat
pt_PT: Repita

en: Repeat-x
pt_PT: Repetir-x

en: Repeat-y
pt_PT: Repetir-y

en: Replace
pt_PT: Substituir

en: Replace content
pt_PT: Substitua o conteúdo

en: Replace element classes
pt_PT: Substituir classes de elementos

en: Replace image
pt_PT: Substituir imagem

en: Replace with
pt_PT: Substitua por

en: Replace with this string
pt_PT: Substitua por esta cadeia

en: Reply
pt_PT: Responder

en: Reply to email address
pt_PT: Endereço de email para resposta

en: Request
pt_PT: Pedido

en: Request body
pt_PT: Corpo do pedido

en: Request body type
pt_PT: Tipo de corpo do pedido

en: Required
pt_PT: Obrigatório

en: Requires enabling of "%1$s" and/or "%2$s" permission.
pt_PT: Requer a ativação da permissão “%1$s” e/ou “%2$s”.

en: Resend activation email
pt_PT: Reenviar e-mail de ativação

en: Reset
pt_PT: Repor

en: Reset Settings
pt_PT: Repor definições

en: Reset all
pt_PT: Repor tudo

en: Reset database table
pt_PT: Repor tabela da base de dados

en: Reset filters
pt_PT: Repor filtros

en: Reset password
pt_PT: Repor palavra-passe

en: Reset styles
pt_PT: Redefinir estilos

en: Reset text after .. seconds
pt_PT: Repor texto após .. segundos

en: Resetting all breakpoints deletes all custom breakpoints and resets all default breakpoints.
pt_PT: A reposição de todos os pontos de paragem elimina todos os pontos de paragem personalizados e repõe todos os pontos de paragem predefinidos.

en: Resize
pt_PT: Redimensionar

en: Resolve all conflicts listed below to save your changes.
pt_PT: Resolve todos os conflitos listados abaixo para guardar as tuas alterações.

en: Resolve all conflicts listed below, highlighted in red, to continue with importing those classes.
pt_PT: Resolve todos os conflitos listados abaixo, destacados a vermelho, para continuar a importar essas classes.

en: Response
pt_PT: Resposta

en: Response path
pt_PT: Caminho da resposta

en: Response settings
pt_PT: Definições de resposta

en: Responsive breakpoints
pt_PT: Pontos de paragem responsivos

en: Responsive control indicator
pt_PT: Indicador de controlo responsivo

en: Restart
pt_PT: Reiniciar

en: Restore
pt_PT: Restaurar

en: Restore all
pt_PT: Restaurar tudo

en: Restore icon
pt_PT: Ícone de restauro

en: Restored
pt_PT: Restaurado

en: Result Count
pt_PT: Contagem de resultados

en: Results
pt_PT: Resultados

en: Results for: %s
pt_PT: Resultados para: %s

en: Results per page
pt_PT: Resultados por página

en: Return query parameters in PHP array. Learn more about the query parameters for %1$s, %2$s, %3$s
pt_PT: Devolva os parâmetros de consulta numa matriz PHP. Saiba mais sobre os parâmetros de consulta para %1$s, %2$s, %3$s

en: Reveal animation
pt_PT: Animação de revelação

en: Reverse
pt_PT: Inverter

en: Review
pt_PT: Avaliação

en: Review all Code element (PHP & HTML), SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances.
pt_PT: Revê todas as instâncias do elemento Code (PHP e HTML), elemento SVG (código), editor de Consultas e tag “echo”.

en: Review author
pt_PT: Autor da avaliação

en: Reviewed
pt_PT: Revisto

en: Reviewed item name
pt_PT: Nome do item avaliado

en: Reviewed item type
pt_PT: Tipo de item avaliado

en: Revision applied
pt_PT: Revisão aplicada

en: Revision by
pt_PT: Revisão por

en: Revision deleted
pt_PT: Revisão suprimida

en: Revision discarded
pt_PT: Revisão rejeitada

en: Revisions
pt_PT: Revisões

en: Rewind
pt_PT: Rebobinar

en: Rewind by drag
pt_PT: Rebobinar ao arrastar

en: Ribbon
pt_PT: Fita

en: Rich Text
pt_PT: Texto rico

en: Rich text
pt_PT: Texto rico

en: Ridge
pt_PT: Crista

en: Right
pt_PT: Direita

en: Right to left
pt_PT: Da direita para a esquerda

en: Right with space
pt_PT: Direita com espaço

en: Ring
pt_PT: Anel

en: Ripple
pt_PT: Ondulação

en: Role
pt_PT: Função

en: Roles
pt_PT: Funções

en: Roller
pt_PT: Rolante

en: Root container margin
pt_PT: Margem do contentor raiz

en: Root container padding
pt_PT: Preenchimento do contentor raiz

en: Root container width
pt_PT: Largura do contentor raiz

en: Rotate
pt_PT: Rodar

en: Rotate X
pt_PT: Rodar x

en: Rotate Y
pt_PT: Rodar y

en: Rotate Z
pt_PT: Rodar z

en: Round
pt_PT: Redondo

en: Row
pt_PT: Linha

en: Row gap
pt_PT: Espaçamento entre linhas

en: Rows
pt_PT: Linhas

en: Run only once
pt_PT: Executar apenas uma vez

en: Run this interaction if the following conditions are met.
pt_PT: Executa esta interação se as seguintes condições forem cumpridas.

en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
pt_PT: Executar o %s deteta quaisquer dados do Bricks desatualizados e atualiza-os automaticamente para a sintaxe mais recente.

en: SSL certificate
pt_PT: Certificado SSL

en: SVG URL
pt_PT: URL do SVG

en: SVG code
pt_PT: Código SVG

en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
pt_PT: Os ficheiros SVG descrevem imagens em formato XML e, por isso, podem conter código malicioso. Com %s ativado, o Bricks tentará higienizar os ficheiros SVG durante o upload.

en: SVG files not imported for security reasons.
pt_PT: Ficheiros SVG não importados por razões de segurança.

en: SVG logo: Set "Height" & "Width" in "px" value.
pt_PT: Logótipo SVG: Define “Altura” e “Largura” em valor “px”.

en: SVG uploads
pt_PT: Uploads de SVG

en: Sale
pt_PT: Promoção

en: Sale price typography
pt_PT: Tipografia do preço de promoção

en: Sale!
pt_PT: Promoção!

en: Sample text
pt_PT: Texto de exemplo

en: Sanitization method
pt_PT: Método de sanitização

en: Satellite
pt_PT: Satélite

en: Saturation
pt_PT: Saturação

en: Saturday
pt_PT: Sábado

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Save %s data as Block editor data
pt_PT: Guardar dados do %s como dados do editor de blocos

en: Save IP address
pt_PT: Guardar endereço IP

en: Save Settings
pt_PT: Guardar definições

en: Save Variables
pt_PT: Guardar variáveis

en: Save as
pt_PT: Guardar como

en: Save as component
pt_PT: Guardar como componente

en: Save as template
pt_PT: Guardar como modelo

en: Save changes
pt_PT: Guardar alterações

en: Save draft
pt_PT: Guardar rascunho

en: Save file
pt_PT: Guardar ficheiro

en: Save form submissions in database
pt_PT: Guardar submissões de formulários na base de dados

en: Save in custom directory
pt_PT: Guardar num diretório personalizado

en: Save in media library
pt_PT: Guardar na biblioteca de média

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
pt_PT: Guardar o meu nome, email e website neste navegador para a próxima vez que eu comentar.

en: Save new style
pt_PT: Guardar novo estilo

en: Save new title/permalink
pt_PT: Guardar novo título/link permanente

en: Save style
pt_PT: Guardar estilo

en: Save submission
pt_PT: Guardar submissão

en: Saved
pt_PT: Guardado

en: Saved as template
pt_PT: Guardado como modelo

en: Scale
pt_PT: Escala

en: Scale X
pt_PT: Escala x

en: Scale Y
pt_PT: Escala y

en: Scale color
pt_PT: Cor da escala

en: Scale down
pt_PT: Diminuir escala

en: Scale length in px
pt_PT: Comprimento da escala em px

en: Scale type
pt_PT: Tipo de escala

en: Scales
pt_PT: Escalas

en: Scan complete: %1$d orphaned elements found across %2$d posts.
pt_PT: Análise concluída: %1$d elementos órfãos encontrados em %2$d publicações.

en: Scan your site for orphaned elements that may cause issues.
pt_PT: Analisa o teu site em busca de elementos órfãos que possam causar problemas.

en: Scanning your entire site. This may take a moment.
pt_PT: A analisar todo o teu site. Isto pode demorar um momento.

en: Schedule
pt_PT: Agendar

en: Scope
pt_PT: Âmbito

en: Screen reader label for the marker. Set for better accessibility.
pt_PT: Etiqueta do leitor de ecrã para o marcador. Define para melhor acessibilidade.

en: Screen width
pt_PT: Largura do ecrã

en: Screenshots generated
pt_PT: Capturas de ecrã geradas

en: Scroll
pt_PT: Deslocação

en: Scroll offset
pt_PT: Deslocamento de scroll

en: Scroll snap
pt_PT: Encaixe de rolagem

en: Scroll to
pt_PT: Scroll para

en: Scroll to notice
pt_PT: Deslizar até ao aviso

en: Scroll to top
pt_PT: Deslizar para o topo

en: Scroll to top of popup when popup opens.
pt_PT: Deslizar para o topo do pop-up quando este se abre.

en: Scroll to top when offcanvas opens.
pt_PT: Desloca para o topo quando o offcanvas abre.

en: Scrolling background
pt_PT: Fundo ao rolar

en: Scrolling box shadow
pt_PT: Sombra da caixa ao rolar

en: Scrolling text color
pt_PT: Cor do texto ao rolar

en: Search
pt_PT: Pesquisar

en: Search ...
pt_PT: Pesquisar ...

en: Search Custom Fonts
pt_PT: Pesquisar fontes personalizadas

en: Search Template Bundles
pt_PT: Pesquisar pacotes de templates

en: Search Template Tags
pt_PT: Pesquisar etiquetas de template

en: Search Templates
pt_PT: Pesquisar templates

en: Search and replace label value.
pt_PT: Pesquisar e substituir valor da etiqueta.

en: Search background color
pt_PT: Cor de fundo da pesquisa

en: Search border
pt_PT: Borda da pesquisa

en: Search classes...
pt_PT: Pesquisar classes...

en: Search documentation
pt_PT: Pesquisar documentação

en: Search elements ..
pt_PT: Pesquisar elementos..

en: Search for
pt_PT: Procurar por

en: Search for posts, pages, or custom post types
pt_PT: Procurar por artigos, páginas ou tipos de artigo personalizados

en: Search options
pt_PT: Opções de pesquisa

en: Search options...
pt_PT: Pesquisar opções...

en: Search or create post
pt_PT: Pesquisar ou criar publicação

en: Search pages ..
pt_PT: Pesquisar páginas..

en: Search posts
pt_PT: Procurar artigos

en: Search posts/pages
pt_PT: Procurar posts/páginas

en: Search results
pt_PT: Resultados da pesquisa

en: Search results for:
pt_PT: Resultados da pesquisa para:

en: Search settings
pt_PT: Pesquisar definições

en: Search site
pt_PT: Pesquisar site

en: Search tag
pt_PT: Pesquisar etiqueta

en: Search templates ..
pt_PT: Pesquisar modelos..

en: Search term
pt_PT: Termo de pesquisa

en: Search variable
pt_PT: Pesquisar variável

en: Searching
pt_PT: A pesquisar

en: Secondary
pt_PT: Secundário

en: Secondary color
pt_PT: Cor secundária

en: Section
pt_PT: Secção

en: Security warning
pt_PT: Aviso de segurança

en: Select
pt_PT: Selecionar

en: Select Color
pt_PT: Selecionar cor

en: Select HTML tags
pt_PT: Selecionar etiquetas HTML

en: Select SVG Icons
pt_PT: Selecionar Ícones SVG

en: Select a slide to show
pt_PT: Selecionar um slide para mostrar

en: Select a template or provide a custom text to show if this query doesn't return any results.
pt_PT: Seleciona um modelo ou fornece um texto personalizado para mostrar se esta query não retornar resultados.

en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
pt_PT: Seleciona um estilo de tema ou cria um novo para estilizar o teu site (%s).

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
pt_PT: Seleciona a(s) ação(ões) que queres executar depois do formulário ter sido enviado com sucesso.

en: Select an icon library
pt_PT: Selecionar uma biblioteca de ícones

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
pt_PT: Selecione e importe o ficheiro JSON das suas definições a partir do seu computador.

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
pt_PT: Seleciona e importa o teu ficheiro JSON/ZIP de modelo do teu computador.

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
pt_PT: Seleciona qualquer revisão para a pré-visualizar. Clica em “Aplicar” para continuar a editar a revisão selecionada. Clica em “Descartar” para continuar a editar a revisão atual.

en: Select archive term
pt_PT: Seleciona o termo de arquivo

en: Select archive type
pt_PT: Seleciona o tipo de arquivo

en: Select author
pt_PT: Seleciona o autor

en: Select class
pt_PT: Selecionar classe

en: Select classes
pt_PT: Selecionar classes

en: Select color
pt_PT: Selecionar cor

en: Select color palette
pt_PT: Selecionar paleta de cores

en: Select condition
pt_PT: Seleciona a condição

en: Select content type
pt_PT: Seleciona o tipo de conteúdo

en: Select dynamic data
pt_PT: Selecionar dados dinâmicos

en: Select element structure
pt_PT: Seleciona a estrutura do elemento

en: Select end date
pt_PT: Seleciona a data de fim

en: Select file
pt_PT: Selecionar ficheiro

en: Select file(s) to import
pt_PT: Selecionar ficheiro(s) para importar

en: Select font file
pt_PT: Selecionar ficheiro de fonte

en: Select icon
pt_PT: Selecionar ícone

en: Select icon library
pt_PT: Selecionar biblioteca de ícones

en: Select icon set
pt_PT: Selecionar conjunto de ícones

en: Select image
pt_PT: Selecionar imagem

en: Select images
pt_PT: Selecionar imagens

en: Select individual
pt_PT: Selecionar individual

en: Select items
pt_PT: Selecionar itens

en: Select link type
pt_PT: Selecionar tipo de ligação

en: Select multiple images
pt_PT: Selecionar várias imagens

en: Select nav menu
pt_PT: Selecionar menu de navegação

en: Select option
pt_PT: Selecionar opção

en: Select options
pt_PT: Selecionar opções

en: Select post
pt_PT: Selecionar artigo

en: Select post type
pt_PT: Selecionar tipo de publicação

en: Select post types to edit with %s.
pt_PT: Seleciona os tipos de publicação para editar com %s.

en: Select post/page
pt_PT: Selecionar post/página

en: Select posts
pt_PT: Selecionar publicações

en: Select posts/pages
pt_PT: Selecionar posts/páginas

en: Select product type
pt_PT: Selecionar tipo de produto

en: Select products
pt_PT: Selecionar produtos

en: Select query loop
pt_PT: Seleciona o loop de consulta

en: Select shape
pt_PT: Selecionar forma

en: Select smallest breakpoint that this video should play at. Preview on frontend.
pt_PT: Seleciona o ponto de interrupção mais pequeno em que este vídeo deve ser reproduzido. Pré-visualiza no frontend.

en: Select sort
pt_PT: Selecionar ordenação

en: Select start date
pt_PT: Seleciona a data de início

en: Select taxonomies
pt_PT: Selecionar taxonomias

en: Select taxonomy
pt_PT: Selecionar taxonomia

en: Select template
pt_PT: Selecionar modelo

en: Select template tags
pt_PT: Selecionar etiquetas de modelo

en: Select template to update
pt_PT: Selecionar modelo para atualizar

en: Select template type
pt_PT: Selecionar tipo de modelo

en: Select templates
pt_PT: Selecionar modelos

en: Select templates to exclude from remote template access.
pt_PT: Seleciona os modelos a excluir do acesso remoto aos modelos.

en: Select term
pt_PT: Selecionar termo

en: Select terms
pt_PT: Selecionar termos

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
pt_PT: Seleciona o texto na tela para formatá-lo. Para adicionar títulos, parágrafos e imagens, usa o elemento “Texto Rico”.

en: Select the elements for which you want to remove the default margins.
pt_PT: Seleciona os elementos para os quais queres remover as margens predefinidas.

en: Select the node that you want to style inside the currently active element on the canvas.
pt_PT: Seleciona o nó que queres estilizar dentro do elemento atualmente ativo na tela.

en: Select the query this filter should target.
pt_PT: Seleciona a consulta que este filtro deve ter como alvo.

en: Select the type of template you want to create:
pt_PT: Seleciona o tipo de modelo que queres criar:

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
pt_PT: Seleciona o tipo de conteúdo a mostrar na tela, depois clica em “APLICAR PRÉ-VISUALIZAÇÃO” para mostrar o conteúdo selecionado na tela.

en: Select which post types can be edited using Bricks.
pt_PT: Seleciona quais tipos de publicação podem ser editados usando o Bricks.

en: Select/enter unit
pt_PT: Seleciona/introduz unidade

en: Select/upload font variation
pt_PT: Selecionar/carregar variação do tipo de letra

en: Selected
pt_PT: Selecionado

en: Selected classes
pt_PT: Classes selecionadas

en: Selected elements
pt_PT: Elementos selecionados

en: Selected field
pt_PT: Campo selecionado

en: Selected posts/pages will be accessible even when maintenance mode is active.
pt_PT: As posts/páginas selecionadas estarão acessíveis mesmo quando o modo de manutenção estiver ativo.

en: Selected sidebar has no active widgets.
pt_PT: A barra lateral selecionada não tem widgets ativos.

en: Selected variables
pt_PT: Variáveis selecionadas

en: Selecting an element in the structure panel scrolls it into view on the canvas.
pt_PT: Selecionar um elemento no painel de estrutura desloca-o para a vista na tela.

en: Selection
pt_PT: Seleção

en: Selector
pt_PT: Seletor

en: Selector detector
pt_PT: Detetor de seletores

en: Selector exists
pt_PT: O seletor existe

en: Selectors
pt_PT: Seletores

en: Self
pt_PT: Próprio

en: Semi Bold
pt_PT: Semi negrito

en: Send
pt_PT: Enviar

en: Send WordPress notification
pt_PT: Enviar notificação do WordPress

en: Send an email to every newly registered user with an activation link that must be clicked to activate their account.
pt_PT: Enviar um e-mail para cada utilizador recém-registado com um link de ativação que deve ser clicado para ativar a sua conta.

en: Send email to %s
pt_PT: Enviar email para %s

en: Send to custom email address
pt_PT: Enviar para endereço de email personalizado

en: Send to email address
pt_PT: Enviar para endereço de email

en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
pt_PT: Chave da API do Sendgrid necessária! Adiciona a chave no painel em: %s

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
pt_PT: Separa as palavras-chave por vírgula. Ajuda o motor de busca a determinar o tema de uma página.

en: Separate value & label by ":".
pt_PT: Separa o valor e a etiqueta por “:”.

en: Separate values by comma.
pt_PT: Separa os valores por vírgula.

en: Separated by space. Without class dot.
pt_PT: Separadas por espaço. Sem ponto de classe.

en: Separator
pt_PT: Separador

en: Separator color
pt_PT: Cor do separador

en: Sepia
pt_PT: Sépia

en: September
pt_PT: Setembro

en: Server Environment
pt_PT: Ambiente do servidor

en: Server info
pt_PT: Informação do servidor

en: Server-side render not available
pt_PT: Renderização do lado do servidor não disponível

en: Service
pt_PT: Serviço

en: Session storage
pt_PT: Armazenamento de sessão

en: Set "Align items" under "Mobile menu" instead.
pt_PT: Define “Alinhar itens” em “Menu móvel” em vez disso.

en: Set "ID" on items above to open via anchor link.
pt_PT: Define o “ID” nos itens acima para abrir através de link âncora.

en: Set "ID" on tab menu "Div" to open a tab via anchor link.
pt_PT: Define o “ID” no menu de separadores “Div” para abrir um separador através de um link âncora.

en: Set "Icon" as video play button for a better user experience.
pt_PT: Define o “Ícone” como botão de reprodução do vídeo para uma melhor experiência do utilizador.

en: Set "Top" value to make this element "sticky".
pt_PT: Define o valor “Topo” para tornar este elemento “fixo”.

en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
pt_PT: Define %s por função de utilizador. Para definir o acesso para um utilizador específico, edita diretamente o perfil do utilizador.

en: Set Unsplash API Key
pt_PT: Definir chave de API do Unsplash

en: Set a specific height for your template manager thumbnails in the builder. Thumbnails exceeding this height auto-scroll on mouseover.
pt_PT: Define uma altura específica para as miniaturas do gestor de modelos no construtor. As miniaturas que excedem esta altura têm deslocamento automático ao passar o rato por cima.

en: Set attribute
pt_PT: Definir atributo

en: Set clause name to be used as "Order by" parameter.
pt_PT: Define o nome da cláusula a ser usado como parâmetro “Ordenar por”.

en: Set code execution capability for individual users by editing their user profile.
pt_PT: Define a capacidade de execução de código para utilizadores individuais editando o perfil do utilizador.

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
pt_PT: Define condição(ões) para aplicar o estilo de tema selecionado a todo o seu site ou a determinadas áreas.

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
pt_PT: Define condição(ões) para mostrar o modelo em áreas específicas do teu site.

en: Set conditions
pt_PT: Definir condições

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
pt_PT: Define um destino personalizado para a ligação do logótipo da barra de ferramentas do construtor.

en: Set for better in-builder performance. Using dynamic data tags like {cf_my_wordpress_field} is still possible.
pt_PT: Define para melhor desempenho no construtor. Ainda é possível usar etiquetas de dados dinâmicos como {cf_my_wordpress_field}.

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
pt_PT: Define para melhor desempenho se não executares nenhum código jQuery anterior à versão 1.9.

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
pt_PT: Define para melhor desempenho se não usares incorporações, como vídeos do YouTube, no teu site.

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
pt_PT: Define para melhor desempenho se não usares emojis no teu site.

en: Set for video SEO best practices via poster attribute on the video tag. If the source is Youtube or Vimeo, it will be used as preview image.
pt_PT: Define as melhores práticas de SEO para vídeo através do atributo poster na tag de vídeo. Se a fonte for YouTube ou Vimeo, será usada como imagem de pré-visualização.

en: Set globally under %s
pt_PT: Definido globalmente em %s

en: Set if this element doesn't contain any descriptive text.
pt_PT: Define se este elemento não contém nenhum texto descritivo.

en: Set if you don't use Google Fonts or you've uploaded and self-host Google Fonts as "Custom Fonts".
pt_PT: Define se não usares Fontes Google ou se tiveres carregado e alojares as Fontes Google como “Fontes Personalizadas”.

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
pt_PT: Define se tiveres problemas com o carregamento preguiçoso integrado do Bricks.

en: Set if your dynamic data in AJAX popup is rendered incorrectly.
pt_PT: Define se os teus dados dinâmicos no popup AJAX são apresentados incorretamente.

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
pt_PT: Define controlos individuais do reprodutor de vídeo em: Definições > Estilos do Tema > Elemento - Vídeo

en: Set interactions for this popup.
pt_PT: Define interações para este pop-up.

en: Set maximum number of form submissions that you want to store in the database.
pt_PT: Define o número máximo de envios de formulário que queres armazenar na base de dados.

en: Set number of columns on smaller breakpoints.
pt_PT: Define o número de colunas em pontos de interrupção menores.

en: Set only width generates 16:9 ratio videos.
pt_PT: Definir apenas a largura gera vídeos com proporção 16:9.

en: Set options as %s
pt_PT: Define as opções como %s

en: Set source image at base breakpoint to use main image as fallback image.
pt_PT: Define a imagem de origem no ponto de interrupção base para usar a imagem principal como imagem de reserva.

en: Set template style
pt_PT: Definir estilo do modelo

en: Set the builder language direction.
pt_PT: Define a direção da linguagem do construtor.

en: Set the builder language.
pt_PT: Define o idioma do construtor.

en: Set the default field value/content.
pt_PT: Define o valor/conteúdo predefinido do campo.

en: Set the key you used for the offset. Example: limit = 20 set on query parameter, Page parameter is "skip", set this offset key as "limit". Clicking page 3 on the pagination element will generate the final URL as https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20
pt_PT: Defina a chave que usou para o offset. Exemplo: limit = 20 definido no parâmetro de consulta, Parâmetro de página é “skip”, defina esta chave de offset como “limit”. Clicar na página 3 no elemento de paginação irá gerar o URL final como https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20

en: Set the required password under Settings > Template settings > Password protection for template-wide protection, or set an individual password directly for each post/page.
pt_PT: Define a palavra-passe necessária em Definições > Definições de template > Proteção por palavra-passe para proteção global do template, ou define uma palavra-passe individual diretamente para cada publicação/página.

en: Set the status of each element, native and custom, in the builder and frontend.
pt_PT: Define o estado de cada elemento, nativo e personalizado, no construtor e no frontend.

en: Set to "0" to disable default animations.
pt_PT: Define como “0” para desativar animações padrão.

en: Set to "0s" to disable open/close animation.
pt_PT: Define como “0s” para desativar a animação de abrir/fechar.

en: Set to "50%" to scroll active element into center or "off" to disable auto-scroll.
pt_PT: Define para “50%” para deslocar o elemento ativo para o centro ou “desativado” para desativar o deslocamento automático.

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
pt_PT: Define como “Fixo” para efeito parallax.

en: Set to 0 to disable caching. Default is 300 seconds (five minutes).
pt_PT: Defina como 0 para desativar o cache. O padrão é 300 segundos (cinco minutos).

en: Set to improve performance by caching query loops. This is particularly useful when your query loop arguments remain relatively unchanged. For optimal functionality, ensure that server object caching is enabled for persistent caching. Disable this setting if you experience any unexpected query results.
pt_PT: Definido para melhorar o desempenho através do cache de ciclos de consulta. Isto é particularmente útil quando os argumentos do teu ciclo de consulta permanecem relativamente inalterados. Para um funcionamento ideal, certifica-te de que o cache de objetos do servidor está ativado para cache persistente. Desativa esta definição se experienciares resultados de consulta inesperados.

en: Set to load %s in the builder to improve compatibility in older browsers. Not recommended to enable for modern browsers due to potential performance impact.
pt_PT: Define para carregar %s no construtor para melhorar a compatibilidade em navegadores mais antigos. Não é recomendado ativar para navegadores modernos devido ao potencial impacto no desempenho.

en: Set to show the responsive indicator next to controls that can have different values at each breakpoint.
pt_PT: Define a exibição do indicador responsivo junto aos controlos que podem ter valores diferentes em cada breakpoint.

en: Set up your own capabilities with the exact permissions you want to allow. Then assign it to specific user roles from the "Builder Access" dropdown below.
pt_PT: Configura as tuas próprias capacidades com as permissões exatas que queres permitir. Depois, atribui-as a funções de utilizador específicas no menu suspenso “Acesso ao Construtor” abaixo.

en: Set who can bypass maintenance mode. To grant bypass privileges to a specific user, modify the user's profile settings directly.
pt_PT: Define quem pode contornar o modo de manutenção. Para conceder privilégios de contorno a um utilizador específico, modifica diretamente as definições do perfil do utilizador.

en: Sets direction to row
pt_PT: Define a direção para linha

en: Settings
pt_PT: Definições

en: Settings imported
pt_PT: Definições importadas

en: Settings resetted
pt_PT: Definições repostas

en: Settings saved
pt_PT: Definições guardadas

en: Shape
pt_PT: Forma

en: Shape Dividers
pt_PT: Divisores de forma

en: Shape dividers
pt_PT: Divisores de forma

en: Share on %s
pt_PT: Partilhar no %s

en: Share via
pt_PT: Partilhar via

en: Share via email
pt_PT: Partilhar por email

en: Shop template
pt_PT: Modelo de loja

en: Shortcode content is empty
pt_PT: O conteúdo do shortcode está vazio

en: Shortcuts
pt_PT: Atalhos

en: Show
pt_PT: Mostrar

en: Show After Grid
pt_PT: Mostrar depois da grelha

en: Show Before Grid
pt_PT: Mostrar antes da grelha

en: Show again after .. hours
pt_PT: Mostrar novamente após .. horas

en: Show all
pt_PT: Mostrar tudo

en: Show all fonts
pt_PT: Mostrar todas as fontes

en: Show arrows
pt_PT: Mostrar setas

en: Show artist
pt_PT: Mostrar artista

en: Show at breakpoint
pt_PT: Mostrar no ponto de quebra

en: Show author
pt_PT: Mostrar autor

en: Show avatar
pt_PT: Mostrar avatar

en: Show badge if product is less than .. days old.
pt_PT: Mostrar distintivo se o produto tiver menos de .. dias.

en: Show bio
pt_PT: Mostrar biografia

en: Show cart cross-sells
pt_PT: Mostrar vendas cruzadas do carrinho

en: Show count
pt_PT: Mostrar contagem

en: Show cross-sell products
pt_PT: Mostrar produtos de venda cruzada

en: Show custom element names
pt_PT: Mostrar nomes de elementos personalizados

en: Show date
pt_PT: Mostrar data

en: Show default element names
pt_PT: Mostrar nomes de elementos predefinidos

en: Show different images per breakpoint.
pt_PT: Mostra imagens diferentes por ponto de interrupção.

en: Show dots
pt_PT: Mostrar pontos

en: Show dynamic data key in dropdown
pt_PT: Mostrar chave de dados dinâmicos no menu suspenso

en: Show element
pt_PT: Mostrar elemento

en: Show empty
pt_PT: Mostrar vazio

en: Show empty stars
pt_PT: Mostrar estrelas vazias

en: Show empty terms
pt_PT: Mostrar termos vazios

en: Show excerpt
pt_PT: Mostrar excerto

en: Show favorites only
pt_PT: Mostrar apenas favoritos

en: Show featured image
pt_PT: Mostrar imagem em destaque

en: Show flags
pt_PT: Mostrar bandeiras

en: Show for class conflicts
pt_PT: Mostrar para conflitos de classes

en: Show for new & conflicting classes
pt_PT: Mostrar para classes novas e conflituantes

en: Show for new classes
pt_PT: Mostrar para novas classes

en: Show friends' photos
pt_PT: Mostrar fotos dos amigos

en: Show fullscreen
pt_PT: Mostrar ecrã inteiro

en: Show if any value exists
pt_PT: Mostrar se existir qualquer valor

en: Show if non-base breakpoint value exists
pt_PT: Mostrar se existir um valor de breakpoint não base

en: Show image
pt_PT: Mostrar imagem

en: Show info
pt_PT: Mostrar informação

en: Show label
pt_PT: Mostrar etiqueta

en: Show labels
pt_PT: Mostrar etiquetas

en: Show link to author posts
pt_PT: Mostrar ligação às mensagens do autor

en: Show name
pt_PT: Mostrar nome

en: Show names
pt_PT: Mostrar nomes

en: Show navigation
pt_PT: Mostrar navegação

en: Show notice
pt_PT: Mostrar aviso

en: Show on all responsive controls
pt_PT: Mostrar em todos os controlos responsivos

en: Show on hover
pt_PT: Mostrar ao passar o rato

en: Show only active dropdown. Toggle on click. Inner dropdowns inherit multilevel.
pt_PT: Mostra apenas o menu suspenso ativo. Alterna com clique. Os menus suspensos internos herdam o multinível.

en: Show only featured
pt_PT: Mostrar apenas em destaque

en: Show only products on
pt_PT: Mostrar apenas produtos em

en: Show parent posts
pt_PT: Mostrar posts pai

en: Show parent terms
pt_PT: Mostrar termos pai

en: Show password
pt_PT: Mostrar palavra-passe

en: Show percentage
pt_PT: Mostrar percentagem

en: Show popup
pt_PT: Mostrar pop-up

en: Show post type archive
pt_PT: Mostrar arquivo de tipo de post

en: Show products related
pt_PT: Mostrar produtos relacionados

en: Show quantity input field in product loop
pt_PT: Mostrar campo de entrada de quantidade no loop de produtos

en: Show query loop type
pt_PT: Mostrar tipo de loop de consulta

en: Show required asterisk
pt_PT: Mostrar asterisco obrigatório

en: Show tabs
pt_PT: Mostrar separadores

en: Show taxonomy
pt_PT: Mostrar taxonomia

en: Show tips
pt_PT: Mostrar dicas

en: Show title
pt_PT: Mostrar título

en: Show under
pt_PT: Mostrar sob

en: Show up-sell products
pt_PT: Mostrar produtos de venda adicional

en: Shows when popup content is fetched via AJAX.
pt_PT: Mostra quando o conteúdo do popup é obtido através de AJAX.

en: Shows when using infinite scroll, load more interaction, AJAX pagination.
pt_PT: Mostra quando se utiliza deslocação infinita, interação de carregar mais, paginação AJAX.

en: Shuffle
pt_PT: Baralhar

en: Sidebar
pt_PT: Barra lateral

en: Sidebar deleted.
pt_PT: Barra lateral eliminada.

en: Sidebar name *
pt_PT: Nome da barra lateral *

en: Sidebars
pt_PT: Barras laterais

en: Sign all
pt_PT: Assinar todos

en: Sign code
pt_PT: Assinar código

en: Simple
pt_PT: Simples

en: Simple product
pt_PT: Produto simples

en: Single
pt_PT: Único

en: Single product
pt_PT: Produto individual

en: Single product template
pt_PT: Modelo de produto único

en: Site Address
pt_PT: Endereço do site

en: Site URL
pt_PT: URL do site

en: Site background
pt_PT: Fundo do site

en: Site border
pt_PT: Borda do site

en: Site layout
pt_PT: Layout do site

en: Site tagline
pt_PT: Slogan do site

en: Site title
pt_PT: Título do site

en: Size
pt_PT: Tamanho

en: Size - Default
pt_PT: Tamanho - predefinido

en: Size - Extra Large
pt_PT: Tamanho - extra grande

en: Size - Large
pt_PT: Tamanho - grande

en: Size - Medium
pt_PT: Tamanho - médio

en: Size - Small
pt_PT: Tamanho - pequeno

en: Sizing
pt_PT: Dimensionamento

en: Skew
pt_PT: Inclinar

en: Skew X
pt_PT: Inclinar x

en: Skew Y
pt_PT: Inclinar y

en: Skillful
pt_PT: Habilidoso

en: Skip
pt_PT: Saltar

en: Skip & Deactivate
pt_PT: Saltar e desativar

en: Skip class import
pt_PT: Ignorar importação de classe

en: Skip to footer
pt_PT: Saltar para o rodapé

en: Skip to main content
pt_PT: Saltar para o conteúdo principal

en: Slide
pt_PT: Deslizar

en: Slide from left
pt_PT: Deslizar da esquerda

en: Slide from right
pt_PT: Deslizar da direita

en: Slide up after
pt_PT: Deslizar para cima após

en: Slider
pt_PT: Deslizador

en: Slow
pt_PT: Lenta

en: Small
pt_PT: Pequeno

en: Small header
pt_PT: Cabeçalho pequeno

en: Smooth scroll
pt_PT: Deslocamento suave

en: Snapping elements selector
pt_PT: Seletor de elementos de encaixe

en: Social Sharing
pt_PT: Partilha social

en: Social media
pt_PT: Redes sociais

en: Solid
pt_PT: Sólido

en: Something went wrong.
pt_PT: Algo correu mal.

en: Sorry, but no site URL has been provided.
pt_PT: Desculpa, mas não foi fornecido nenhum URL do site.

en: Sorry, but we could not subscribe you.
pt_PT: Lamentamos, mas não foi possível subscrever-te.

en: Sort
pt_PT: Ordenar

en: Sort by
pt_PT: Ordenar por

en: Sort by average rating
pt_PT: Ordenar por classificação média

en: Sort by latest
pt_PT: Ordenar por mais recentes

en: Sort by options
pt_PT: Opções de ordenação

en: Sort by popularity
pt_PT: Ordenar por popularidade

en: Sort by price: high to low
pt_PT: Ordenar por preço: do mais alto para o mais baixo

en: Sort by price: low to high
pt_PT: Ordenar por preço: do mais baixo para o mais alto

en: Sort options
pt_PT: Ordenar opções

en: Source
pt_PT: Fonte

en: Sources
pt_PT: Fontes

en: Space
pt_PT: Espaço

en: Space around
pt_PT: Espaço à volta

en: Space between
pt_PT: Espaço entre

en: Space between header and footer.
pt_PT: Espaço entre o cabeçalho e o rodapé.

en: Space evenly
pt_PT: Espaço uniforme

en: Space-separated list of CSS classes to add to the <body> tag of this page.
pt_PT: Lista separada por espaços de classes CSS a adicionar à tag <body> desta página.

en: Spacing
pt_PT: Espaçamento

en: Spam protection
pt_PT: Proteção contra spam

en: Speed
pt_PT: Velocidade

en: Speed in ms
pt_PT: Velocidade em ms

en: Spellcheck
pt_PT: Verificação ortográfica

en: Spread
pt_PT: Espalhamento

en: Square
pt_PT: Quadrado

en: Standard
pt_PT: Padrão

en: Standard fonts
pt_PT: Fontes padrão

en: Star color
pt_PT: Cor da estrela

en: Stars
pt_PT: Estrelas

en: Start
pt_PT: Iniciar

en: Start animation
pt_PT: Iniciar animação

en: Start autoplay
pt_PT: Iniciar reprodução automática

en: Start date
pt_PT: Data de início

en: Start delay in ms
pt_PT: Atraso inicial em ms

en: Start display at breakpoint
pt_PT: Iniciar a visualização no ponto de paragem

en: Start index
pt_PT: Índice inicial

en: Start play at
pt_PT: Começar a reproduzir em

en: Start time
pt_PT: Hora de início

en: Starting angle in º
pt_PT: Ângulo inicial em º

en: Static
pt_PT: Estático

en: Static dropdown content always toggles on click, not hover.
pt_PT: O conteúdo suspenso estático alterna sempre com clique, não com hover.

en: Status
pt_PT: Estado

en: Status bar
pt_PT: Barra de estado

en: Statuses
pt_PT: Estados

en: Step
pt_PT: Passo

en: Sticky
pt_PT: Fixo

en: Sticky header
pt_PT: Cabeçalho fixo

en: Sticky on scroll
pt_PT: Fixo ao rolar

en: Stock management not enabled for this product.
pt_PT: Gestão de stock não ativada para este produto.

en: Stop
pt_PT: Parar

en: Stop on last slide
pt_PT: Parar no último slide

en: Street View Control
pt_PT: Controlo de vista de rua

en: Stretch
pt_PT: Esticar

en: Strike
pt_PT: Rasurar

en: Strikethrough
pt_PT: Rasurado

en: Stroke
pt_PT: Traço

en: Stroke #2
pt_PT: Traço #2

en: Stroke color
pt_PT: Cor do traço

en: Stroke width
pt_PT: Largura do traço

en: Structure
pt_PT: Estrutura

en: Structure panel
pt_PT: Painel de estrutura

en: Stunning
pt_PT: Deslumbrante

en: Style
pt_PT: Estilo

en: Style notices globally under Settings > Theme Styles > WooCommerce - Notice.
pt_PT: Estiliza as notificações globalmente em Definições > Estilos do Tema > WooCommerce - Notificação.

en: Style saved
pt_PT: Estilo guardado

en: Styles
pt_PT: Estilos

en: Stylesheet
pt_PT: Folha de estilos

en: Stylesheets (default)
pt_PT: Folhas de estilo (predefinição)

en: Sub menu
pt_PT: Submenu

en: Sub menu, mega menu, or multilevel area.
pt_PT: Área de submenu, mega menu ou multinível.

en: Subject
pt_PT: Assunto

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
pt_PT: Falha no envio. Por favor, recarrega a página e tenta enviar o formulário novamente.

en: Submit
pt_PT: Submeter

en: Submit & Deactivate
pt_PT: Submeter e desativar

en: Submit Comment
pt_PT: Enviar comentário

en: Submit button
pt_PT: Botão de envio

en: Subtitle
pt_PT: Subtítulo

en: Subtitle goes here
pt_PT: O subtítulo vai aqui

en: Subtitle typography
pt_PT: Tipografia do subtítulo

en: Subtitles typography
pt_PT: Tipografia de subtítulos

en: Success
pt_PT: Sucesso

en: Success color
pt_PT: Cor de sucesso

en: Success message
pt_PT: Mensagem de sucesso

en: Successful
pt_PT: Bem-sucedido

en: Successfully removed %1$d orphaned elements across %2$d posts.
pt_PT: Removidos com sucesso %1$d elementos órfãos em %2$d publicações.

en: Suffix
pt_PT: Sufixo

en: Suffix block
pt_PT: Bloco de sufixo

en: Sunday
pt_PT: Domingo

en: Superb
pt_PT: Soberbo

en: Supported field types
pt_PT: Tipos de campo suportados

en: Supported filters
pt_PT: Filtros suportados

en: Suppress PHP errors
pt_PT: Suprimir erros PHP

en: Sure thing
pt_PT: Claro

en: Sure?
pt_PT: Tens a certeza?

en: Swatch type
pt_PT: Tipo de amostra

en: Sweet
pt_PT: Doce

en: Switch
pt_PT: Alternar

en: Sync fonts
pt_PT: Sincronizar tipos de letra

en: Sync global classes
pt_PT: Sincronizar classes globais

en: Sync with query
pt_PT: Sincronizar com consulta

en: System Information
pt_PT: Informações do sistema

en: Tab
pt_PT: Separador

en: Tab 1
pt_PT: Separador 1

en: Tab 1 label
pt_PT: Etiqueta do separador 1

en: Tab 2
pt_PT: Separador 2

en: Tab 2 label
pt_PT: Etiqueta do separador 2

en: Tab content
pt_PT: Conteúdo do separador

en: Tab menu
pt_PT: Menu de separadores

en: Table
pt_PT: Tabela

en: Table background
pt_PT: Fundo da tabela

en: Table border
pt_PT: Borda da tabela

en: Table box shadow
pt_PT: Sombra da tabela

en: Table of contents
pt_PT: Índice

en: Tablet portrait
pt_PT: Tablet vertical

en: Tabs
pt_PT: Separadores

en: Tag
pt_PT: Etiqueta

en: Tag cloud
pt_PT: Nuvem de tags

en: Tag: %s
pt_PT: Etiqueta: %s

en: Tags
pt_PT: Etiquetas

en: Take over
pt_PT: Assumir controlo

en: Target
pt_PT: Alvo

en: Target a "CSS selector" on "Hide popup", but not a popup directly! As this action runs after the popup has been closed.
pt_PT: Direciona um “seletor CSS” em “Ocultar pop-up”, mas não um pop-up diretamente! Pois esta ação é executada após o pop-up ter sido fechado.

en: Target form selector
pt_PT: Seletor de formulário alvo

en: Target interaction ID
pt_PT: ID da interação alvo

en: Target query
pt_PT: Consulta alvo

en: Target query has not been set. Without connecting a filter to a query, the filter has no effect.
pt_PT: A consulta alvo não foi definida. Sem ligar um filtro a uma consulta, o filtro não tem efeito.

en: Taxonomies
pt_PT: Taxonomias

en: Taxonomies related posts must have in common.
pt_PT: Taxonomias que as publicações relacionadas devem ter em comum.

en: Taxonomy
pt_PT: Taxonomia

en: Taxonomy query
pt_PT: Consulta de taxonomia

en: Taxonomy slug
pt_PT: Slug da taxonomia

en: Team Members
pt_PT: Membros da equipa

en: Team member
pt_PT: Membro da equipa

en: Team members
pt_PT: Membros da equipa

en: Template & post password
pt_PT: Palavra-passe do template e da publicação

en: Template Bundle
pt_PT: Pacote de templates

en: Template Bundles
pt_PT: Pacotes de templates

en: Template Tag
pt_PT: Etiqueta de template

en: Template Tags
pt_PT: Etiquetas de template

en: Template bundle
pt_PT: Pacote de templates

en: Template created
pt_PT: Template criado

en: Template deleted
pt_PT: Template eliminado

en: Template has not been published.
pt_PT: O template não foi publicado.

en: Template imported
pt_PT: Template importado

en: Template insert failed: This template has no data
pt_PT: Falha na inserção do template: Este template não tem dados

en: Template inserted
pt_PT: Template inserido

en: Template manager thumbnail height
pt_PT: Altura da miniatura do gestor de templates

en: Template overridden
pt_PT: Template substituído

en: Template password
pt_PT: Palavra-passe do template

en: Template saved
pt_PT: Template guardado

en: Template screenshot generation is disabled.
pt_PT: A geração de capturas de ecrã do template está desativada.

en: Template screenshots
pt_PT: Capturas de ecrã do template

en: Template screenshots deleted
pt_PT: Capturas de ecrã do template eliminadas

en: Template settings
pt_PT: Definições do template

en: Template tag
pt_PT: Etiqueta do template

en: Template tags
pt_PT: Etiquetas do template

en: Template thumbnail column
pt_PT: Coluna de miniaturas do template

en: Template title
pt_PT: Título do template

en: Template type
pt_PT: Tipo de template

en: Term
pt_PT: Termo

en: Term ID
pt_PT: ID do termo

en: Term archive URL
pt_PT: URL do arquivo do termo

en: Term count
pt_PT: Contagem do termo

en: Term description
pt_PT: Descrição do termo

en: Term group
pt_PT: Grupo de termos

en: Term id
pt_PT: ID do termo

en: Term meta
pt_PT: Meta do termo

en: Term name
pt_PT: Nome do termo

en: Term slug
pt_PT: Slug do termo

en: Term taxonomy ID
pt_PT: ID da taxonomia do termo

en: Term taxonomy slug
pt_PT: Slug da taxonomia do termo

en: Terms
pt_PT: Condições

en: Terrain
pt_PT: Terreno

en: Testimonial
pt_PT: Testemunho

en: Testimonials
pt_PT: Testemunhos

en: Text
pt_PT: Texto

en: Text align
pt_PT: Alinhamento do texto

en: Text block
pt_PT: Bloco de texto

en: Text color
pt_PT: Cor do texto

en: Text decoration
pt_PT: Decoração do texto

en: Text editor
pt_PT: Editor de texto

en: Text link
pt_PT: Link de texto

en: Text list
pt_PT: Lista de texto

en: Text padding
pt_PT: Preenchimento de texto

en: Text shadow
pt_PT: Sombra do texto

en: Text to display when hovering over the field.
pt_PT: Texto a exibir ao passar o rato sobre o campo.

en: Text transform
pt_PT: Transformação do texto

en: Text wrap
pt_PT: Quebra de texto

en: Textarea
pt_PT: Área de texto

en: Thank you
pt_PT: Obrigado

en: Thank you for your message
pt_PT: Obrigado pela tua mensagem

en: The "Enable AJAX add to cart buttons on archives" WooCommerce setting must also be active.
pt_PT: A definição “Ativar botões de adicionar ao carrinho via AJAX nos arquivos” do WooCommerce também deve estar ativa.

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
pt_PT: Os artigos sobre “Funcionalidades” abordam tópicos como a integração do Unsplash, código personalizado (CSS e JS), gradientes, barras laterais, divisores de formas, elementos globais, etc.

en: The URL to send the form data to.
pt_PT: O URL para onde enviar os dados do formulário.

en: The active theme has no sidebars defined.
pt_PT: O tema ativo não tem barras laterais definidas.

en: The custom video player is only applicable to "Media" or "File URL" video source.
pt_PT: O reprodutor de vídeo personalizado só é aplicável à fonte de vídeo “Média” ou “URL do Ficheiro”.

en: The dynamic data is empty.
pt_PT: Os dados dinâmicos estão vazios.

en: The executed code will run on your site! Only add code that you consider safe.
pt_PT: O código executado irá funcionar no teu site! Adiciona apenas código que consideres seguro.

en: The field "%s" exceeds the allowed maximum length of %2$d characters.
pt_PT: O campo “%s” excede o comprimento máximo permitido de %%2$d caracteres.

en: The following classes have been modified by the user below since your last save. Accept or discard those changes to continue your save.
pt_PT: As seguintes classes foram modificadas pelo utilizador abaixo desde a tua última gravação. Aceita ou descarta essas alterações para continuar a tua gravação.

en: The form is not rendered if the current user is lacking the required capability.
pt_PT: O formulário não é apresentado se o utilizador atual não tiver a capacidade necessária.

en: The full URL of the API endpoint you want to retrieve data.
pt_PT: O URL completo do endpoint da API de onde deseja obter dados.

en: The query element doesn't exist.
pt_PT: O elemento de consulta não existe.

en: The query filter database is outdated. Please click "Regenerate filter index" button to update it.
pt_PT: A base de dados do filtro de consultas está desatualizada. Por favor, clica no botão “Regenerar índice de filtros” para a atualizar.

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
pt_PT: O site de onde estás a solicitar templates tem o acesso aos seus templates desativado.

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
pt_PT: O site de onde estás a solicitar templates requer uma palavra-passe para templates remotos.

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
pt_PT: O nome do estilo introduzido já existe. Por favor, escolha um nome diferente.

en: The value is automatically populated based on the font-size in percentage that you have set under Theme Styles > Typography > HTML: font-size. For an HTML font-size of 100%, the value is 16, if the HTML font-size is 62.5%, the value is 10, and so on. If left empty, your fluid typography unit will be "px" instead of "rem".
pt_PT: O valor é automaticamente preenchido com base no tamanho da fonte em percentagem que definiu em Estilos do Tema > Tipografia > HTML: tamanho da fonte. Para um tamanho de fonte HTML de 100%, o valor é 16, se o tamanho da fonte HTML for 62,5%, o valor é 10, e assim por diante. Se deixado vazio, a sua unidade de tipografia fluida será “px” em vez de “rem”.

en: The video <iframe> is lazy loaded after clicking the preview image.
pt_PT: O <iframe> do vídeo é carregado de forma preguiçosa após clicar na imagem de pré-visualização.

en: The webhook endpoint(s) to send the submitted form data to.
pt_PT: O(s) endpoint(s) do webhook para enviar os dados do formulário submetido.

en: Theme
pt_PT: Tema

en: Theme Information
pt_PT: Informação do tema

en: Theme Style
pt_PT: Estilo do tema

en: Theme Styles
pt_PT: Estilos do tema

en: Theme author
pt_PT: Autor do tema

en: Theme author URI
pt_PT: URI do autor do tema

en: Theme is child theme
pt_PT: O tema é um tema filho

en: Theme name
pt_PT: Nome do tema

en: Theme style created
pt_PT: Estilo de tema criado

en: Theme style deleted
pt_PT: Estilo de tema eliminado

en: Theme styles
pt_PT: Estilos do tema

en: Theme version
pt_PT: Versão do tema

en: There is an "Activation status" column under "Users", where you can manually set the status to active/inactive and resend the activation email.
pt_PT: Existe uma coluna “Estado de ativação” em “Utilizadores”, onde pode definir manualmente o estado como ativo/inativo e reenviar o e-mail de ativação.

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
pt_PT: Existe uma gravação automática mais recente do que a versão que estás a visualizar atualmente.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
pt_PT: Não há excerto porque este é um post protegido.

en: These parameters will be added to the API request URL.
pt_PT: Estes parâmetros serão adicionados ao URL do pedido da API.

en: These styles also apply to all Gutenberg captions.
pt_PT: Estes estilos também se aplicam a todas as legendas do Gutenberg.

en: These styles will also apply to all Gutenberg captions.
pt_PT: Estes estilos também se aplicarão a todas as legendas do Gutenberg.

en: Thin
pt_PT: Fino

en: This %s component is not enabled for use in the block editor. Ask your site administrator to enable this component for use in the block editor.
pt_PT: Este componente %s não está ativado para uso no editor de blocos. Peça ao administrador do site para ativar este componente para uso no editor de blocos.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
pt_PT: Este conteúdo está protegido por palavra-passe. Para o visualizar, por favor, introduz a tua palavra-passe abaixo:

en: This data will be used in your query.
pt_PT: Estes dados serão usados na sua consulta.

en: This dataset has unsaved changes
pt_PT: Este conjunto de dados tem alterações não guardadas

en: This element works alongside a "Map" element when "Sync with query" has been set. An invisible <template> node is generated that stores location data. Allowing the map to retrieve and display markers dynamically.
pt_PT: Este elemento funciona em conjunto com um elemento “Mapa” quando “Sincronizar com consulta” foi definido. É gerado um nó <template> invisível que armazena dados de localização. Permitindo que o mapa recupere e exiba marcadores dinamicamente.

en: This feature affects all new user registrations, not just those submitted via the Form element.
pt_PT: Esta funcionalidade afeta todos os novos registos de utilizadores, não apenas os enviados através do elemento Formulário.

en: This icon set is currently disabled and hidden from the icon dropdown menu. However, any existing icons from this set will still display on your site.
pt_PT: Este conjunto de ícones está atualmente desativado e oculto no menu suspenso de ícones. No entanto, quaisquer ícones existentes deste conjunto ainda serão exibidos no teu site.

en: This is an experimental feature. Query filters and components are not supported when using API requests.
pt_PT: Esta é uma funcionalidade experimental. Filtros de consulta e componentes não são suportados ao usar pedidos de API.

en: This page is built with %s.
pt_PT: Esta página é construída com %s.

en: This post has no %s terms.
pt_PT: Esta publicação não tem termos %s.

en: This post has no related posts.
pt_PT: Esta publicação não tem publicações relacionadas.

en: This post is already being edited.
pt_PT: Este post já está a ser editado.

en: This query type doesn't support pagination.
pt_PT: Este tipo de consulta não suporta paginação.

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
pt_PT: Este modelo contém uma paleta de cores. Queres importá-la?

en: This template contains color palettes. Would you like to import them?
pt_PT: Este modelo contém paletas de cores. Queres importá-las?

en: This template contains global variables. Would you like to import them?
pt_PT: Este modelo contém variáveis globais. Queres importá-las?

en: This template contains the following theme styles. Would you like to import them?
pt_PT: Este modelo contém os seguintes estilos de tema. Queres importá-los?

en: This template is currently not rendered on pages that meet the template conditions as no password has been set.
pt_PT: Este modelo não está atualmente a ser apresentado em páginas que cumpram as condições do modelo, pois não foi definida nenhuma palavra-passe.

en: This template type is automatically rendered on the correct page.
pt_PT: Este tipo de template é automaticamente renderizado na página correta.

en: This text is displayed when the "Registration privacy policy" text is filled in WooCommerce.
pt_PT: Este texto é exibido quando o texto da “Política de privacidade de registo” é preenchido no WooCommerce.

en: This text is displayed when the "When creating an account, send the new user a link to set their password" option is enabled in WooCommerce.
pt_PT: Este texto é exibido quando a opção “Ao criar uma conta, enviar ao novo utilizador um link para definir a sua palavra-passe” está ativada no WooCommerce.

en: This user role has %s capability, and therefore full builder access. Effectively overriding this setting.
pt_PT: Esta função de utilizador tem a capacidade %s e, portanto, acesso total ao construtor. Efetivamente sobrepõe-se a esta definição.

en: Thousand separator
pt_PT: Separador de milhares

en: Thumb
pt_PT: Miniatura

en: Thumbnail
pt_PT: Miniatura

en: Thumbnail (150px)
pt_PT: Miniatura (150px)

en: Thumbnail navigation
pt_PT: Navegação por miniaturas

en: Thumbnail size
pt_PT: Tamanho da miniatura

en: Thursday
pt_PT: Quinta-feira

en: Tick if this popup is for WooCommerce Quick View.
pt_PT: Marcar se este pop-up é para Visualização Rápida do WooCommerce.

en: Tilt
pt_PT: Inclinação

en: Time
pt_PT: Hora

en: Time in minutes that the random seed will last. Avoid duplicate posts when using random order.
pt_PT: Tempo em minutos que a semente aleatória irá durar. Evite mensagens duplicadas ao usar a ordem aleatória.

en: Time zone
pt_PT: Fuso horário

en: Timeline
pt_PT: Linha temporal

en: Timezone
pt_PT: Fuso horário

en: Timing function
pt_PT: Função de temporização

en: Title
pt_PT: Título

en: Title Tag
pt_PT: Tag de título

en: Title margin
pt_PT: Margem do título

en: Title tag
pt_PT: Etiqueta do título

en: Title typography
pt_PT: Tipografia do título

en: To add decorative text, but not user input. Runs through %s.
pt_PT: Para adicionar texto decorativo, mas não entrada do utilizador. Passa por %s.

en: To distinguish markers in the builder.
pt_PT: Para distinguir marcadores no construtor.

en: To ensure showing a marker please provide the latitude and longitude, separated by comma.
pt_PT: Para garantir que um marcador é exibido, fornece a latitude e longitude, separadas por vírgula.

en: To select a default value you have to first connect this property with the select control.
pt_PT: Para selecionar um valor predefinido, tem de começar por ligar esta propriedade ao controlo de seleção.

en: To trigger the interaction when 50%% of the element is in the viewport, set the rootMargin to %s.
pt_PT: Para acionar a interação quando 50%% do elemento estiver na área visível, define o rootMargin para %s.

en: Toggle
pt_PT: Alternar

en: Toggle attribute
pt_PT: Alternar atributo

en: Toggle controls
pt_PT: Alternar controlos

en: Toggle coupon form
pt_PT: Alternar formulário de cupão

en: Toggle dropdown
pt_PT: Alternar menu suspenso

en: Toggle login form
pt_PT: Alternar formulário de login

en: Toggle mini cart
pt_PT: Alternar mini carrinho

en: Toggle offcanvas
pt_PT: Alternar offcanvas

en: Toggle on
pt_PT: Alternar em

en: Toggle search
pt_PT: Alternar pesquisa

en: Toggle width
pt_PT: Largura do toggle

en: Toggleable form
pt_PT: Formulário alternável

en: Toolbar
pt_PT: Barra de ferramentas

en: Toolbar logo link
pt_PT: Ligação do logótipo da barra de ferramentas

en: Tooltip
pt_PT: Dica

en: Top
pt_PT: Topo

en: Top / Start
pt_PT: Topo / início

en: Top center
pt_PT: Topo centro

en: Top left
pt_PT: Topo esquerdo

en: Top level
pt_PT: Nível superior

en: Top level terms only
pt_PT: Apenas termos de nível superior

en: Top right
pt_PT: Topo direito

en: Total items path
pt_PT: Caminho total de itens

en: Total jobs
pt_PT: Total de tarefas

en: Track color
pt_PT: Cor da faixa

en: Track resize
pt_PT: Rastrear redimensionamento

en: Transform
pt_PT: Transformar

en: Transform origin
pt_PT: Origem da transformação

en: Transition
pt_PT: Transição

en: Translate X
pt_PT: Traduzir x

en: Translate Y
pt_PT: Traduzir y

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
en: %s comment | %s comments
pt_PT[0]: %s comentário
pt_PT[1]: %s comments

en: Transparency
pt_PT: Transparência

en: Trash
pt_PT: Lixo

en: Trash is empty
pt_PT: O lixo está vazio

en: Triangle
pt_PT: Triângulo

en: Triangle concave
pt_PT: Triângulo côncavo

en: Triangle convex
pt_PT: Triângulo convexo

en: Triangle double
pt_PT: Triângulo duplo

en: Trigger
pt_PT: Gatilho

en: Trigger "register_new_user" action to send WordPress notification. %s
pt_PT: Aciona a ação “register_new_user” para enviar uma notificação do WordPress. %s

en: True
pt_PT: Verdadeiro

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
pt_PT: TrueType Font: Dados de fonte não comprimidos, mas com suporte parcial para IE9+.

en: Tuesday
pt_PT: Terça-feira

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Type keyword, hit enter.
pt_PT: Escreve a palavra-chave, prime Enter.

en: Type name, hit enter
pt_PT: Digita o nome, prime Enter

en: Type scale ratio
pt_PT: Proporção da escala de tipo

en: Type speed in ms
pt_PT: Velocidade de digitação em ms

en: Type to search
pt_PT: Escreve para pesquisar

en: Type to search for ..
pt_PT: Escreve para pesquisar..

en: Typography
pt_PT: Tipografia

en: Typography active
pt_PT: Tipografia ativa

en: URL parameter
pt_PT: Parâmetro de URL

en: URL parameters
pt_PT: Parâmetros de URL

en: URL redirect to after applying the filter. Leave it empty if not intended to.
pt_PT: URL de redirecionamento após aplicar o filtro. Deixa vazio se não pretenderes.

en: Unable to calculate total pages for offset pagination. Items per page not found for element "%s".
pt_PT: Não é possível calcular o total de páginas para paginação de offset. Itens por página não encontrados para o elemento “%s”.

en: Unable to determine items per page for offset pagination. Check offset key settings.
pt_PT: Não é possível determinar os itens por página para paginação de offset. Verifique as definições da chave de offset.

en: Unable to fix corrupted filter element database
pt_PT: Não foi possível corrigir a base de dados de elementos de filtro corrompida

en: Uncategorized
pt_PT: Sem categoria

en: Unconnected
pt_PT: Desligado

en: Unconnected properties detected. Edit your component or any of its children to connect your properties to a specific setting.
pt_PT: Detetadas propriedades desligadas. Edita o teu componente ou qualquer um dos seus filhos para ligar as tuas propriedades a uma definição específica.

en: Underline
pt_PT: Sublinhado

en: Understanding the layout
pt_PT: Compreender o layout

en: Undo
pt_PT: Desfazer

en: Unique lightbox identifier
pt_PT: Identificador único do lightbox

en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

en: Unlimited websites
pt_PT: Websites ilimitados

en: Unlink
pt_PT: Desassociar

en: Unlink component
pt_PT: Desassociar componente

en: Unlinked
pt_PT: Desligado

en: Unlock
pt_PT: Desbloquear

en: Unlock password protection
pt_PT: Desbloquear proteção por palavra-passe

en: Unlocked
pt_PT: Desbloqueado

en: Unordered list
pt_PT: Lista não ordenada

en: Unpin
pt_PT: Desafixar

en: Unpinned
pt_PT: Desafixado

en: Unsigned code
pt_PT: Código não assinado

en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
pt_PT: Chave de API do Unsplash necessária! Adiciona a chave no painel em: %s

en: Unused elements
pt_PT: Elementos não utilizados

en: Unused on this page
pt_PT: Não utilizado nesta página

en: Unused on this site
pt_PT: Não utilizado neste site

en: Unwrap
pt_PT: Desagrupar

en: Up sells
pt_PT: Vendas adicionais

en: Up-sells
pt_PT: Vendas adicionais

en: Update
pt_PT: Atualizar

en: Update Template Bundle
pt_PT: Atualizar pacote de templates

en: Update Template Tag
pt_PT: Atualizar etiqueta de template

en: Update cart via AJAX
pt_PT: Atualizar carrinho via AJAX

en: Update filter index
pt_PT: Atualizar índice do filtro

en: Update post
pt_PT: Atualizar publicação

en: Updated
pt_PT: Atualizado

en: Updating references to %s global variable(s) across the entire site...
pt_PT: A atualizar referências para %s variável(eis) global(ais) em todo o site...

en: Upload
pt_PT: Carregar

en: Upload .%s file
pt_PT: Carregar ficheiro .%s

en: Upload SVG
pt_PT: Carregar SVG

en: Upload/Add image
pt_PT: Carregar/Adicionar imagem

en: Uploaded file type is not allowed.
pt_PT: O tipo de ficheiro carregado não é permitido.

en: Uppercase
pt_PT: Maiúsculas

en: Upsells
pt_PT: Vendas adicionais

en: Usage
pt_PT: Utilização

en: Use "%root%" to target the element wrapper.
pt_PT: Usa “%root%” para atingir o contentor do elemento.

en: Use "ip" to prevent multiple entries from the same IP address.
pt_PT: Usa “ip” para impedir múltiplas entradas do mesmo endereço IP.

en: Use %s to pass data such as the source and target elements to your custom function.
pt_PT: Usa %s para passar dados como os elementos de origem e alvo para a tua função personalizada.

en: Use %s when adding columns/rows
pt_PT: Usar %s ao adicionar colunas/linhas

en: Use AJAX instead of WP REST API calls to render elements.
pt_PT: Usa AJAX em vez de chamadas à API REST WP para renderizar elementos.

en: Use PHP constant
pt_PT: Usar constante PHP

en: Use a prefix to avoid conflicts with plugins or WordPress reserved parameters.
pt_PT: Usa um prefixo para evitar conflitos com plugins ou parâmetros reservados do WordPress.

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
pt_PT: Usa qualquer valor de campo do formulário através do seu ID assim: {{form_field}}. Substitui “form_field” pelo ID real do campo.

en: Use block editor
pt_PT: Usar editor de blocos

en: Use brand colors
pt_PT: Usar cores da marca

en: Use field IDs to personalize your message.
pt_PT: Usa IDs de campo para personalizar a tua mensagem.

en: Use for sticky scrolling header etc.
pt_PT: Usa para cabeçalho de rolagem fixa, etc.

en: Use in block editor
pt_PT: Usar no editor de blocos

en: Use min/max
pt_PT: Usar mín/máx

en: Use min/max date from index table.
pt_PT: Usar data mínima/máxima da tabela de índice.

en: Use product variation image
pt_PT: Usar imagem da variação do produto

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
pt_PT: Usa o construtor para adicionar código personalizado a uma página específica.

en: Use the date format as set under Settings > General > Date format
pt_PT: Usa o formato de data definido em Definições > Geral > Formato de data

en: Use the dynamic picker in the "Meta key" control below to select the desired custom field. The dynamic data tag is used to retrieves the field settings, it is not parsed.
pt_PT: Usa o seletor dinâmico no controlo “Chave Meta” abaixo para selecionar o campo personalizado desejado. A etiqueta de dados dinâmicos é usada para recuperar as definições do campo, não é analisada.

en: Use the generated variables in your design (theme styles, elements, etc.)
pt_PT: Use as variáveis geradas no seu design (estilos de tema, elementos, etc.)

en: Use valid HTML syntax. No spaces.
pt_PT: Usa sintaxe HTML válida. Sem espaços.

en: Use vertical position of target node.
pt_PT: Usa a posição vertical do nó alvo.

en: Use width & horizontal position of target node.
pt_PT: Usa a largura e posição horizontal do nó alvo.

en: Used if default or custom preview image can't be loaded.
pt_PT: Usado se a imagem de pré-visualização predefinida ou personalizada não puder ser carregada.

en: Used if logo image isn't set or available.
pt_PT: Usado se a imagem do logótipo não estiver definida ou disponível.

en: Used on this page
pt_PT: Utilizado nesta página

en: Used on this site
pt_PT: Utilizado neste site

en: Used to creat visual hiarchy between nested dropdowns.
pt_PT: Usado para criar hierarquia visual entre dropdowns aninhados.

en: User
pt_PT: Utilizador

en: User ID
pt_PT: ID do utilizador

en: User Login
pt_PT: Login de utilizador

en: User Registration
pt_PT: Registo de utilizador

en: User activation
pt_PT: Ativação de utilizador

en: User author URL
pt_PT: URL do autor do utilizador

en: User login
pt_PT: Nome de utilizador

en: User meta
pt_PT: Meta do utilizador

en: User name
pt_PT: Nome de utilizador

en: User portrait
pt_PT: Retrato do utilizador

en: User profile
pt_PT: Perfil do utilizador

en: User registered
pt_PT: Utilizador registado

en: User registered date
pt_PT: Data de registo do utilizador

en: User registration
pt_PT: Registo de utilizador

en: User role
pt_PT: Função do utilizador

en: User roles
pt_PT: Funções de utilizador

en: User roles with code execution capability
pt_PT: Funções de utilizador com capacidade de execução de código

en: Username
pt_PT: Nome de utilizador

en: Username already exists.
pt_PT: O nome de utilizador já existe.

en: Username is not valid.
pt_PT: O nome de utilizador não é válido.

en: Username required.
pt_PT: Nome de utilizador obrigatório.

en: Users
pt_PT: Utilizadores

en: Users could upload potentially malicious files through your form. To minimize this risk, please specify the "Allowed file formats" below.
pt_PT: Os utilizadores podem carregar ficheiros potencialmente maliciosos através do teu formulário. Para minimizar este risco, especifica os “Formatos de ficheiro permitidos” abaixo.

en: Using "Auto height" might lead to CLS (Cumulative Layout Shift).
pt_PT: Usar “Altura automática” pode levar a CLS (Mudança Cumulativa de Layout).

en: Using Cloudflare Bot Fight Mode? Try disabling it
pt_PT: Estás a usar o Modo de Combate a Bots do Cloudflare? Tenta desativá-lo

en: Valid
pt_PT: Válido

en: Valid JSON data required to run the importer
pt_PT: Dados JSON válidos necessários para executar o importador

en: Valid code signatures are required for all Code (element), SVG (element) and Query editor instances to run.
pt_PT: São necessárias assinaturas de código válidas para que todas as instâncias de Código (elemento), SVG (elemento) e Editor de consultas sejam executadas.

en: Valid signature
pt_PT: Assinatura válida

en: Validation failed
pt_PT: A validação falhou

en: Value
pt_PT: Valor

en: Value type
pt_PT: Tipo de valor

en: Variable
pt_PT: Variável

en: Variable dropdown: Hide value
pt_PT: Menu suspenso de variáveis: Ocultar valor

en: Variable name
pt_PT: Nome da variável

en: Variable name already exists
pt_PT: O nome da variável já existe

en: Variable name missing
pt_PT: Nome da variável em falta

en: Variable prefix
pt_PT: Prefixo de variável

en: Variable product
pt_PT: Produto variável

en: Variables
pt_PT: Variáveis

en: Variables duplicated
pt_PT: Variáveis duplicadas

en: Variables imported
pt_PT: Variáveis importadas

en: Variables renamed
pt_PT: Variáveis renomeadas

en: Variation swatches
pt_PT: Amostras de variações

en: Variations
pt_PT: Variações

en: Verification failure page
pt_PT: Página de falha de verificação

en: Verification success page
pt_PT: Página de sucesso de verificação

en: Vertical - Cloud
pt_PT: Vertical - nuvem

en: Vertical - Drops
pt_PT: Vertical - gotas

en: Vertical - Pixels
pt_PT: Vertical - píxeis

en: Vertical - Stroke
pt_PT: Vertical - traço

en: Vertical - Stroke #2
pt_PT: Vertical - traço #2

en: Vertical - Tilt
pt_PT: Vertical - inclinação

en: Vertical - Triangle
pt_PT: Vertical - triângulo

en: Vertical - Triangle double
pt_PT: Vertical - Triângulo duplo

en: Vertical - Wave
pt_PT: Vertical - onda

en: Vertical - Wave brush
pt_PT: Vertical - Pincel de onda

en: Vertical - Waves
pt_PT: Vertical - ondas

en: Vertical - Zigzag
pt_PT: Vertical - ziguezague

en: Vertical align
pt_PT: Alinhamento vertical

en: Vertical alignment
pt_PT: Alinhamento vertical

en: Very fast
pt_PT: Muito rápida

en: Very slow
pt_PT: Muito lenta

en: Very well
pt_PT: Muito bem

en: Video
pt_PT: Vídeo

en: Video URL
pt_PT: URL do vídeo

en: Video file URL
pt_PT: URL do ficheiro de vídeo

en: Video url
pt_PT: URL do vídeo

en: Videos
pt_PT: Vídeos

en: View
pt_PT: Ver

en: View %s
pt_PT: Ver %s

en: View Custom Font
pt_PT: Ver fonte personalizada

en: View Custom Fonts
pt_PT: Ver fontes personalizadas

en: View Template
pt_PT: Ver template

en: View Template Bundle
pt_PT: Ver pacote de templates

en: View Template Tag
pt_PT: Ver etiqueta de template

en: View Templates
pt_PT: Ver templates

en: View cart
pt_PT: Ver carrinho

en: View changelog
pt_PT: Ver registo de alterações

en: View classes
pt_PT: Ver classes

en: View on frontend
pt_PT: Ver no frontend

en: View order
pt_PT: Ver encomenda

en: View products
pt_PT: Ver produtos

en: Vimeo privacy hash
pt_PT: Hash de privacidade do Vimeo

en: Vimeo video ID/URL
pt_PT: ID/URL do vídeo do Vimeo

en: Visibility
pt_PT: Visibilidade

en: Visible
pt_PT: Visível

en: Visible after
pt_PT: Visível após

en: Visible on scroll up
pt_PT: Visível ao rolar para cima

en: Visit docs
pt_PT: Visitar documentação

en: Visit the website %s
pt_PT: Visitar o site %s

en: Visual grid builder
pt_PT: Construtor de grelha visual

en: WP debug
pt_PT: Depuração do WP

en: WP language
pt_PT: Idioma do WP

en: WP memory limit
pt_PT: Limite de memória do WP

en: WP version
pt_PT: Versão do WP

en: Warning
pt_PT: Aviso

en: Warning color
pt_PT: Cor de aviso

en: Wave
pt_PT: Onda

en: Wave brush
pt_PT: Pincelada ondulada

en: Waves
pt_PT: Ondas

en: We recommend setting a padding for your lightbox to accommodate the thumbnail navigation.
pt_PT: Recomendamos definir um preenchimento para o teu lightbox para acomodar a navegação por miniaturas.

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
pt_PT: Web Open Font Format 2.0: Fonte TrueType/OpenType com compressão ainda melhor que o WOFF 1.0, mas sem suporte para navegadores IE.

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
pt_PT: Web Open Font Format: Fonte TrueType/OpenType comprimida com informações sobre a origem da fonte e suporte total para IE9+ (recomendado).

en: Webfont loading method
pt_PT: Método de carregamento de tipos de letra web

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
pt_PT: Os tipos de letra web (como as Google Fonts) são carregados através de folhas de estilo por predefinição. Seleciona “Carregador de tipos de letra web” para evitar FOUT (Flash de texto sem estilo) ocultando o conteúdo do teu site até que todos os tipos de letra web sejam carregados.

en: Webhook payload too large.
pt_PT: Payload do webhook demasiado grande.

en: Webhook request failed with status code
pt_PT: O pedido do webhook falhou com o código de estado

en: Wednesday
pt_PT: Quarta-feira

en: Weekday
pt_PT: Dia da semana

en: Welcome to %s
pt_PT: Bem-vindo ao %s

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
pt_PT: Qual é o nome desse construtor de sites? E porque o escolheste?

en: When a Map ID is present, map styles are controlled via the %s.
pt_PT: Quando existe um ID do Mapa, os estilos do mapa são controlados através do %s.

en: When editing your popup template, you have to enable the "Info Box" setting under "Template Settings > Popup".
pt_PT: Ao editar o teu template de pop-up, tens de ativar a definição “Caixa de Informação” em “Definições do Template > Pop-up”.

en: When enabled, this field acts as a spam trap. It will not be visible to users, but will capture any bots that fill it out.
pt_PT: Quando ativado, este campo atua como uma armadilha para spam. Não será visível para os utilizadores, mas capturará quaisquer bots que o preencham.

en: When enabled, this query only runs when a live search is performed.
pt_PT: Quando ativada, esta query só é executada quando é realizada uma pesquisa em tempo real.

en: When pasting elements from another site that contain image or SVG files, placeholders are used by default. Enable to download the image from the source site. If the current user lacks SVG upload permissions, a placeholder SVG is used.
pt_PT: Ao colar elementos de outro site que contenham ficheiros de imagem ou SVG, são utilizados marcadores de posição por padrão. Ativa para descarregar a imagem do site de origem. Se o utilizador atual não tiver permissões de carregamento de SVG, é utilizado um SVG de marcador de posição.

en: When rendering without wrapper your settings under the style tab won't have any effect.
pt_PT: Ao renderizar sem contentor, as tuas definições no separador de estilo não terão efeito.

en: When someone visits a default WordPress authentication URL (%s), they are redirected to this selected page.
pt_PT: Quando alguém visita um URL de autenticação padrão do WordPress (%s), é redirecionado para esta página selecionada.

en: When using dynamic data that contains formatted text (e.g. WYSIWYG field, or any other HTML tags such as p, div, headings, etc.), set the HTML tag to "div", not "p". Alternatively, use the Rich Text element.
pt_PT: Ao usar dados dinâmicos que contêm texto formatado (por exemplo, campo WYSIWYG ou quaisquer outras tags HTML como p, div, títulos, etc.), define a tag HTML como “div”, não “p”. Alternativamente, usa o elemento Texto Rico.

en: Where to set the pagination parameter in the request.
pt_PT: Onde definir o parâmetro de paginação no pedido.

en: Where you defined the offset key. Bricks will retrieve the value from there.
pt_PT: Onde definiu a chave de offset. O Bricks irá recuperar o valor a partir daí.

en: White space
pt_PT: Espaço em branco

en: Whitelist URLs
pt_PT: URLs na lista branca

en: Whoops, that page is gone
pt_PT: Ups, essa página desapareceu

en: Wide
pt_PT: Amplo

en: Widget margin
pt_PT: Margem do widget

en: Widget title
pt_PT: Título do widget

en: Widget title border
pt_PT: Borda do título do widget

en: Widget title typography
pt_PT: Tipografia do título do widget

en: Width
pt_PT: Largura

en: Will override local
pt_PT: Irá sobrepor-se ao local

en: Window
pt_PT: Janela

en: Window storage
pt_PT: Armazenamento de janela

en: Wireframes provide basic structural templates that serve as a starting point for designing a layout. They are based on classes and variables.
pt_PT: Os wireframes fornecem modelos estruturais básicos que servem como ponto de partida para desenhar um layout. São baseados em classes e variáveis.

en: Without attributes
pt_PT: Sem atributos

en: Wonderful
pt_PT: Maravilhoso

en: WooCommerce Template Hook
pt_PT: Hook de template do WooCommerce

en: WooCommerce template hooks
pt_PT: Ganchos de modelo do WooCommerce

en: Woohoo
pt_PT: Boa

en: WordPress Environment
pt_PT: Ambiente WordPress

en: WordPress authentication page access
pt_PT: Acesso à página de autenticação do WordPress

en: WordPress field
pt_PT: Campo do WordPress

en: Words limit
pt_PT: Limite de palavras

en: Words per minute
pt_PT: Palavras por minuto

en: Words per minutes
pt_PT: Palavras por minuto

en: Would you like to import the variable categories as well?
pt_PT: Gostarias de importar também as categorias de variáveis?

en: Wrap
pt_PT: Envolver

en: Wrap element
pt_PT: Envolver elemento

en: Wrap reverse
pt_PT: Envolver inverso

en: Wrap your scripts in %s tags.
pt_PT: Envolve os teus scripts em tags %s.

en: Wrapper
pt_PT: Contentor

en: X axis
pt_PT: Eixo X

en: Y axis
pt_PT: Eixo Y

en: Yeah
pt_PT: Sim

en: Year: %s
pt_PT: Ano: %s

en: Yearly
pt_PT: Anual

en: Yep
pt_PT: Sim

en: Yes
pt_PT: Sim

en: You
pt_PT: Tu

en: You are about to delete all form submissions (including the database table). Do you wish to proceed?
pt_PT: Estás prestes a eliminar todos os envios de formulários (incluindo a tabela da base de dados). Queres prosseguir?

en: You are about to delete all form submissions of form ID %s. Do you wish to proceed?
pt_PT: Estás prestes a eliminar todos os envios de formulários do formulário com ID %s. Queres prosseguir?

en: You are about to delete all form submissions. Do you wish to proceed?
pt_PT: Estás prestes a eliminar todos os envios de formulários. Queres prosseguir?

en: You are about to delete all template screenshots. Not your featured images, though. Do you wish to proceed?
pt_PT: Estás prestes a eliminar todas as capturas de ecrã dos modelos. Não as tuas imagens em destaque, no entanto. Queres prosseguir?

en: You are about to delete this capability. Do you wish to proceed?
pt_PT: Estás prestes a eliminar esta capacidade. Queres prosseguir?

en: You are about to fix the element database. Do you wish to proceed?
pt_PT: Estás prestes a corrigir a base de dados de elementos. Queres prosseguir?

en: You are about to regenerate code signatures for all executable code on your website. Please ensure you have a recent backup before continuing. Do you wish to proceed?
pt_PT: Estás prestes a regenerar as assinaturas de código para todo o código executável no teu website. Certifica-te de que tens um backup recente antes de continuar. Queres prosseguir?

en: You are about to regenerate indexes for all query filters. Do you wish to proceed?
pt_PT: Estás prestes a regenerar os índices para todos os filtros de consulta. Queres prosseguir?

en: You are about to remove all index jobs. Do you wish to proceed?
pt_PT: Estás prestes a remover todas as tarefas de indexação. Queres prosseguir?

en: You are about to remove all selected icons from this set. Do you wish to proceed?
pt_PT: Estás prestes a remover todos os ícones selecionados deste conjunto. Queres prosseguir?

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
pt_PT: Estás prestes a repor todas as definições globais do Bricks. Queres prosseguir?

en: You are about to trigger Index Job. Do you wish to proceed?
pt_PT: Estás prestes a acionar a Tarefa de Indexação. Queres prosseguir?

en: You are editing the selected global query settings. Changes to this global query apply to all instances throughout your website.
pt_PT: Está a editar as definições da consulta global selecionada. As alterações a esta consulta global aplicam-se a todas as instâncias em todo o seu site.

en: You are missing out!
pt_PT: Estás a perder!

en: You are not allowed to add scripts.
pt_PT: Não tens permissão para adicionar scripts.

en: You are not allowed to uploads SVG files.
pt_PT: Não tens permissão para carregar ficheiros SVG.

en: You are now running the latest version
pt_PT: Estás agora a executar a versão mais recente

en: You are viewing the first 1000 results. Perform search to see more.
pt_PT: Estás a ver os primeiros 1000 resultados. Realiza uma pesquisa para ver mais.

en: You can manage code execution permissions under: %s
pt_PT: Podes gerir as permissões de execução de código em: %s

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
pt_PT: Pode gerir a sua licença, atualizar o método de pagamento e ver as suas faturas diretamente em %s.

en: You can now manage your custom fonts using the new %s in the builder.
pt_PT: Agora podes gerir as tuas fontes personalizadas usando o novo %s no construtor.

en: You can render API response data through dynamic data tags. Create custom-labeled dynamic data tags for the {query_api} tag by hovering over any key in the response above and and click the "+" icon. Those labeled tags are stored for you in your browser local storage, not in the database. They are therefore not available on other devices or browsers.
pt_PT: Pode renderizar dados de resposta da API através de tags de dados dinâmicos. Crie tags de dados dinâmicos com rótulos personalizados para a tag {query_api} passando o rato sobre qualquer chave na resposta acima e clicando no ícone “+”. Essas tags rotuladas são armazenadas para si no armazenamento local do seu navegador, não na base de dados. Portanto, não estão disponíveis noutros dispositivos ou navegadores.

en: You can use the title attribute to provide a description of the expected input value to meet the "pattern" requirement set above.
pt_PT: Pode usar o atributo title para fornecer uma descrição do valor de entrada esperado para atender ao requisito “padrão” definido acima.

en: You did not select any action(s). So when this form is submitted nothing happens.
pt_PT: Não selecionaste nenhuma ação. Portanto, quando este formulário for enviado, nada acontece.

en: You do not have the required capability to perform this action.
pt_PT: Não tem a capacidade necessária para realizar esta ação.

en: You don't have permission to perform this action.
pt_PT: Não tens permissão para executar esta ação.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can create posts through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
pt_PT: Desativou as verificações de capacidade. Agora qualquer pessoa, incluindo visitantes não autenticados, pode criar artigos através deste formulário. Isto pode levar a criação de conteúdo não autorizado, spam e artigos maliciosos, poluição da base de dados e potenciais falhas de segurança. Utilize esta configuração apenas se tiver medidas de segurança alternativas implementadas, se o formulário estiver numa página protegida, ou se compreender totalmente as implicações de segurança.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can edit the post through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
pt_PT: Desativou as verificações de capacidade. Agora qualquer pessoa, incluindo visitantes não autenticados, pode editar o artigo através deste formulário. Isto pode levar a criação de conteúdo não autorizado, spam e artigos maliciosos, poluição da base de dados e potenciais falhas de segurança. Utilize esta configuração apenas se tiver medidas de segurança alternativas implementadas, se o formulário estiver numa página protegida, ou se compreender totalmente as implicações de segurança.

en: You have set an icon, but no text. Please provide the "aria-label" for accessibility.
pt_PT: Definiste um ícone, mas não há texto. Por favor, fornece o “aria-label” para acessibilidade.

en: You have to add the "Checkout coupon" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout coupon is removed when this setting is enabled. The "Enable the use of coupon codes" WooCommerce setting under "General" must be active.
pt_PT: Tens de adicionar o elemento “Cupão de checkout” tu próprio na página de Checkout, pois o cupão de checkout nativo do WooCommerce é removido quando esta definição está ativada. A definição “Ativar o uso de códigos de cupão” do WooCommerce em “Geral” deve estar ativa.

en: You have to add the "Checkout login" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout login is removed when this setting is enabled. The "Enable log-in during checkout" WooCommerce setting under "Accounts & Privacy" must be active.
pt_PT: Tens de adicionar o elemento “Login de checkout” tu próprio na página de Checkout, pois o login de checkout nativo do WooCommerce é removido quando esta definição está ativada. A definição “Ativar login durante o checkout” do WooCommerce em “Contas e Privacidade” deve estar ativa.

en: You have to add the "Notice" element yourself wherever necessary as all native WooCommerce notices are removed when this setting is enabled.
pt_PT: Tens de adicionar o elemento “Aviso” tu próprio onde for necessário, pois todos os avisos nativos do WooCommerce são removidos quando esta definição está ativada.

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
pt_PT: Ainda não registaste nenhuma barra lateral personalizada.

en: YouTube video ID/URL
pt_PT: ID/URL do vídeo do YouTube

en: YouTube, Vimeo or file URL.
pt_PT: URL do YouTube, Vimeo ou ficheiro.

en: Your CSS files were automatically generated in the background.
pt_PT: Os teus ficheiros CSS foram gerados automaticamente em segundo plano.

en: Your Email
pt_PT: O teu email

en: Your Message
pt_PT: A tua mensagem

en: Your Name
pt_PT: O teu nome

en: Your Unsplash API key is not valid.
pt_PT: A tua chave de API do Unsplash não é válida.

en: Your account is inactive
pt_PT: A sua conta está inativa

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
pt_PT: Os ficheiros anexados excedem o limite máximo de upload de 25 MB.

en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
pt_PT: Os ficheiros anexados excedem o tamanho máximo de upload do servidor de %s.

en: Your browser does not support the audio tag.
pt_PT: O teu navegador não suporta a etiqueta de áudio.

en: Your browser does not support the video tag.
pt_PT: O teu navegador não suporta a etiqueta de vídeo.

en: Your builder capability doesn't allow you to access these settings.
pt_PT: A tua capacidade de construtor não te permite aceder a estas definições.

en: Your comment is awaiting moderation.
pt_PT: O teu comentário aguarda moderação.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
pt_PT: O teu comentário aguarda moderação. Esta é uma pré-visualização; o teu comentário ficará visível após ser aprovado.

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
pt_PT: A tua mensagem vai aqui. Quanto mais detalhes, melhor ;)

en: Your name (optional)
pt_PT: O teu nome (opcional)

en: Your password
pt_PT: A tua palavra-passe

en: Your provided license key is invalid. Please deactivate and then reactivate your license.
pt_PT: A chave de licença fornecida é inválida. Por favor, desativa e depois reativa a tua licença.

en: Your remote templates password is incorrect.
pt_PT: A tua palavra-passe para templates remotos está incorreta.

en: Your selected template is empty.
pt_PT: O template selecionado está vazio.

en: Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.
pt_PT: O teu tema (%s) contém cópias desatualizadas de alguns ficheiros de template do WooCommerce.

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
pt_PT: As permissões de escrita do teu diretório de uploads são insuficientes.

en: Your user role "%1$s" is not allowed to edit this post type with %2$s. Please get in touch with the site admin to change it.
pt_PT: O teu papel de utilizador “%1$s” não tem permissão para editar este tipo de publicação com o %2$s. Por favor, contacta o administrador do site para o alterar.

en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
pt_PT: O teu website (%1$s) não tem permissão para aceder a templates de %2$s

en: Your website does not match your license key. Please deactivate and then reactivate your license.
pt_PT: O teu site não corresponde à tua chave de licença. Por favor, desativa e depois reativa a tua licença.

en: Z-index
pt_PT: Índice Z

en: Zigzag
pt_PT: Ziguezague

en: Zoom Control
pt_PT: Controlo de zoom

en: Zoom in
pt_PT: Aumentar zoom

en: Zoom level
pt_PT: Nível de zoom

en: Zoom or close
pt_PT: Ampliar ou fechar

en: Zoom out
pt_PT: Diminuir zoom

en: add key after
pt_PT: adicionar chave após

en: after
pt_PT: depois

en: alphanumeric characters only
pt_PT: apenas caracteres alfanuméricos

en: before
pt_PT: antes

[ctx: bricks]
en: %1$s on %2$s
pt_PT: %1$s em %2$s

en: builder access
pt_PT: acesso ao construtor

en: by
pt_PT: por

en: carousel
pt_PT: carrossel

en: cloned
pt_PT: clonado

en: contains
pt_PT: contém

en: dashed
pt_PT: tracejado

en: deprecated
pt_PT: obsoleto

en: does not contain
pt_PT: não contém

en: double
pt_PT: duplo

en: e.g., #000000
pt_PT: por exemplo, #000000

en: e.g., 2
pt_PT: por exemplo, 2

en: e.g., 24px, 2em
pt_PT: por exemplo, 24px, 2em

en: hCaptcha key required! Add key in dashboard under: %s
pt_PT: Chave hCaptcha necessária! Adiciona a chave no painel em: %s

en: is
pt_PT: é

en: is empty
pt_PT: está vazio

en: is not
pt_PT: não é

en: is not empty
pt_PT: não está vazio

en: learn more
pt_PT: saber mais

en: legacy
pt_PT: legado

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
pt_PT: novos modelos foram lançados desde que cancelaste o Bricks.

en: not set
pt_PT: não definida

en: official roadmap
pt_PT: roteiro oficial

en: per month
pt_PT: por mês

en: posts
pt_PT: postos

en: results for:
pt_PT: resultados para:

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
pt_PT: J M @ H:i

en: set
pt_PT: definida

en: will be using this constant
pt_PT: irá usar esta constante

en: wp_remote_post request failed. Please check your server configuration. Required for query filters.
pt_PT: O pedido wp_remote_post falhou. Por favor, verifica a configuração do teu servidor. Necessário para filtros de consulta.

en: x-axis
pt_PT: Eixo x

en: y-axis
pt_PT: eixo y

en: your account
pt_PT: a sua conta
